Jaka jest najlepsza wiedza związana z dowolną dziedziną? Oczywiście ta poparta praktyką i doświadczeniem. Właśnie z takim rodzajem wiedzy mamy do czynienia w książce “Mistrzowie rynków finansowych”, której autorem jest Jack D. Schwager. Na jej treść składają się wywiady z najlepszymi graczami giełdowymi, którzy  postanowili podzielić się swoimi przemyśleniami na temat inwestowania. Po przeczytaniu wszystkich rozmów, trudno wskazać jedną gwarantująca sukces metodę. Istnieje bowiem wiele zmiennych i sposobów, aby zacząć zarabiać jako inwestor giełdowy. Najważniejsze jest to, że każdy może dostosować do siebie zawarte w książce zalecenia i informacje. Co jest istotną zaletą tej publikacji. Sprawdźmy zatem, co obejmuje ten obszerny materiał.

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa Maklerska.pl

Nie tylko analityka i inteligencja

Jednym z najbardziej rzucających się wniosków z wywiadów w książce jest wniosek, że nie trzeba być wcale niesamowicie inteligentną osobą oraz posiadać analitycznego umysłu. Dużo bardziej liczy się zmysł inwestowania, kontrolowanie emocji podczas sytuacji gdy wykres wzrasta oraz ponosi się straty. Ta druga sytuacja jest o wiele trudniejsza do opanowania i powoduje trudności wielu graczy. Rozmówca Jacka D. Schwagera wielokrotnie podkreślają, że cechy charakteru są o wiele ważniejsze niż analityka i ciągłe skupianie się na liczbach. Ważne okazuje się także posiadanie samodyscypliny i samodzielne podejmowanie decyzji. Jedna z opisanych w książce firm zwraca uwagę na to, czy z kimś się dobrze współpracuje i czy dana osoba potrafi myśleć krytycznie o swojej pracy. Niby wiele z tych cech jest oczywistych, jednak nie każdy się do nich stosuje i często są ignorowane. 

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa Maklerska.pl

Obsesja i poświęcenie

Jeśli doszukać się wspólnego mianownika z wypowiedzi inwestorów w książce, to można wyłuskać ten związany z totalnym oddaniem się inwestowaniu na giełdzie. Rozmówcy wielokrotnie podkreślali, że śledzą giełdę i myślą o kupnie i sprzedaży nieustannie. Są nawet tacy, którzy zarywają noce i śledzą wiele światowych rynków. Nawet jeśli nie inwestują czynnie, to i tak myślą o akcjach i spółkach. Mają zwyczajnie obsesję na tym punkcie i są pochłonięci bez reszty graniem na parkiecie. To bardzo ważny aspekt – kochają to co robią i poświęcają się bez reszty. Każdy ma swój sposób działania, ale jest to dla nich zabawa, przyjemność i sposób zarabiania na życie – często ogromnych kwot. 

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa Maklerska.pl

Podsumowanie

Książka “Mistrzowie rynków finansowych” to fascynująca podróż do umysłów najlepszych inwestorów giełdowych na świecie. Dzięki przeprowadzonym wywiadom, mamy okazję zajrzeć głębiej do ich świata i przekonać się w jaki sposób myślą i funkcjonują. Każdy z nich ma swój unikalny sposób na inwestowanie, kupowanie i sprzedawanie akcji. Wielokrotnie można się od nich dowiedzieć o sytuacjach w których triumfowali oraz gdy musieli doznać porażki i utraty pieniędzy. Warto poznać ich punkt widzenia i to czego nauczyli się przez lata gry. Dzięki tego typu informacjom, każdy może zyskać nową cenną wiedzę i poszerzyć perspektywę związaną z inwestowaniem pieniędzy na giełdzie. Spostrzeżenia tych inwestorów są bezcenne, a co najważniejsze, są przekazywane w szczery i bezpośredni sposób – bez owijania w bawełnę. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję każdemu kto zajmuje się inwestowaniem. Będzie ona także pomocna dla osób, które podejmują ważne w swoim życiu decyzje – nie tylko te finansowe. Praca ze swoją głową jest najistotniejsza i wypracowanie własnego sposobu myślenia jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, pracy oraz w kontekście inwestowania pieniędzy. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *