Wielu z Nas ma hobby które sprawia nam masę radości i satysfakcji. Po pewnym czasie zaczynamy myśleć czy nie warto naszego zainteresowania przekuć w biznes. W końcu każdy chce robić to co lubi i nie musi codziennie do niczego się zmuszać. Lecz czy to jest na pewno dobry pomysł??

Hobby

Pamiętajmy że hobby jest to nasza pasja, która daje nam dużo przyjemności, często dlatego że pozwala nam się oderwać od codzienności. Dzięki niemu przenosimy się do naszego świata, w którym czujemy się spokojni i zrelaksowani. Tak pokrótce można określić naszą pasję i harmonię wnoszoną przez nią do naszego życia.

Hobby = Praca

Jeżeli sądzisz że Twoja pasja może stać się twoim sposobem na życie, musisz rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze usiądź w spokojnym miejscu z kartką i długopisem, i wypisz co najbardziej pociąga Cię w hobby, natomiast po drugiej stronie jakie aspekty pracy są dla Ciebie najbardziej męczące. Następnie porównaj je ze sobą. Chodzi o to abyś zdał sobie sprawę z tego,  że gdy sprzedajesz jakiś produkt w pracy i to Cię męczy, a Twoim hobby jest tworzenie ozdób domowych, to aby zarobić będziesz musiał je sprzedać, co automatycznie może zniechęcać Cię do zarobku.

Następnie musisz koniecznie zrobić badanie rynku czy na produkt/usługę z Twojej pasji będzie popyt . Jeżeli zbyt entuzjastycznie podejdziesz w tej kwestii, to możesz zostać z dużą ilością produktu, bądź usługą z której nikt nie będzie chciał skorzystać. Dobrą metodą aby to zweryfikować jest umieszczenie ogłoszenia w internecie i sprawdzenie ile osób jest zainteresowanych. Nie musisz się obawiać że otrzymasz karę np. od urzędu skarbowego. Dopóki nie sprzedasz usługi/towaru nikt nie może Cię ukarać. Jak zaczną zgłaszać się pierwsi klienci możesz powiedzieć że badasz rynek i pozwolisz sobie na telefon na początku przyszłego miesiąca. A w tym czasie zobaczysz czy zainteresowanie jest na tyle duże aby biznes był opłacalny i założysz własną działalność.

Ostatnią ważną kwestią jest wewnętrzna analiza czy chcemy z naszego hobby zrobić sposób na zarabianie pieniędzy. Gdy się na to zdecydujemy, będziemy musieli wykonywać to codziennie, a nie zawsze będziesz miał na to ochotę. Przyjdą dni w które będziesz musiał się zmusić do pewnych spraw, ponieważ zobowiązania na Tobie je wymuszają. W dłuższej perspektywie być może zapomnisz że kiedyś była to Twoja pasja, a stanie się zwyczajną pracą z której już nie będziesz czerpał przyjemności. Wiele osób nie chce na to pozwolić i Ty powinieneś się zastanowić nad tą ewentualnością.

Balans

Sądzę że najlepszą kwestią aby sprawdzić powyższe aspekty jest pozostanie w aktualnej pracy, o ile jest to możliwe i zajęcie się dorywczo dorobieniem na boku. W ten sposób poniesiesz minimalne koszty z prowadzeniem działalności, ponieważ zapłacisz wyłącznie składkę zdrowotną a całą resztę i tak już opłaca Twój pracodawca. Ponadto będziesz miał czas aby zbadać zapotrzebowanie rynku i przekonasz się czy jest to dobry pomysł na siebie. Jeżeli uznasz że przestaje być to dla Ciebie zajęcie które kochasz bo zamienia się w pracę, będziesz mógł ze spokojnym sumieniem wrócić do uprawiania hobby, a na karierę zawodową poszukasz innej drogi.

Ja oczywiście życzę Ci abyś codziennie robił to co kochasz i przy okazji zarobił na spokojne życie. W końcu według mnie najważniejszy jest spokój ducha i pasja. W innym przypadku nasze życie traci, a problemy codzienne przytłaczają. A jak Ty sądzisz?? Daj znać w komentarzach.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *