Żyjemy w czasach w których mnóstwo osób określa siebie mianem eksperta i należy wierzyć im na słowom, ponieważ doskonale znają dane zagadnienie. Jednak jeśli sam nadajesz sobie taki tytuł to jeszcze nic nie znaczy, to otoczenie powinno Cię mianować zaszczytnym określeniem jakim jest ekspert. Aby nim zostać należy mieć nie tylko ogromną wiedzę, ale i doświadczenie poparte praktyką. Po przeczytaniu kilku książek będziesz tylko teoretykiem.

Dlatego nie warto zgrywać profesjonalisty gdy się nim zwyczajnie nie jest. Trzeba solidnie się napracować i zdobyć nieprzeciętną wiedzę oraz umiejętności.

Wiedza teoretyczna

Jeżeli chcesz zostać osobą która będzie szkolić innych i otrzyma miano autorytetu, to musisz zgromadzić ogromną ilość wiedzy z wielu źródeł. Specjalizując się w jednym temacie dobrze jest mieć pojęcie o pokrewnych zagadnieniach. Osoba zajmująca się sprzedażą powinna posiadać wiedzę z zakresu negocjacji, marketingu i gospodarki. Musi wiedzieć jakie mechanizmy funkcjonują na innych płaszczyznach. Dzięki temu będzie swobodniej poruszać się po świecie biznesu. Jedna dziedzina przenika inną i wzajemnie się zazębia. To dzięki takiej wiedzy można osiągnąć spektakularne wyniki w handlu. Biznes to sieć naczyń połączonych, gdzie trzeba umiejętnie się poruszać.

Praktyka

Działanie i wykorzystanie wiedzy w praktyce jest niezbędne aby zostać osobą, która przekaże swoje spostrzeżenia dotyczące określonego tematu innym. Recytując jedynie regułki z książek i artykułów branżowych nie zostaniemy godnym zaufania ekspertem w swojej dziedzinie. Trzeba połączyć zdobyte informacje z praktyką, aby móc powiedzieć co działa a co nie. Jeżeli przekażemy wiedzę praktyczną to zyskamy w oczach słuchaczy, ponieważ będzie wiedzieli że mogą coś przełożyć na realne działanie.

Ciekawość

Nigdy nie posiądziemy całej wiedzy, która jest dostępna w naszej specjalizacji, nie mówiąc już o tej z innych dziedzin i życia. Zawsze będzie pojawiać się nowa i udoskonalona którą będzie można przyswoić. Dzisiaj natłok informacji sprawia że trzeba trzymać rękę na pulsie, to czego nauczyliśmy się kilka lat temu może być już nieaktualne. Dlatego bycie ekspertem w jakimś temacie zobowiązuje do nieustannego rozwoju i zdobywania wiedzy. Warto również być nieustannie ciekawym świata, posiadać zainteresowania, hobby oraz podróżować. Im więcej punktów odniesienia się posiada, tym lepiej rozumiemy otoczenie i mechanizmy dzięki którym funkcjonuje świat.

Bycie ciekawym ludzi, świata i różnego rodzaju dziedzin powoduje że poszerzamy swoje horyzonty i rozwijamy się. Warto przyznać się czasami do niewiedzy i zadawać mnóstwo pytań – w taki sposób zdobędziemy informacje i nową cenną wiedzę. Dobrze jest uczyć się od mądrych i ciekawych świata ludzi. Dzięki nim będziemy nieustannie się rozwijać i stawać się lepszymi osobami.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *