Jeżeli pragniesz osiągnąć określony cel, którym może być na przykład nauka języka obcego lub zbudowanie wysportowanej sylwetki, to niezbędne będzie wdrożenie dyscypliny. Bez tego elementu, bardzo trudno będzie Tobie zrealizować to pragnienie. Codziennie będzie wymagane podjęcie szeregu czynności, które przybliżą Cię do zrealizowania swoich założeń. Poświęcając każdego dnia przynajmniej 30 minut, z pewnością po roku będziesz widział efekty swoich starań. Mimo iż będziesz odczuwał pokusę aby odpuścić sobie raz na jakiś czas, to pamiętaj, że to właśnie żelazna dyscyplina prowadzi do uzyskania ponadprzeciętnych wyników.

Małe kroki prowadzą do dużych rezultatów

Na samym początku gdy myślisz o efekcie jaki chcesz uzyskać, możesz poczuć się przytłoczony tym, ile jeszcze przed Tobą. Całość pracy jaką trzeba będzie wykonać na pewno będzie ogromna. Jednak najlepszym sposobem jest rozbicie jej na małe kawałki. Dzięki temu gdy będziesz odhaczał kolejno ukończone zadania, będziesz czuł satysfakcję. Dodatkowo będzie to paliwo do dalszego działania i osiągania coraz lepszych rezultatów. 

Nagradzanie się za ukończenie poszczególnych etapów

Jeżeli chcesz mieć energię i nieustanną motywację do wykonywania kolejnych czynności, dobrze jest wyznaczać sobie nagrody za wykonane zadania. Może to odbywać się w skali tygodniowej, miesięcznej, rocznej lub za określone czynności, które doprowadziły do osiągniętego efektu. W ten sposób będziesz miał świadomość, że dotrzymując obietnicy samemu sobie, zdobędziesz nagrodę. Może ona być w postaci drobnych przyjemności, typu wyjście do kina lub wakacje za granicą. Wszystko zależy od skali nagrody na jaką możesz sobie pozwolić. Ważne jest aby to robić, ponieważ dzięki temu nasze zaangażowanie będzie nieustannie podsycane i zaangażujesz się na 100% w realizację początkowych założeń.

Poinformowanie znajomych o wyznaczonym celu

Wyznaczając sobie cel, warto opowiedzieć o nim innym osobom. Jeżeli tak zrobisz, to dasz świadectwo swojej determinacji i zaangażowania. Wycofując się z jego wykonania dasz wyraz swojego słomianego zapału. W oczach otoczenia będziesz wówczas oceniany, jako ktoś, kto łatwo i szybko rezygnuje. A wiele osób najbardziej boi się właśnie tego, co powiedzą o nich inni. Jeżeli oznajmiasz dużej ilości osób, że podejmujesz się pewnego wyzwania, to również będzie to Twoim motywatorem, nie poddasz się gdy napotkasz trudności oraz przeszkody. 

Robienie małych przerw w realizacji planu

Pracując bez wytchnienia, można nabrać niechęci do robienia kolejnych rzeczy. Warto wówczas zrobić sobie niewielką przerwę i nabrać dystansu. Pomoże to na odświeżenie umysłu i odpoczynek, dzięki któremu można w późniejszym czasie efektywniej pracować. Być może również znajdziemy sposoby na lepsze i skuteczniejsze działanie, które da o wiele lepsze rezultaty. 

Codzienny nawyk wchodzi w krew 

Nawyk to wykonywanie danej czynności każdego dnia w sposób odruchowy. To tak jak rano myjesz zęby lub ścielisz łóżko. Po prostu to robisz i nie zastanawiasz się zbytnio nad tym. Dlatego jeśli chcesz utrwalić robienie czegoś, musisz to robić codziennie przez kilka tygodni, a z czasem będziesz wykonywał to automatycznie – bez zbędnego rozmyślania o tym. Po pewnym okresie sam złapiesz się na tym że robisz coś na autopilocie, i będzie to dla Ciebie stały punkt dnia.

Podsycaj energię czytaniem biografii sławnych osób

Jeśli sięgniesz po książkę, w której została opisana historia takich osób jak – Michael Jordan, Arnold Schwarzenegger czy Robert Kubica, to zobaczysz co robiły te osoby by utrzymać żelazną dyscyplinę. Będziesz w stanie zauważyć jakie dylematy i rozterki miotały tymi postaciami, i w jaki sposób dążyły do celu. Podczas lektury takich pozycji zdobędziesz motywację do dalszej pracy i wiele wymówek zostanie rozwianych. Te osoby również miały gorsze dni, lecz nie poddawały się i robiły swoje. Dzięki wytrwałości i determinacji osiągnęły szczyt, i dzisiaj są znani na całym świecie oraz podawani jako wzory do naśladowania. Sięgaj po takie książki, być może kiedy ktoś napisze podobną o Tobie.

Znajdź sobie trenera lub mentora

Nie zawsze można samemu się zmotywować i odszukać inspirację. Dlatego warto mieć skrzydłowego lub mentora, który wskaże drogę i pomoże w chwilach zwątpienia. Tak jak zawodnicy w sporcie mają swoich trenerów, tak również osoby indywidualne powinny posiadać kogoś z boku, kto doradzi i wskaże kierunek w którym należy podążać. Dzięki takiemu wsparciu łatwiej będzie wstać z łóżka lub podnieść się po upadku na drodze do celu. Czasami jedno zdanie potrafi wzbudzić ekscytację i energię do dalszego działania. 

Mierz wyniki i ciesz się dążeniem do celu

Jeżeli chcesz robić postępy i utrzymywać niezachwianą dyscyplinę, to obowiązkowo mierz swoje wyniki. Dzięki temu będziesz wiedział w jakim jesteś miejscu i ile przed Tobą. Może odkryjesz, że musisz bardziej się starać i jeszcze mocniej trzymać się w ryzach żelaznej dyscypliny. Pytaj także trenera lub mentora o reakcję zwrotną jak Ci idzie. Samemu czasem trudno być obiektywnym i można nie mieć świadomości swojego położenia. Dlatego zadawaj pytania i weryfikuj swoje postępowanie. Równie ważna jest radość z drogi jaką pokonujesz. Należy czerpać przyjemność i mieć frajdę z całego procesu jakim jest realizacja celu. Pomoże to utrzymać dyscyplinę, motywację i wysoki poziom energii. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *