Każdy z Nas od dzieciństwa słyszy od rodziców, dziadków, otoczenia czym jest wartość. Kiedy jesteśmy bardzo młodzi zazwyczaj jest to miłość, szczerość, radość, zabawa. Natomiast kiedy zaczynamy dorastać te wartości zaczynają słabnąć i coraz częściej człowiek zaczyna doświadczać wartość pieniądza. Możemy mieć wszystko, wystarczy mieć finanse. I nasze młodzieńcze wyobrażenie zostaje zachwiane. Przeradzają się w chęć posiadania i pokazania innym jak dużo osiągnęliśmy.

Wartość

Na początku wpisu zastanówmy się czym tak naprawdę jest wartość. Dlaczego powinniśmy sformułować własną definicję wartości? Otóż to co dla mnie ma znacznie niekoniecznie musi być wartościowe dla Ciebie, dlatego sam musisz się zastanowić co dla Ciebie jest istotne. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Dla mnie wyróżnikiem jest wolność, dążenie do wyznaczonych celów oraz rozwijanie się. Jak zauważyłeś drogi czytelniku nie wspomniałem o rodzinie, przyjaciołach. Lubię przebywać sam ze sobą, co nie oznacza że nie przebywam ze znajomymi. Po prostu nie ma to dla mnie najwyższego priorytetu. Dla Ciebie może to być jedna z ważniejszych rzeczy w życiu. Jesteśmy różni i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Nie istnieje uniwersalne sformułowanie wartości. To Ty sam musisz je stworzyć dla siebie.

Jeżeli sformułujesz swoją definicję wartości, zostaniesz świadomym człowiekiem. Przestaniesz dążyć do celów nieistotnych. Przestaniesz tracić cenny czas aby “biegać” za ogólnymi schematami oraz próbach dostosowania się do innych. Przecież różnorodność jest w dzisiejszych czasach bardzo ceniona. Bycie jak inni nie pozwoli Ci się rozwinąć i pokazać Twoich prawdziwych wartości oraz nie będziesz dążył do ich osiągnięcia.

Dla mnie

Abyś mógł to dobrze zrobić musisz pogodzić się sam ze sobą. Odpowiedzieć sobie na pytanie. Co jest dla Ciebie ważne? Co daje Ci satysfakcję i gdzie czujesz się dobrze. Nie ma tu złych odpowiedzi. Są tylko dobre. Każdy jest inny i każdy z nas ma inne potrzeby. Jeżeli jesteś inny, nie oznacza to nic złego. Każdy z nas ma różne potrzeby, w inny sposób się realizuje. Dlatego nie warto się zastanawiać czy Nasze wartości dla innych coś znaczą, ważne aby dla nas były istotne i warte poświęconego czasu.

Jeżeli będziesz starał się myśleć jak inni, nigdy się nie będziesz  realizował, a frustracja w Tobie będzie rosła i nigdy nie będziesz szczęśliwy. Dlatego bardzo mocno się zastanów, co dla Ciebie ma nadrzędną wartość . Jeżeli okaże się że jest to rzecz która dla innych nie ma znaczenia, to pamiętaj że dla Ciebie jest ważna i temu powinieneś się oddać. Jeśli natomiast uważasz że rodzina i przyjaciele są dla ciebie najważniejsi tu również jest droga dla Ciebie. Nie hamuj się i walcz o swoje. Jak już mówiłem każdy jest inny.

Zaszufladkowanie

Nie możesz się szufladkować. Bardzo często osoby z naszego otoczenia nieświadomie naśladują innych ponieważ tak wypada, wszyscy tak robią. Czujesz się z tym nieswojo, obojętnie albo nawet źle. Nie zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje. Innym jest dobrze z obranymi wartościami, a Ty boisz się wychylić ze swoimi pragnieniami bo nawet w połowie nie pokrywają się z ich sposobem życia. Takie symptomy oznaczają że powinieneś przestać się dopasowywać i zacząć żyć po swojemu. Uwierz mi, że ludzie Cię nie znienawidzą jeżeli nie zrobisz im nic złego. Pewnie też nie przyklasnął niektórym Twoim pomysłom, ale przecież nie o to w tym chodzi aby każdy był zadowolony z Twoich poczynań.

Dopasowanie

Wszystko wynika z naszego charakteru i musi być do nas przystosowane, dostosowywane. Nie możesz robić nic na siłę i wbrew sobie. Każda decyzja musi być przemyślana i dobrana do naszego światopoglądu. Jeżeli ugniesz się przed innymi i zaczniesz udawać  oraz robić to co oczekuje od Ciebie otoczenie, wtedy jak już wspomniałem, będziesz bardzo sfrustrowanym człowiekiem. No dobrze ale pewnie zaczynasz się zastanawiać jak to zrobić.

Usiądź w cichym spokojnym miejscu i zastanów się nad kilkoma kwestiami.

Gdzie chcesz być?

Dlaczego Ci na tym zależy?

Co spowoduje to w Twoim życiu?

Kogo chcesz mieć przy sobie?

Dlaczego ta osoba/y są dla Ciebie tak ważne??

Moje Ja

W tym ćwiczeniu najważniejsze jest abyś nie brał pod uwagę co inni pomyślą i jak Ciebie zaszufladkują. Nie ma to przecież w tej chwili żadnego znaczenia. To jest Twoje określenie wartości, a nie próba przypodobania się. Przemyśl sobie to bardzo dobrze. Przecież nie chcesz się obudzić w wieku 50 lat, rozejrzeć się dookoła i stwierdzić, że nic to wszystko dla Ciebie nie znaczy i jest obojętne. Co wtedy zrobić? Nie uważam że będzie już za późno ale na pewno nie dokonasz tego wszystkiego, co mógłbyś zrobić gdybyś swoją listę wartości wyznaczył np. w wieku 25 lat.

Zmiany są dobre

Nie chcę Ci tu powiedzieć żebyś się trzymał ich kurczowo przez całe życie. Wcale nie o to chodzi. Ta lista powinna się zmieniać z Twoimi doświadczeniami i przeżyciami. Sytuacje dnia codziennego nas zmieniają. Nikt nie może wykluczyć że jak jesteśmy młodzi to nie chcesz dzieci oraz stałego związku, a po kilku latach możesz zacząć tego oczekiwać. Ale nie, przecież moje wartości tego nie przewidziały!! A właśnie tak, Ty masz obowiązek dopisać to do swojej listy i go spełnić. I tak jest z każdą wartością, która zacznie mieć dla Ciebie dużą wagę. I to właśnie w tą stronę musi działać, a nie odwrotnie. Zrobisz milion rzeczy, poznasz tysiące ludzi, zwiedzisz dziesiątki miejsc ale to wszystko tylko dlatego że inny tak robili.

Tak nie rób! Realizuj tylko to co jest DLA CIEBIE najistotniejsze. Wtedy Twoje życie będzie miało sens, będziesz się budził codziennie z pasją i dobrymi przemyśleniami. I nawet jak wszystko będzie się waliło, to Ty będziesz wiedział po co żyjesz i co jest kolejne do zdobycia. Nikt Ci tego nie zabierze.  Mam nadzieję, że jak już Twoje życie będzie się kończyło to z uśmiechem powiesz “Moja podróż była wypełniona ogromem wartościowych ludzi i wydarzeń” I tego Ci życzę drogi czytelniku. Przeżyj swoje życie jak Ty chcesz, a nie jak inni tego od Ciebie oczekują.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *