W naszych głowach posiadamy bardzo wiele wyobrażeń dotyczących różnych miejsc na świecie, w których nawet nie mieliśmy okazji przebywać. Najczęściej słyszymy o nich w telewizji lub od naszych znajomych którzy je odwiedzili. W naszym umyśle tworzy się wówczas obraz i wizja tego, jak nieznany nam kraj lub miasto może wyglądać w rzeczywistości. Możemy nabrać ochoty na podróż do danego miejsca lub wręcz przeciwnie, bardzo zniechęcić się do wyjazdu, i to tylko dlatego, że zostało nam przedstawione w niekorzystnym świetle. Aby przekonać się jak jest naprawdę, wyrusz w drogę i sam to zweryfikuj.

Zderzenie się z rzeczywistością

Gdy zetkniemy się z nieznanym nam krajem i jego kulturą, natychmiast obraz który posiadamy w głowie zostaje zweryfikowany. Możemy być zaskoczeni tym co zobaczymy, bardzo pozytywnie lub też negatywnie. W głowie posiadamy filtry które przedstawiają nam w pewien sposób otaczający nas świat. Składają się na to nasze dotychczasowe przeżycia oraz wiedza którą zdobyliśmy o świecie. Wszystkie informacje które posiadamy, mają wpływ na to, w jaki sposób odbieramy to, co dzieje się wokół nas. Dla jednej osoby zwiedzanie Berlina może być ekscytujące, a dla drugiej jest nudne i nie mające żadnej wartości poznawczej. Czasami może zdarzyć się również tak, że pierwsze wrażenie może być fascynujące, natomiast kolejne zetknięcie się z tym samym miejscem, może okazać się już niezbyt zachwycające. Wpływ na to może mieć upływ lat oraz ilość podróży odbytych w międzyczasie.

Sam byłem zachwycony pierwszą wizytą w Berlinie, jednak gdy pojechałem tam po upływie trzech lat, już nie przeżywałem takiej ekscytacji zwiedzaniem tego miasta. Być może spowodowały to podróże których doświadczyłem w tym okresie, a może inna świadomość otaczającego świata, oraz zmiany które nastąpiły w międzyczasie w Niemczech oraz na świecie. Ogromnym zaskoczeniem był dla mnie widok na ulicach Berlina osób koczujących na trawie z alkoholem. Zauważyłem kilka grup które posiadały materace, wózki których używa się do robienia zakupów w markecie, garnki i inne tego typu przedmioty. Wyglądało to jak mieszkanie na świeżym powietrzu. Widok był szokujący i można było sobie zadać pytanie, dlaczego taka sytuacja ma miejsce w stolicy Niemiec. W Polsce tego typu sytuacja jest nie do pomyślenia, natychmiast interweniowała by policja i usunęła takie osoby z miejsca publicznego.

Nauka i wnioski z podróży

Podróże z pewnością kształcą i poszerzają nasze horyzonty, jednak nie dotyczy to wszystkich osób. Mocno utkwiły mi w pamięci słowa Jacka Walkiewicza, które wypowiedział na wykładzie na TEDxWSB, który znajduje się w serwisie YouTube – “Podróże kształcą, ale tylko wykształconych ludzi”. W tych słowach jest zawarta esencja poznawania i odkrywania świata. Możemy oczywiście bezrefleksyjnie zwiedzać świat i oglądać piękne krajobrazy. Jednak cały sens w podróżowaniu jest w tym, że wiemy dokąd jedziemy i jaka historia stoi za danym miejscem. Magia wyjazdów polega na tym, że uświadamiamy sobie, co wydarzyło się w przeszłości na terenie który mamy okazję poznawać. Wchodząc w interakcję z osobami z innych krajów i kultur możemy nauczyć się innego spojrzenia na świat. W każdym kraju panują inne zwyczaje i ludzie zachowują się w odmienny sposób niż my. Możemy podglądać ludzi na całym świecie i adoptować najbardziej wartościowe rzeczy i zachowania na własne potrzeby. Czasem mogą to być bardzo oczywiste elementy postępowania, jednak odkrywamy to dopiero wówczas gdy zobaczymy je na własne oczy.

Odkrywanie innej perspektywy

Podróżowanie po świecie to niekończąca się opowieść i nigdy nie uda nam się odwiedzić każdego zakątka świata. Warto jednak próbować i nieustannie eksplorować nasz glob.  Wracamy z nich za każdym odmienieni, z zupełnie innym spojrzeniem na życie i otoczenie. Dla mnie powrót do domu z wyjazdu, jest równocześnie początkiem planowania kolejnego. Życzę każdemu aby odkrył jak najwięcej miejsc na naszej planecie.

 

 

2 Comments
  1. Co tu dużo mówić, zgadzam się z Twoim tekstem w stu procentach! Podróże przede wszystkim pozwalają poszerzyć horyzonty – i to nie w znaczeniu dosłownym 😉 Odkrywając nowe kraje, poznając inne kultury, smakując odmiennych od rodzinnych potraw możemy bardzo rozwinąć swoje spojrzenie na wiele spraw!

    1. Czasami warto oderwać się od codzienności i wyruszyć w świat, nabierzemy dystansu i inaczej spojrzymy na nasze problemy. Być może inny kraj i jego kultura Nas zainspiruje do zrobienia czegoś nowego w życiu. Warto zwrócić uwagę na ludzi którzy prowadzą inny tryb życia niż My sami, może zaimplementujemy coś w swoim własnym. Dzięki za komentarz! Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *