Wiele osób bardzo nie lubi swojej pracy jednak codziennie do niej idzie. Skąd się bierze w Nas siła aby zagryźć mocno zęby i przez 8  godzin robić to czego nienawidzimy? Dlaczego łatwiej jest postępować w taki sposób niż zmienić miejsce zatrudnienia bądź rozpoczęcie pracy na własny rachunek? Nie wydaje Wam się, że jest to bardzo ciekawe pytanie?

Co JA chcę robić?

Jakie to jest ważne pytanie. Jednak brak zmian w życiu bierze się stąd, że mało kto wie co chce robić w swoim życiu. Za to każdy wie, że najchętniej nie robiłby nic. Jednak tak się nie da i dobrze o tym wiemy więc czas w końcu stanąć przed lustrem i odpowiedzieć sobie w końcu na to trudne pytanie – Co chcę robić w życiu? Dopóki nie odpowiesz sobie na to pytanie to cały czas będziesz tam gdzie jesteś z mocno zaciśniętymi zębami,  a nie o to w tym chodzi. 

Kwalifikacje

Kolejnym problemem to brak kwalifikacji i czas jaki trzeba poświęcić aby je zdobyć. Przecież rodzice popychali Nas w kierunku studiów księgowych. Tyle lat nauki – chociaż na pierwszym roku już się czuło, że to nie jest to – mimo wszystko ciągnęło się to przez 4 lata dla papieru. Dzisiaj 5 rok pracy z liczbami, których się tak nienawidzi. A mimo to lepiej męczyć się dalej niż w ciągu roku zdobyć potrzebne zdolności i zmienić branżę. To są bardzo trudne decyzje, lecz czy nie lepiej już dzisiaj je podjąć zanim staniemy się zgorzkniali i nie do zniesienia przez naszych współpracowników? 

Pieniądze

Zmieniając branżę będziemy świeżakami więc nasze wynagrodzenie będzie zazwyczaj niższe niż w wyuczonym zawodzie. Jednak te różnice z czasem się zatrą. Dlatego jest tak ważne aby posiadać poduszkę finansową i utrzymywać swoje wydatki w ryzach. Jeśli umiesz zarządzać swoim budżetem bardzo szybko dostosujesz swoje finanse do nowych realiów, nawet jak przez jakiś czas będziesz używał poduszki to nic się nie stanie. Dla takich sytuacji ją budujemy. Za rok czy dwa odbudujesz ją z nawiązką. Aspekt finansowy nie powinien być najważniejszy, warto również zwrócić uwagę na własną psychikę. 

Czas

Aby móc robić to co się chce potrzeba czasu. Nie tylko na zdobycie umiejętności ale również na sprawdzenie rynku pracy oraz przekonanie najbliższej rodziny, że to co chcemy robić jest wartościowe i dające nie tylko nam dobre samopoczucie ale również dobrą przyszłość dla naszych dzieci. Pamiętajcie, że budowanie wizerunku specjalisty trwa. A czas ten trzeba wykorzystać efektywnie. Jest wiele narzędzi aby zrobić to dobrze. Dlatego dobrze szybko podejmować przemyślane decyzje i wdrażać w życie. Czekając kolejne lata może będziecie zmuszeni do zmian nieprzygotowani.

Umierające zawody

Musimy również pamiętać, że świat zmienia się bardzo szybko. Większość z Nas nie dotrwa w wyuczonym zawodzie do emerytury. Wiele zawodów zostaje zastąpionych przez inne lub całkowicie znikają z rynku. To co wydawało się 10 lat temu przyszłościowe dzisiaj może już umierać śmiercią naturalną więc i tak będziemy musieli się przebranżowić. Najlepiej zrobić to na własnych zasadach i zapukać tam gdzie będzie to dla Nas najlepsze.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *