Zawód sprzedawcy nie jest łatwy. Wymaga wytrwałości, determinacji, umiejętności i znajomości technik sprzedaży. Jedni radzą sobie w handlu lepiej, inni gorzej – wszystko zależy od predyspozycji, wiedzy i lubienia tego co się robi. Jest mnóstwo książek i artykułów o tym jak zostać dobrym handlowcem. Jest to fachowa i rzetelna wiedza przelana na papier przez zawodowych sprzedawców lub trenerów biznesu. Jednak ciężko jest siedzieć i wyłącznie czytać. Czasami trzeba zmienić formę zdobywania informacji. Najlepiej  wchłania się wiedzę gdy łączymy  przyjemne z pożytecznym. Taką formą jest oglądanie filmów. W tym wpisie pragnę polecić kilka ciekawych filmów o zawodzie sprzedawcy – jego ciemne i jasne strony. Będzie również nieco humoru i zabawy. W końcu życie nie polega wyłącznie na byciu ciągle poważnym. Dystans i śmiech są ważne, zwłaszcza w zawodzie sprzedawcy. Poniżej znajdziecie propozycje filmów, które mnie mocno zaciekawiły i które gorąco polecam osobom związanym ze sprzedażą – planują wejść do tego świata.

Glengarry Glen Rose (1992)

Absolutny klasyk. Pozycja obowiązkowa i warta obejrzenia kilka razy. Już sama obsada powinna was zachęcić do odpalenia tego filmu. Al Pacino, Kevin Spacey, Ed Harris, Jack Lemon, Alan Arkin i niesamowity w swojej roli Alec Baldwin. Scena mowy motywacyjnej przed pracownikami biura nieruchomości, w której Baldwin próbuje wpłynąć na sprzedawców aby dokonywali więcej transakcji jest niesamowita. Warto kilka razy ją sobie odtworzyć. Wytrawni handlowcy dostrzegą w tym filmie blaski i cienie branży nieruchomości jak i samej sprzedaży. Jednego dnia święci się triumfy, drugiego przychodzi przygnębienie czy też rozczarowanie. Każdy dzień to istny rollercoaster. Emocje i wahania nastroju są na porządku dziennym – sztuką jest je opanować i nie dać się im obezwładnić. W tym filmie można dostrzec różne zagrania, których celem jest dobicie targu – często niezgodnie z prawem i moralnością. 

Przepraszam że przeszkadzam (2018)

W tym przypadku mamy do czynienia z komedią z elementami science-fiction. Film przeszedł bez większego echa w naszym kraju i niewiele osób o nim słyszało. Wielka szkoda, bo jest to niesamowite kino. Daje powody do śmiechu i refleksji. Każdy zmagał się w życiu z trudnościami,  brakiem kasy i pracy. Historia głównego bohatera Cassiusa Greena pokazuje trudy dorosłości – i to jak może zmienić się położenie człowieka w krótki okresie. Po zdobyciu pracy jako telemarketer rozpoczyna się przygoda tego bohatera i film nabiera tempa. Uczy się zawodu sprzedawcy od podstaw i próbuje odnaleźć się w nowym środowisku pracy oraz nieznanej wcześniej branży. Dylematy, rozterki, przyjaźń i miłość – wszystko to zostało umieszczone w opowieści o pracownikach call center. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu – czas to nadrobić. 

Wilk z Wall Street (2013)

O historii Jordana Belforta krąży wiele legend. Jest to makler giełdowy o którym sam Martin Scorsese postanowił nakręcić film. Natomiast jego samego zagrał Leonardo DiCaprio! Na tym można by zakończyć rekomendację tego dzieła. Film jest długi, ponieważ trwa około 3 godziny. Jednak nie nudzi się nawet przez chwilę. Zachowanie głównego bohatera nie jest godne naśladowania. Jednak można odnaleźć w tym filmie elementy, które napędzają sprzedaż i co motywuje handlowców do wstania rano z łóżka. Film ogląda się przyjemnie i z ekscytacją – warto usiąść wygodnie na kanapie i poświęcić czas na taki rodzaj kina. 

Wall Street (1987)

Historia o tym że odpowiednie informacje są najcenniejszym zasobem w świecie biznesu. Jedni wykorzystują je w uczciwy sposób, natomiast drudzy pragną zagarnąć jak najwięcej w sposób nielegalny. Jeden z głównych bohaterów – którego gra Charlie Sheen – targany jest wieloma wątpliwościami i dylematami. Związane są one z jego pracą maklera giełdowego, który pracuje dla chciwego Gordona Gekko – w tej roli Michael Douglas. Dobrze jest znać historię opowiedzianą w tym filmie i znać konsekwencje postępowania wykraczającego poza literę prawa. 

W pogoni za szczęściem (2006)

Na koniec polecam film z przesłaniem i mierzeniem się z trudnościami jakie przynosi codzienność. Jest to także film o dążeniu do celu, o realizacji marzeń i trudnych wyborach. Główny bohater każdego dnia staje do walki i próbuje udowodnić sobie oraz rozpadającej się rodzinie, że dopnie swego. W momencie gdy myśli, że wszystko będzie dobrze, musi stanąć do  kolejnej walki. O tym czym ona jest musicie się przekonać sami podczas seansu. Dowiecie się także z jakimi wyrzeczeniami musi się zmierzyć sprzedawca i jakich dokonywać wyborów. Jedną z największych lekcji z tego filmu to wytrwałość, a kolejna to odroczona gratyfikacja. Inspirująca historia i niezwykle pouczająca. Kino najwyższego kalibru. 

Każdy z tych filmów wniesie wartościowy element do waszego życia i pracy handlowca. Nie jest to łatwy fach, ale daje dużo satysfakcji i uczy wiele o samym sobie. Warto poświęcić czas na poznanie historii przedstawionych w tych filmowych obrazach. Spojrzycie na sprzedawców z innego kąta i sami przekonacie się, co możecie zmienić w swoim życiu i zachowaniu. Nie będą to stracone godziny – to mogę zagwarantować. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.