Wiele osób próbuje nam wmówić, że praca która wykonujemy, powinna jednocześnie być naszą pasją. W skrajnych przypadkach ludzie zaczynają żyć pracą i nakłaniają innych do podobnej postawy – co jest bardzo niebezpieczne. Takie zachowanie ma swoją nazwę – pracoholizm. Nie idź tą drogą. Dzisiaj porozmawiamy, dlaczego to nie ma sensu i jak powinno to wyglądać.

Praca pracą

Zacznijmy od tego, że praca jest pracą i ma na celu uzyskanie zupełnie innych efektów, niż pasja czy hobby. W pracy przede wszystkim chodzi o zarobek na nasze życie i hobby! Jednak warto zadbać, aby nasza aktywność zawodowa nie była dla nas katorgą i utrapieniem. Wystarczy, że robimy coś co nas ciekawi albo nie nudzi, w odpowiednim środowisku, czyli bez mobbingu i wyniszczającej atmosfery. Jeżeli codziennie rano wstajesz bez grymasu bólu na twarzy oznacza to, że  wszystko jest ok i możemy dalej wykonywać swój zawód. Teraz przez chwilę zastanów się, czy na Twoim hobby dałoby się zarabiać. W większości przypadków nie! Ja uwielbiam jeździć na motocyklu – raczej trudno z tego będzie żyć.

Nasze pasje

Hobby czy pasja mają nam służyć jako odcięcie się od naszego codziennego życia. Nasz mózg nie może żyć w ciągłym stresie. Musimy się relaksować i chociaż na chwilę zapomnieć o naszych kłopotach i codziennych obowiązkach. Dlatego tak bardzo lubimy robić inne rzeczy niż praca, nawet jak ją bardzo lubimy. Dodatkowo, zastanów się czy twoje hobby wykonywane codziennie przez 8 godzin nadal sprawiłoby Ci tyle przyjemności. A może po kilku miesiącach stało by się rutyną i po kilku latach zaczęło by cię męczyć?

Praca to nie życie!

Niestety, ostatnio wielu internetowych “kołczów” wmawia nam, że praca powinna być naszą pasją i powinniśmy nią żyć,  a będziemy bogaci. Jeśli usłyszycie, takie głupie gadanie, od razu wyłączcie tego “magika” szczęśliwego życia. Jedyne do czego może was to doprowadzić, to  choroba psychiczna. Jak już sam zauważyłeś, czym innym jest praca a czym innym pasja. Nie da się w 99,9% hobby zamienić w pracę ,bez  utraty przyjemności z tego co się robi oraz przy okazji nie wypalić się. Nauczmy się naprawdę oddzielić jedno od drugiego i przestańmy słuchać głupot. Uważajcie, aby nie wpaść w uzależnienie. Ja nie jestem specjalistą w tych sprawach i odsyłam was do pracy Kamila Wojdyło na ten temat pod ten adres. Jeżeli ludzie zaczynają wam dookoła mówić, że przesadzacie z pracą, to na pewno musicie zapoznać się z tym  materiałem.

Pracoholizm to nie problem 

Niestety w Polsce pracoholizm jest sporym problemem. Według badania CBOS tylko 12% Polaków uważa, że pracoholizm jest kłopotem, a 5% z nas ocenia, że jest już uzależniona od pracy. Niestety mamy coraz więcej trudności , które “zakopujemy” pracując, a dodatkowo zaczynamy wierzyć “kołczom”, że ten kierunek jest słuszny bo przecież moja praca jest moją pasją. Więcej o badaniu CBOŚ przeczytacie na tutaj. Puls.hr zrobił dobrą robotę opisując wnioski z tego badania.

Mam nadzieję, że teraz trochę inaczej spojrzycie na pracę i hobby. Jedno i drugie musi być obok siebie, a nie zagarniając kolejne obszary. Udanej pracy i miłego odprężanie podczas hobby.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.