Naszym najsilniejszym, a zarazem najpotrzebniejszym uczuciem jest strach? Strach, który Nas tak często paraliżuje i nie pełni już swojej funkcji w jakiej został wykształcony przez lata. Każdy z Nas powinien sobie z Nim radzić, a jednak nie jest to takie łatwe jakby się wydawało. Niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy przez to uczucie się nie wycofał!

Strach kiedyś i dziś

Zacznijmy od początku. Kilka tysięcy lat temu strach był naszym sprzymierzeńcem i jednocześnie przeszkodą. Dlaczego tak mówię? Ponieważ pomagał nam uciec przed zagrożeniem, a czasami postawił Nas z pustym żołądkiem – ponieważ uznaliśmy że ten krzak z jeżynami jest za blisko niebezpieczeństwa. A może nie był? Ważniejsze było przetrwanie i nie podejmowanie nadmiernego ryzyka.

Dzisiaj strach również służy do ucieczki przed uzbrojonym napastnikiem. Jednak dzisiaj przede wszystkim nam przeszkadza np. w rozmowie z szefem o podwyżkę, zagadaniem do ładnej dziewczyny czy wyjazdem w nieznane aby przeżyć przygodę. Strach zdecydowanie częściej staje nam na drodze realizacji pomysłów niż obronie.

Dlaczego tak jest?

Świat się zmienia na naszych oczach. Możemy powiedzieć, że niebezpieczeństwa nadal pojawiają się w życiu codziennym. I to jest prawda. Ale jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś. Pomyśl ile razy strach Cię sparaliżował w podjęciu decyzji – a ile razy uratował Ci życie. Nie umiem określić ile razy padłeś Jego ofiarą, ale mogę założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że nie uratował Ci życia. Niestety my jako gatunek homo sapiens zmieniamy się bardzo powoli. Minie jeszcze kilka tysięcy lat aż dostosujemy się do naszych reali. Świat zmienia się z dnia na dzień, a człowiek potrzebuje tysięcy lat. Dlatego musimy nauczyć się przełamywać barierę strachu. Przestrzegam jednak przed głupotą. Robienia sobie zdjęcia na krawędzi wieżowca nie jest dobrym pomysłem.

Jak radzić sobie ze strachem?

Dobrym sposobem na zwalczenie irracjonalnego strachu np. przed rozmową z nieznajoma dziewczyną jest uzmysłowienie sobie jakie pozytywne i negatywne skutki nastąpią. Z naszego punktu widzenia – co może Cię złego spotkać? No nic! Dziewczyna może co najwyżej nie być zainteresowana konwersacją z Nami i tyle. A jeżeli nawiążecie znajomość, to może zrobić się bardzo ciekawie. Niech każdego wyobraźnia teraz podpowie co :). Czyli jak sam widzisz nie ma powodu do strachu, a jednak wielokrotnie w tej sytuacji odwracamy się i idziemy w innym kierunku z kołaczącą w głowie myśl “Cienias”.

Drugim sposobem walki ze strachem jest praktyka. Każdy wie, że boimy się pewnych zachowań np. rozmów o pracę. Dlatego kiedy na dobrą sprawę nie szukamy jeszcze pracy, warto umówić się na kilka rozmów i przećwiczyć schemat. Po kolejnej będziesz wiedział czego się spodziewać i jak się zachować – już nie bojąc się o jej przebieg. Kiedy nadejdzie czas szukania nowego zatrudnienia nie będziesz już przerażony. Wypadniesz na pewnego siebie człowieka.

Zmiana w naszym podejściu

Jak widać strach jest abstrakcyjny w większości naszego życia. Warto się z nim zmierzyć i pokonać w wielu sytuacjach. Dzięki temu możemy osiągnąć bardzo dużo i zmienić nasze życie na lepsze z lepszymi ludźmi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *