Nasze słowa są bardzo silną bronią. Zanim wypowiesz jakieś zdanie, zastanów się czy aby na pewno masz rację i chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami bądź informacjami pochodzącymi z niepewnego źródła. A nie daj Boże dopuszczać się manipulacji słownych z premedytacją kłamiąc w swoich sprawach. W ten sposób stracisz posłuch i zrobisz więcej złego niż pożytku.

Wypowiadane sformułowania

Zacznijmy od tego czym  dzielisz się ze swoim otoczeniem. Nie ma to znaczenia czy rozmawiasz z najbliższymi czy ze swoimi pracownikami lub  przełożonymi. Zawsze należy wyrażać się w jasny i konkretny sposób. Przekazuj wyłącznie sprawdzone i prawdziwe dane. Jeżeli nie jesteś pewny co do ich prawdziwości, podkreślaj to w swoich wypowiedziach. Nie dopuść do sytuacji w której bezmyślnie przekazujesz zasłyszane nie sprawdzone informacje. A najgorsze co możesz zrobić to łamiąc wszystkie powyższe zasady. Zaczynasz manipulować ludźmi do własnych celów.

Brak zaufania do wypowiadanych słów

Nie mając zaufania do wypowiadanych kwestii możesz narazić się na utratę zaufania. Ludzie z Twojego otoczenia przestaną Ci ufać nawet jak zaczniesz mówić wyłącznie prawdę i będziesz chciał dotrzymać słowa. Zastanów się przez chwilę i pomyśl jak traktujesz szefa który obiecuje premię po wykonanym zleceniu i jej nie otrzymujesz. Kolejna jego obietnica zostanie przez Ciebie uznana z góry za kolejne kłamstwo i nie dasz od siebie więcej niż zawsze. I tak jest teraz z naszymi rządzącymi. Najpierw bezmyślnie nawoływali do udziału w wyborach ponieważ wirus jest w odwrocie, a dzisiaj wprowadzają kolejne obostrzenia. Coraz więcej ludzi im nie wierzy i nie stosuje się do zaleceń, chociaż środowisko lekarskie jest przekonane do istnienia niebezpiecznego patogenu co udowodnili naukowo i nie ma co do tego najmniejszych niedopowiedzeń. Mimo to przez polityków nie są wysłuchani a rozwój pandemii jest coraz szybszy w ostatnich tygodniach.

Brak współpracy 

Powyższe łamanie zasad powoduje jak już wspomniałem brak współpracy wynikający z braku zaufania. Nikt w nasze słowa nie będzie wierzył i nikt nie będzie chciał dać się oszukać kolejny raz. Wolimy do takich osób trzymać dystans i nie brać ich słów poważnie. Odnosi się to wszystkich elementów naszego życia. Jeżeli przez 5 lat będziesz obiecał żonie że zaczniesz oszczędzać a nie odłożyłeś złotówki, przestanie Cię słuchać. Szef będzie obiecał podwyżki i ich nie będzie, to również nie będziemy mu wierzyć i zamiast prosić się o dodatkowe pieniądze poszukamy innej pracy. Nie będę wspominał o politykach bo każdy wie czym grozi ich zachowanie. 

Opór

Co gorsze, jeżeli ciągle jesteśmy oszukiwani i celowo wprowadzani w błąd, nie dość że nie będziemy chcieli współpracować ale zaczniemy się burzyć przeciwko osobom, które powodują w Nas frustrację. Zaczniemy stawiać opór, który nie dość że dla naszego oponenta może być bardzo bolesny ale również dla Nas, ponieważ może się okazać, że tym razem chciał nam przekazać bardzo ważną prawdziwą informację a My potraktujemy go w taki sposób jak sobie zasłużył.

Pamiętaj, że zaufanie jest bardzo łatwo stracić a jego odbudowa potrwa miesiące – jak nie lata. Stać cię na to aby stracić ludzkie zaufanie??

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.