Jacek Malczewski jest uznawany za jednego z największych polskich malarzy. Jego obrazy były doceniane za jego życia jak i współcześnie. O jego wielkości świadczą, aktualnie osiągane, wielomilionowe kwoty za jego obrazy na aukcjach dzieł sztuki. Zapisał się na kartach historii swoim dorobkiem artystycznym, wielkim talentem i rzetelną obserwacją rzeczywistości, którą można podziwiać w jego malarstwie. Aby dokładniej poznać jego dziedzictwo, wydawnictwo Arkady opublikowało album z jego pracami pt. “Malczewski. Zbliżenia” – którego autorką jest Paulina Szymalak-Bugajska. Zapraszam do przeczytania recenzji tej publikacji.
Symbole i rzeczywistość
W książce otrzymujemy skondensowaną wiedzę dotyczącą samego artysty oraz prezentację jego twórczości – bardzo często tej mniej popularnej w szerokim nurcie. Mamy tutaj do czynienia z rozbijaniem na czynniki pierwsze, każdej zaprezentowanej pracy i uwypuklenie detali z pogłębioną analizą poszczególnych arcydzieł. Gdy spoglądamy na dany obraz, często widzimy powierzchownie najbardziej wyraziste elementy obrazu. Jednak autorka albumu zabiera nas w podróż w głąb samego dzieła, jak i zawartej w nim symboliki. Dowiadujemy się, co chciał powiedzieć odbiorcom sam artysta i jakie myśli towarzyszyły mu w trakcie malowania. Możemy odczytać ukryte znaczenia i odszyfrować nastroje społeczne czasów w jakich żył artysta i co go nękało oraz poruszało w momencie procesu twórczego. W trakcie lektury będziecie zaskoczeni, jak bardzo można wgryźć się w poszczególne obrazy i odczytywać ukryte symbole, co zupełnie zmienia odbiór poszczególnym dzieł Jacka Malczewskiego.
Życie osobiste i zawodowe
Ogromna część książki i dzieł artysty skupia się wokół nastrojów społecznych, pracy artysty i życia prywatnego. Obserwując jego konkretne dokonania, możemy – z pomocą autorki książki – rozszyfrować, jakie emocje targały Malczewskim w danym okresie życia. Szczególne miejsce zajmowały w nim kobiety, siostry, żona, czy też jego muzy. Z jednej strony, jego twórczość skupia się na bliskiej mu płci pięknej, a z drugiej, malował również portrety drogich mu wówczas mężczyzn – mecenasów jego sztuki czy też nauczycieli. Dużym kontrastem jest to, że w porównaniu z prostszą formą sztuki i uwiecznianiu pojedynczych osób, malował także obrazy złożone i wymagające artystycznego kunsztu, przykładem mogą być tutaj takie arcydzieła jak: “Melancholia”, “Niedziela w kopalni” czy też “Błędne koło”. Nie sposób oderwać wzrok od tych malarskich dokonań Malczewskiego i trzeba poświęcić trochę czasu, aby poznać dokładnie zawartość tych dzieł oraz żeby zrozumieć symbolikę jaka została tam ukazana.
Podsumowanie
Album pt. “Malczewski. Zbliżenia” to niezwykły zbiór prac, jednego z naszych najwybitniejszych malarzy. Dowiadujemy się wielu ważnych kwestii o samym artyście i jego historii oraz otrzymujemy szczegółową analizę jego dokonać, w postaci odszyfrowania znaczeń zawartych w jego dziełach. Dodatkowo, książka zawiera wysokiej jakości zdjęcia obrazów Jacka Malczewskiego, dzięki czemu mamy możliwość delektowania się jego dorobkiem artystycznym. Jest to publikacja do której można wracać wielokrotnie i w dowolnym momencie. Możemy ponownie pochłonąć całość lub wybiórczo rozkoszować się poszczególnymi obrazami. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby poznać życie i twórczość tak znakomitego malarza, jaki był Jacek Malczewski.