Co wspólnego mają ze sobą takie osoby jak Michael Jordan, Kobe Bryant, Charles Barkley i Dwyane Wade? Są Wymiataczami! Tak nazywa te wybitne sportowe postaci Tim S. Grover – autor książki “Nieustępliwy”. Jest on jednym z najlepszych i najbardziej bezkompromisowych trenerów jaki chodzi po tym świecie. W trudnych sytuacjach pomaga wrócić zawodnikom do gry – po kontuzjach lub gdy nie potrafią sobie poradzić mentalnie. W awaryjnych sytuacjach pojawia się na życzenie sportowca, robi swoje i znika. Obecny jest przez chwilę, lecz efekty jego pracy są długofalowe. Przyjrzyjmy się zatem co robi wymiatacz i w jaki sposób działa. 

W razie potrzeby zbij szybkę

Według Grovera Wymiataczem jest osoba, która nie jest grzeczna i potulna. To osoba, która wie czego chce i uzależnia się od osiąganych efektów. Nie stosuje się do wyświechtanego i pustego hasła – podążaj za swoją pasją. Dla niego pasja to cierpienie na treningu, podczas wytężonej pracy, ciągłym doskonaleniu swojego rzemiosła i nauki. Najważniejsze jest dowiezienie wyniku, karmienie się nim i pragnienie powtarzania go raz za razem. Po osiągnięciu celu nie zadowala się zbyt długo tym wynikiem. Świętuje przez chwilę i już myśli o następnym. Wie że będzie musiał włożyć jeszcze więcej pracy i o wiele więcej wysiłku. Adrenalina związana z realizacją zadania napędza wymiatacza i jest jego paliwem. 

Instynkt lidera

W momencie paniki gdy wokół szaleje sztorm i nikt nie wie co robić – Wymiatacz wchodzi do akcji i staje się egzekutorem. Kryzys, akcja – reakcja – w najtrudniejszych chwilach zawsze można na niego liczyć. Jest spokojny i wyciszony – wchodzi do swojej Strefy. Nie daje się sprowokować rywalom i konkurencji. Za każdym razem wie co należy zrobić. Bierze odpowiedzialność i w razie niepowodzenia, bierze winę na siebie. Bez zbędnego tłumaczenia. Następnie przystępuje do działania, aby następnym razem wykonać zadanie lepiej i skuteczniej. To na niego liczy cały zespół a nawet trener. 

Poświęcenie

Autor zwraca uwagę że aby osiągnąć to czego się pragnie i zostać na szczycie – co jest znacznie trudniejsze – trzeba poświęcić mnóstwo rzeczy w swoim życiu. Nie ma nic za darmo i bez wysiłku. Jeżeli chcesz być mistrzem w swojej dziedzinie – nie obędzie się bez zaniedbania relacji z rodziną, znajomymi, rezygnacją z hobby, przyjemności i imprez. Jeśli nie jesteś gotowy aby z tego zrezygnować – nigdy nie odniesiesz sukcesu. Pozostaniesz co najwyżej dobry – ale nie wejdziesz na szczyt. Kobe Bryant trenował 2-3 razy dziennie, często nawet w nocy. Poprawiał swoje ruchy i zagrania. Coś co dla kogoś było doskonałe, on ciągle to poprawiał i chciał być lepszy w tym co robi. Dodatkowo posiadał głód zwycięstwa, nigdy nic go nie zadowalało – cały czas żądał więcej.  

Ty decydujesz o porażce

Prawdziwy Wymiatacz nie dopuszcza do siebie myśli o porażce. To on decyduje czy coś takiego ma miejsce. Dla kogoś innego przegrana może nią być, ale on wstaje i idzie dalej – po zwycięstwo. Nie akceptuje poddania się, jeśli dzisiaj jego starania zaliczą niepowodzenie. Następnym razem będzie nieustępliwy i pokaże na co go stać i zadziwi wszystkich – taki był między innymi Michael Jordan. 

Nieustępliwość

Tim. S. Grover oparł swoją książkę o poczynania i historie największych sportowców, którzy osiągnęli niezwykłe wyniki i sukcesy w swojej dyscyplinie. Zwraca uwagę, że mimo niewyobrażalnych osiągnięć – nigdy nie byli w pełni usatysfakcjonowani. Cały czas dążyli do perfekcji i przesuwali tę granicę coraz dalej. Nie spoczywali na laurach i samozadowoleniu – co robi mnóstwo osób gdy coś zrealizują. Ciągłe doskonalenie i poprawianie swoich zdolności i wyników było ich priorytetem. Każdego dnia mieli do wykonanie określone zadania i realizowali je z poświęceniem. Spójrz na to co osiągnęli główni bohaterzy tej książk i- Michael Jordan, Dwayne Wade i Kobe Bryant – coś niewyobrażalnego. A mimo to to pragnęli ciągle czegoś większego i bardziej spektakularnego. W tym wszystkim pomógł im Grover – wspierając ich w sprawności fizycznej i mentalnej. Pozycja obowiązkowa dla każdego kto chce stać się Wymiataczem. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *