Nigdy wcześniej nie było tylu okazji do nauki jak w tym momencie. Nie musimy się nawet ruszać z domu w celu zdobywania wiedzy. Wystarczy zajrzeć na odpowiednią stronę internetową i wskazać interesujące zagadnienie. Wybierać można spośród setek kategorii – wszystko zależy od preferencji i potrzeby. Często mamy do dyspozycji darmowe treści i jedyną inwestycją jest nasz czas i zaangażowanie w pogłębianie wiedzy. Dawniej było nie do pomyślenia, że będziemy dysponować takimi zasobami informacji. Niegdyś aby zdobyć wartościową książkę lub czasopismo, trzeba było jechać do pobliskiego miasta – w moim przypadku 50 km. Godzina jazdy pociągiem po to, aby zdobyć egzemplarz książki z tematyki – która była w danym momencie interesująca. Dzisiaj wystarczy wejść do sklepu internetowego i po kilku dniach mamy książkę u siebie. Natomiast w przypadku ebooka lub audiobooka – po kilku minutach od dokonania zakupu i opłacenia zamówienia. Szybko i prosto. Zasoby informacji jakimi dysponujemy są tak ogromne, że nie jesteśmy w stanie ich przerobić. Nie starczy nam życia na przeczytanie wszystkich wartościowych książek, przesłuchanie podcastów lub ukończenie kursów, które mogłyby nam pomóc. Jest to fizycznie niemożliwe. Mimo tak komfortowej sytuacji w jakiej się znajdujemy, bardzo niewielki odsetek ludzi z tego korzysta. Warto to zmienić i wykorzystać okazję jaka została stworzona przez rozwój edukacji i technologii  – która rozprzestrzenia w znacznym stopniu dostępną wiedzę. 

Zbuduj arsenał wiedzy

W celu zdobywania wiedzy nie trzeba już ograniczać się do kraju w którym się mieszka. Dzięki internetowi można zdalnie ukończyć kursy lub studia w dowolnym kraju. Wystarczy znać język obcy i odpalić platformę na której odbywa się transmisja wykładu. Warto uświadomić sobie, że wiedza jest obecnie darmowa lub bardzo tania. Kursy na Udemy kosztują często około 40 zł. W zamian dostajecie fachowe informacje i porady na wybrany temat. Możecie nauczyć się programować, zarządzać firmą czy też jak tworzyć reklamy na Facebooku. Jest to dosłownie wierzchołek góry lodowej, ponieważ dostępnych kategorii są niezliczone ilości. Jeżeli czegoś nie znajdziecie na danej stronie, to szukajcie dalej lub zapytanie znajomego, na forum internetowym lub w grupie dyskusyjnej na FB. W tym przypadku wszystko ogranicza się do kreatywności i pomysłu na zdobycie wiedzy. Dla chcącego nic trudnego. Determinacja, dociekliwość, ambicja i zapał będą tutaj niezwykle pomocne. 

Bądź nienasycony

Nigdy nie da się zdobyć pełnej wiedzy nawet na jeden temat. Zawsze coś się zmienia i jest aktualizowane. Na targach pracy usłyszałem kiedyś, że jedyną stałą jest zmiana. Dlatego nigdy nie wolno osiąść na laurach i uznać – że jesteśmy już alfą i omegą. Nie ma takich osób. Najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach nieustannie się doskonalą i aktualizują swoją wiedzę. Z tego powodu są najlepsi, ponieważ nigdy nie dopuszczają do posiadania przestarzałych informacji. Są głodni wiedzy i z chęcią po nią sięgają. Podnoszą swoje kwalifikacje i udoskonalają kompetencje. Nikt nigdy nie posiądzie pełnej wiedzy. Dlatego warto poszerzać swoje horyzonty i pomimo naszej specjalizacji dobrym pomysłem jest sięganie do innych kategorii i otwarcie się na nowe koncepcje i pomysły. 

Obecnie mnóstwo osób posiada w kieszeni smartfona, za pośrednictwem którego mamy dostęp do wiedzy o której kilkadziesiąt lat temu można było pomarzyć. Jest to niewyobrażalna kopalnia informacji. Niestety przez większość ludzi ignorowana. Łatwiej sięga się po seriale, filmy i śmieszne memy. Jednak nic co wartościowe i trwałe nie przychodzi łatwo. Trzeba włożyć ogromny wysiłek w celu zdobycia wiedzy. Na książkę trzeba czasem poświęcić kilkanaście godzin, podobnie jak na ukończenie kursu. Nie każdy ma na to ochotę i najlepiej gdyby wszystko można było zrobić tak szybko jak mija 1 odcinek serialu na Netfliksie lub HBO GO. Jeśli teraz nie możemy wykorzystać dobrodziejstwa edukacji w takiej formie jaka nam się przytrafiła, to już chyba nigdy nie będziemy w stanie. Warto włożyć wysiłek i zacząć chłonąć informacje, ponieważ będą one w stanie zapewnić nam lepszą przyszłość. Nie trzeba iść na studia. Często lepsze są kursy i fachowe książki – których jest bez liku. Korzystajcie i działajcie, z pewnością wam się to opłaci z nawiązką. Za kilka lat możecie żałować że zmarnowaliście takie możliwości podane wręcz na tacy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *