Mowa to nasz pierwszy sposób komunikacji z naszymi bliskimi, przyjaciółmi oraz innymi ludźmi. Nie wymagał żadnych narzędzi bądź przedmiotów. Wystarczą nam nasze narządy biologiczne. Tak chętnie mówimy o naszych emocjach, rodzinie, pogodzie etc. Musicie się ze mną zgodzić, wspaniałe narzędzie samo w sobie. Daje nam takie ogromne możliwości przekazania naszej wiedzy i doświadczeń. Lecz nie wydaje Wam się, że trochę marnujemy to dobrodziejstwo??

Dlaczego warto rozmawiać?

Otóż uważam tak, ponieważ bardzo rzadko rozmawiamy o rzeczach ważnych bądź robimy to w bardzo małym gronie, zazwyczaj wyłącznie z Naszym partnerem. Nie myślę tu o naszym prywatnym życiu czy problemach, a raczej o tym, że będąc w gronie znajomych poruszamy mało istotne tematy, bądź takie gdzie każdy mówi co myśli a druga osoba nie próbuje zrozumieć jego punku widzenia np. polityka. Dlaczego nie przekazujemy już istotnych informacji i nie umiemy słuchać. Przecież inni mają tak wiele bardzo wartościowych rzeczy do przekazania. Dzięki nim możemy zmienić nasze postrzeganie świata, bądź my możemy komuś innemu otworzyć oczy.

Wpływ rozmów!!

Wyobraź sobie jak możesz powiększyć horyzont np. własnym dzieciom jeżeli zaczniesz przy nich poruszać ważne aspekty życia ze swoim partnerem np. przy wspólnej kolacji. Wiem, że często ważne oznacza ciężkie. Zauważ jednak, że rozmowa przy dorastającym dziecku o budżecie domowym i jego comiesięcznym planowaniu, może w naszych dzieciach zakorzenić nawyk planowania wydatków oraz przenoszenia niektórych z nich na inne mniej obciążone miesiące. Dzięki takim praktykom twoje dzieci wyniosą w naturalny sposób umiejętności przydatne w życiu.

Rozmawiaj z gronem przyjaciół  o osobach na których się wzorujesz. Mogą oni mieć całkowicie odmienne zdanie na temat tej osoby. Może się okazać, że mają o wiele lepszych mentorów akurat w tej dziedzinie życia. Mogę wypisywać niezliczone przykłady wymiany informacji dzięki mowie.

Uczenie innych utrwala wiedzę.

Podczas rozmowy również sam się uczysz!!! Po pierwsze, jak dobrze wiadomo, gdy przekazujesz innym to co sam wiesz, utrwalasz to we własnej pamięci. W ten sposób wielu z Nas się uczy poprzez powtarzanie. Dodatkowo dochodzi tu jeszcze jeden aspekt, ucząc i odpowiadając na pytania sam jakoby lepiej pogłębiasz wiedzę i masz szansę spojrzeć na zagadnienie z innej perspektywy. Osoba słuchająca Ciebie, może inaczej postrzegać świat i przekazywana informacja może pobudzić w nim zupełnie inne skojarzenia, oraz może zauważyć lepsze wykorzystanie tejże informacji. Podczas nawet krótkiej wymiany zdań można wpaść na pomysł, który czasami przechyla szalę sukcesu na naszą korzyść. Oglądałeś być może film “The Social Network” opowiadający o powstaniu Facebooka? Właśnie w tym obrazie była pokazana scena, jak znajomy z klasy pyta Marka czy jedna z dziewczyn w klasie ma chłopaka. Właśnie w ten sposób powstała funkcjonalność oznaczania własnego statusu związku. Zauważcie jak postrzeganie jednej osoby przełożyło się na reakcję drugiej oraz jak mała wymiana informacji o istotnym znaczeniu wywołała efekt “woow” w głowie Zuckerberga. Tak naprawdę nie wiadomo czy tak to się odbyło, w przytoczonym przykładzie chodzi o pokazanie procesu przetwarzania danej informacji.

Rozmawiaj o zbudowanej opinii.

Dzisiejszy świat pozwala chłonąć nieograniczoną ilość wiedzy. Internet pozwala dotrzeć do każdej informacji. Niestety po drodze natkniemy się na masę nieprawdziwych informacji, bądź celowo zostaniemy oszukani aby na Nas zarobić lub odnieść inną korzyść. Rozmawiajcie z innymi i pokazujcie im źródła z których czerpiecie wiedzę i korzyści. Przekażecie w ten sposób innym wartościowe rzeczy, bądź to Wasi znajomi będą o wiele większą kopalnią informacji na dany temat, ponieważ od dawna eksplorują daną dziedzinę i  ustrzegą Was przed nieprawdą. Pokażą wartościowych ludzi i miejsca z których naprawdę warto czerpać wiedzę. Nie bójcie się mówić, że coś lub ktoś Was fascynuje. . Każdy z Nas fascynuje się innymi ludźmi. Szkoda abyście to tłamsili w sobie. Blokujesz w ten sposób wartościowe medium własnym przyjaciołom, bądź dajesz sobie wmówić kłamstwo za kłamstwem.

Szanujcie punkt widzenia innych.

Pamiętajcie również, że nie możecie obrażać się na innych jeżeli mają inne zdanie. Każdy ma do tego prawo. Jeżeli uważasz, że ktoś czerpie ze złego źródła, prowadź rozmowę na jak najwyższym poziomie. Pokazuj, że są lepsze możliwości i spokojnie o nich rozmawiaj. Nigdy nie mów nikomu że jest głupi i nie słucha. Atakowany człowiek zawsze stanie murem po swojej stronie. Sam byś tak zrobił. Pomyśl, że to Ty się mylisz i zacznij dokładnie słuchać swojego rozmówcę, wymieniajcie się spostrzeżeniami, uwzględniając to, że obaj możecie mieć rację bądź nie. W rzeczowej i merytorycznej rozmowie pewnie dojdziecie do porozumienia i skorzystacie oboje na takim rozwiązaniu.

Dawaj szansę się zainspirować!!!

Pamiętaj również, że należy ciągle się rozwijać i budować swoją wiedzę i kształtować swój światopogląd. Jest masa ciekawych ludzi, którzy mają Ci coś wartościowego do powiedzenia. Dlatego gorąco zachęcam Was wszystkich do ciągłego szukania ciekawych podstasów oraz vlogów. Oczywiście nie zapomnijcie o osobach z Waszego otoczenia. Czasami warto dobrze wsłuchać się w naszego przyjaciela aby odkryć kopalnię wiedzy. Pamiętaj, że spojrzenie na problem oczyma innego człowieka może pomóc Ci znaleźć własną drogę. A jak się uczyć to zawsze od lepszych niż My. To oni Nas ciągną ku sobie, a wtedy nie spadamy w przepaść. W przyszłości to Wy będziecie mogli zainspirować innych. A nie ma lepszego uczucia od świadomości, że dzięki Wam ktoś osiągnął sukces albo sami po Niego sięgniecie. Czego Wam serdecznie życzę.

Jeżeli uważacie, że możecie się podzielić wartościową rozmową bądź Podcastem zapraszam do komentowania. Chętnie poznam świat waszymi oczami i Waszych mentorów.

2 Comments
  1. Rozmowa jest bardzo ważna. Jednak zdecydowanie należy wysłuchać też drugiej osoby. W pełni masz rację.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *