Coraz częściej i coraz głośniej można usłyszeć głosy o wprowadzeniu dochodu gwarantowanego. Nie tylko w Polsce politycy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem. W Finlandii został nawet przeprowadzony eksperyment na tym polu, a w USA trwa kilka pilotaży w różnych miastach. Co niesie za sobą dawanie pieniędzy ludziom i czy na pewno jest to dobry pomysł? 

Plusy dochodu gwarantowanego

Oczywiście kij ma dwa końce, więc zacznijmy od tego pozytywnego. Jak już wspomniałem, w Finlandii został przeprowadzony pilotaż. Dzięki temu możemy wyciągnąć pierwsze wnioski. Plusami dochodu gwarantowanego jest lepszy stan psychiczny badanych. Nie muszą się martwić pozostaniem bez środków do życia, dzięki temu lepiej sypiają, mają wyższą samoocenę i nie odczuwają presji związanej z zatrudnieniem. W badanej grupie obniżył się wskaźnik ubóstwa. Na pierwszy rzut okiem jest bardzo dobrze, ale zawsze jest jakieś ale.

Minusy

Osoby, które otrzymały dochód gwarantowany, nie wykazały większego zaangażowania w poszukiwanie pracy czy zdobycie nowej wiedzy aby się przebranżowić. Średnio przepracowały prawie tyle samo czasu w ciągu dwóch lat co grupa kontrolna, czyli taka, która nie otrzymała świadczenia gwarantowanego. Możemy zatem wyciągnąć wniosek, że jak ktoś nie chce pracować to i tak nie będzie, a dodatkowe finanse tylko utwierdzają w przekonaniu, że pracować nie trzeba. Taka postawa jest sprzeczna z naszym przekazem na blogu. Każdy powinien się rozwijać, zdobywać wiedzę i umiejętności aby następnie zarabiać coraz więcej. Oczywiście jak chcesz poczytać o Fińskim eksperymencie więcej odsyłam do wyników badań tutaj.

Minusy społeczne

Moim zdaniem dochód gwarantowany prowadzi do większych problemów społecznych niż jego brak. Główną wadą tego pomysłu jest zmniejszenie rąk do pracy na rynku. Przecież każdy z Nas zna osoby, które nienawidzą pracować i jak otrzymają wystarczająco dużo gotówki zrezygnują z niej. To spowoduje podniesienie kosztów pracy, ponieważ osoby, które zdecydują się dalej pracować, będą oczekiwały wyższego wynagrodzenia. Musimy również pamiętać o tym, że możemy w ten sposób wyeliminować z rynku pracy młodych kreatywnych ludzi, którzy napędzają rozwój i technologię. Ich rodzice nie pracują, a oni sami też nie będą chcieli. Te czynniki doprowadzają do jeszcze większych różnic w dochodach najbiedniejszych – już tylko z wyboru – do tych zaangażowanych i chętnych podjęcia jakiejkolwiek pracy. Już nie będzie trzeba być ponadprzeciętnym aby zarabiać więcej, wystarczy czysta chęć.

Minusy gospodarcze 

Obawiam się, że różnice w jakości życia doprowadzą do napięć społecznych. Osoby żyjące z dochodu gwarantowanego będą chciały coraz więcej za co zapłacą oczywiście ci co jeszcze będą pracować. To oni finansują cały program. Oczywiście będzie budziło to w nich frustrację. Już dzisiaj narzekamy na zbyt wysokie podatki. Załóżmy, że w kraju takim jak Polska wprowadza się dochód minimalny na wysokości 1 000 zł. Oznacza to, że rocznie na wypłacimy wszystkim Polakom 456 mld zł (szacunek bardzo uproszczony – ma charakter poglądowy) a planowany budżet polski na 2020 rok wynosił 435 mld zł. Jak się sami domyślacie trzeba podnieść wszystkie podatki dwukrotnie aby wystarczyło na taki program.

Pracy dla każdego nie starczy!

Na powyższe argumenty, bardzo często zwolennicy dochodu gwarantowanego podnoszą brak pracy dla wszystkich. Uważają, że robotyzacja i nowe technologie zmniejszają zapotrzebowanie na ludzką pracę. Krzyczą, że autonomiczne pojazdy wykluczą taksówkarzy, kierowców ciężarówek z rynku pracy. Mają oni zapewne rację, jednak to nie jest nowe zjawisko. Zdunowie też kiedyś byli dużą grupą społeczną, dziś w całym zachodnim świecie pozostała tylko garstka, tak samo było z woźnicami, tragarzami, bednarzami, stajennymi itd. Świat się zmienia, a z nim my. Ludzie są kreatywni i jak chcą to sobie radzą. “Ciężkie czasy kształtują silnych ludzi, a Ci budują dobre czasy. Dobre czasy kształtują słabych ludzi, a Ci tworzą ciężkie czasy” – obawiam się, że dochód gwarantowany może być początkiem powrotu co trudnych czasów. 

A Ty jak uważasz? Daj znać  w komentarzu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *