Mnóstwo osób lubi gdy przydziela się im zadania i pokazuje jak powinno się je wykonać. Odpychają w ten sposób możliwość podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Jeśli wykonają coś dobrze to są zadowoleni i przypisują sobie sukces finalnego efektu – natomiast gdy stanie się coś złego, wówczas zrzucają winę na kogoś innego. W takim razie co zrobić aby przestać bać się podejmowania decyzji i aby były coraz lepsze?
Praktyka
Im więcej decyzji podejmiesz, tym lepsze będziesz podejmował w przyszłości – praktyka uczyni Cię mistrzem. Staraj się brać na siebie jak najwięcej odpowiedzialności, z czasem staniesz się bieglejszy. Nic nie zastąpi realnego działania. Zacznij od małych decyzji i przechodź do poważniejszych spraw. Zobaczysz jakie to uczucie gdy coś od Ciebie zależy i będziesz mógł powiedzieć że to Twoje wskazówki doprowadziły to finalnego efektu.
Brak lęku
Trudno się podejmuje decyzje gdy wiesz, że spotka Cię kara i poniesiesz ogromne konsekwencje. Budzi to strach, paraliżuje i tworzy ogromną niepewność. Idealnie jest gdy pracujesz z szefem, który jest wyrozumiały i pozwala na margines błędu w Twojej pracy. Jeśli obrywasz na każdym kroku i nie możesz nawet odetchnąć bo jesteś ciągle karcony – zmień takiego przełożonego.
Odwaga
Jeżeli uważasz że postąpisz w konkretnej sytuacji słusznie – broń swojego stanowiska i podejmij decyzję. Może się okazać że odniesiesz sukces swoim postępowaniem. Oczywiście bierzesz na siebie ryzyko i możesz ponieść porażkę. Lecz nic nie przychodzi z łatwością,czasami warto posłuchać swojej intuicji i tego jakie masz przeczucie.
Obserwacja
Jeśli pracujesz w korporacji i masz do czynienia z osobami pracującymi na wyższym szczeblu – obserwuj ich jak zachowują się gdy muszą coś zrobić i podjąć ważną decyzję. Jakie mają powody, za i przeciw oraz jakim torem rozumowania się kierują w pracy zawodowej. Wszystkiego można się nauczyć, a najlepiej brać przykład z najlepszych.
Wiesz dlaczego rzadko kiedy młoda osoba piastuje stanowisko dyrektorskie? Głównie dlatego, że ma zbyt małe doświadczenie w podejmowaniu poważnych decyzji. Gdy w grę wchodzą miliony złotych – nie możesz być laikiem i musisz mieć wyrobiony nawyk właściwego kierowania firmą. Potrzebujesz kompetencji negocjacyjnych, sprzedażowych i takich, które pomogą Tobie podejmować szereg trafnych decyzji.