Każdy z Nas zna bardzo dobrze historię Grecji, Rzymu czy Persji. Uczą nas w szkole o najważniejszych wydarzeniach, wierze i bohaterach tych starożytnych obszarów. Jednak dlaczego wiemy tak mało o własnej mitologii. Słowianie mają bardzo bogatą przeszłość a mimo to nasze polskie szkoły jak by tego nie widziały i nie chciały wprowadzić zmian w nauczaniu. Jednak ja uważam, że każdy Polak powinien znać mitologię słowiańską. Dlatego zapraszam do przeczytania poniższej recenzji.

O czym jest książka

Publikacja przeprowadza nas przez świat wierzeń Słowian. Autorzy aby zachować zainteresowanie czytelnika, postanowili opowiedzieć ją nam za pomocą krótkich historyjek. Są one oparte na faktach udowodnionych przez naukowców. Dowiemy się z niej w jakich bogów wierzyli nasi przodkowie, jakich biesów się obawiali i jakich mamy bohaterów. Opisują zwyczaje Słowian i najważniejsze obrzędy np. Dziady. Wszystko jest bardzo interesujące. Dodatkowo książka jest ilustrowana przez Magdalenę Boffito.

Dla kogo?

Pozycja zdecydowanie dla każdego, kto chce się dowiedzieć więcej o naszej kulturze. Kto jest ciekaw skąd się wzięły wierzenia oraz kogo uważaliśmy za dobrych bogów, a których się obawialiśmy. Narracja w książce jest prowadzona w taki sposób, że trudno przestać czytać. Ciekawi Cię życie pradawnych Słowian oraz ich losy? Jeżeli jesteś ciekaw skąd wzięły się czarownica bądź wilkołaki, ta lektura jest skierowana właśnie dla Ciebie.

Kto nie powinien po nią sięgać?

Publikacja nie jest natomiast dla osób, które nie interesują się historią. Nie znajdziemy tu w żadnym przypadku fantastyki. Poza opisem stworzenia ziemi i życia na niej, autor bardzo “przyziemnie” prowadzi narrację. Wszystko co tu przeczytasz jest bliżej do zwykłych wierzeń ludzi sprzed kilkuset lat. Na szczęście jak już pisałem wcześniej, autor opisuje wyłącznie prawdy historyczne. Także jeśli jesteś fanem potworów, bestii czy czarów, zdecydowanie odradzam. Sięgnij lepiej po książki Andrzeja Sapkowskiego.

Ocena ogólna

Książka bardzo ciekawa, przyjemna narracja, prowadzona przez różne historie w taki sposób, aby lekko się ją czytało. Wszystkie ważne informacje jak nazwy, imiona i obrzędy, są zgodne z wiedzą archeologów. Brakuje w niej upiększaczy oraz niepotwierdzonych informacji. Książka godna polecenia dla każdego kto chce się zapoznać z mitologią słowiańską. Czytanie umilają grafiki wykonane przez Magdalenę Boffito. Z mojej strony pozostaje wystawić bardzo dobrą ocenę i zachęcam do przeczytania.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *