Jest kilka kluczowych powodów dla których zakłada się start-up:

  • pieniądze
  • sława
  • prestiż
  • zrewolucjonizowanie świata

Tak było z pewnością w przypadku Elizabeth Holmes – założycielki firmy Theranos – która stała się bohaterką filmu pt. Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w Kropli krwi. Głodnych wrażeń i odkrycia tajemnicy, stojącej za tą osobą, zachęcam do obejrzenia tego filmu.

Przejdźmy jednak do czynników potrzebnych nam do zbudowania renomowanego start-upu.

Najważniejsze hasła

Po pierwsze musicie mieć rewolucyjny pomysł – który będzie w stanie zmienić oblicze danej branży, a najlepiej całego świat. Słowo INNOWACJA jest tutaj pożądane. Jeśli je zastosujecie – będzie to pierwszy krok do sukcesu i przyciągnięcia inwestorów. Obecnie nawet nie próbujcie opisywać swojego projektu – bez tego istotnego zwrotu. Jeśli nie jest on dodatkowo przełomowy, rewolucyjny, odważny, jedyny w swoim rodzaju, zjawiskowy, turbo wydajny, oszczędny i trendy marnujecie tylko kartki w wordzie i slajdy w power poincie. Podczas prezentacji przed potencjalnymi inwestorami, nikogo nie zainteresujecie i nie przyciągnięcie uwagi. Słowa wytrychy powinny się pojawić. Już sam projekt może być niewypałem – ale nie o to tutaj chodzi. To już nie jest Wasze zmartwienie i nie Wasz szmal.

Mamona

Po drugie, gdy już odpicujecie swojego pitch decka – świat funduszy venture capital będzie stał przed Wami otworem. Będziecie mogli śmiało w każdej rundzie finansowania zgarniasz największe pule. Oczywiście największe show trzeba zrobić na etapie seed – później będzie coraz lepiej. Wiązać się to będzie ze strumieniem napływającej gotówki. Po zdobyciu finansowania, w pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o następujących rzeczach:

  • nowe samochody w leasing 
  • przestronne biuro w modnej dzielnicy
  • nowe komputery – oczywiście “jabuszka” 
  • telefony – nie inaczej – “jabuszka”
  • wypasiony ekspres do kawy – must have!

Ktoś Was oczywiście zapyta – po co to wszystko. Przecież można jeździć swoim kilkunastoletnim samochodem i używać prywatnego telefonu i komputera. Pracować można zdalnie w soim pokoju. Nie dajcie się zwieść tym naiwnym argumentom. Wyobrażacie sobie jaki byłby obciach podczas European Tech and Start-up Days lub infoShare – mówiąc że nie macie luksusowego biura jak np. Codewise w krakowskim Browarze Lubicz? Wstyd i kompromitacja. Pewien poziom trzeba trzymać – bez względu na koszty i rentowność firmy. Wjechać na parking pod miejsce wydarzenia też trzeba w eleganckim samochodzie. Przyda się największych rozmiarów iPhone i komputer tej samej firmy. Jebać biedę – jak mówi Rafał Pacześ. 

Rentowność przedsięwzięcia

Po zebraniu pieniędzy poprzez serwisy crowdfundingowe, od inwestorów, znajomych i rodziny. Gdy już kupiliście najważniejsze gadżety – można zacząć myśleć o pracy. Dzień po dniu pokazujecie potencjalnym klientom swoje dzieło życia i… nic. Nikt tego nie chce używać, a jeśli ktoś już się skusi to za darmo. Hmm… co poszło nie tak? Przecież tak fajnie wszystko wyglądało w power poincie – kolejny rewolucyjny produkt na miarę Facebooka  WhatsAppa czy Booksy. Jeszcze nic straconego – dzwonicie do inwestorów, i mówicie że potrzeba więcej kasy. Te pierwsze marne 2 miliony dolarów już się rozeszły. Koniecznie trzeba wpompować jeszcze minimum dwie bańki. Wtedy to już autostrada do sukcesu będzie otwarta. 

Brak spodziewanych rezultatów

Jeżeli nadal po kilku miesiącach lub latach, nie widać spodziewanych zysków, nadchodzi czas na weryfikację. W końcu inwestorzy zgłoszą się po zyski. Jeśli ich nie ma – nie przejmujcie się – to nie Wasza wina. Zwyczajnie rynek nie był gotowy na tak nowatorski produkt. Nie docenił samego pomysłu, założycieli, funkcjonalności i przydatności narzędzia w życiu. To problem ludzi – kiedyś tego pożałują. Tak będzie! Powinniście już myśleć o nowym przedsięwzięciu. Obecnie musicie spisać na straty. A pieniądze? No cóż, łatwo przyszło, łatwo poszło. Raz na wozie, raz pod wozem. Takie życie. Karawana jedzie dalej. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *