Każdy rok niesie ze sobą nowe wyzwania. Wydaje się, że 2023 może być pod tym względem bardzo wymagający. Dzisiaj przeanalizujemy kilka z nich – według mnie, subiektywnie najważniejszymi. Nie tylko pod względem gospodarczym, ale emocjonalnym będzie bardzo ciężko. Nie przedłużając, zapraszam do artykułu.

Fala uchodźców 

Wszyscy dobrze pamiętamy, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Wtedy do Polski ruszyła fala setek tysięcy wystraszonych przede wszystkim kobiet i dzieci. W tym roku, podczas zimy, możemy zobaczyć podobny obrazek. Porażki Rosji na froncie, budzą w nich ogromną frustrację i dzisiaj częściej czytamy o kolejnych atakach na infrastrukturę krytyczną , czyli rurociągi czy elektrownie – po to aby złamać w Ukraińcach ducha do walki. To może się przyczynić do załamania morale części z nich. Być może zaczną szukać spokoju i ciepła – jakby to nie  brzmiało – w innych miejscach Europy. Czy po roku wystarczy nam empatii i siły aby pomóc tym ludziom?

Ceny coraz wyższe!

Nowy rok zaczyna się z bardzo wysoką inflacją. Rządzący uspokajają, że powinniśmy zauważyć już w pierwszym kwartale 2023 r. jej spadek. Ale to nie oznacza, że ceny będą spadać. One będą cały czas rosły, pewne już nie z dynamiką 20% ale 10%, a to nadal jest dużo. Chociażby za mleko w najbliższym roku nie zapłacimy 2 zł jak jeszcze na początku 2021 tylko 4 zł już w połowie tego. Być może to się zmieni, jednak póki co, większość ekonomistów uważa, że z dość wysoką inflacją w tym roku sobie nie poradzimy.

Wybory

W naszym kraju rok 2023 jest rokiem wyborczym. Już za kilka miesięcy ruszy maszyna obietnic i obwiniania się nawzajem. Jednak pamiętajmy, że obietnice kolejnych pieniędzy za darmo nam nie pomogą, tylko jeszcze bardziej zaskoczą, więc to w nas odpowiedzialność aby wybrać właściwie. Czas przestać myśleć, co mogę dostać od nowego rządu, tylko co mogą zrobić, aby uspokoić sytuację w naszym kraju. Problemów jest dużo, zaczynając od już wcześniej opisanej inflacji, zamykaniem małych firm, zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego, naprawa budżetu, i wojna oraz nasza armia. Weźmy to wszystko pod uwagę!

Klimat

To jest temat na dekady a nie wyłącznie na najbliższy rok. Jednak musimy działać już teraz. Czas na mądrą politykę klimatyczną. Dobrze przemyślaną i wdrożoną. Jak dobrze wiecie, rządy na całym świecie mówią, jak to jest dla nich ważne, a emisja gazów cieplarnianych z roku na rok bije kolejne rekordy. Wystarczy wyjrzeć za okno aby zauważyć, że nie jest jak 30 lat temu. Sylwester 2022: temperatura w polsce między 15 a 18 stopni. I to nie jest jednodniowa anomalia. Poza górami, od 20 grudnia do 4 stycznia nie było mrozu, a temperatury oscylowały około 10 stopni. Okresy letnie  są gorące, a ilość dni upalnych rośnie lawinowo. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, zaczniemy mierzyć się z wieloma do dzisiaj nie rozpatrywanymi zagrożeniami.

Daj znać w komentarzu jakie według Ciebie zagrożenia czyhają w najbliższym roku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *