Wiele osób nie lubi jak się im każe i rządzi. Wolimy sami podejmować decyzje. Jednak z punktu widzenia grupy, nie jest dobrym rozwiązaniem aby każdy robił co uważa za słuszne. Jeżeli mamy z tym problem, powinniśmy się jak najszybciej nauczyć współpracować z innymi. Funkcja jaką będziemy pełnić w grupie zależy wyłącznie od Nas. Możemy być jej liderem lub członkiem. Obie są bardzo ważne.

Odpowiedni lider

Nie każdy będzie dobrym liderem. Nie wystarczy wymagać i wywierać presję na współpracownikach. Należy się nauczyć z nimi rozmawiać, wyczuwać predyspozycje i umiejętnie motywować do pracy. Osoba będąca liderem,  po za wiedzą z dziedziny w której pracuje, musi wyczuwać nastroje, mocne strony oraz chemię pomiędzy zespołem. Ponad to szybko podejmować decyzje, przenosić ciężar projektu pomiędzy pracownikami oraz szukać rozwiązań a nie winnych kiedy zostanie popełniony błąd. Bycie liderem jest bardzo trudne ale kiedy znajdziemy taką osobę może ona znacząco wpłynąć na jakość oraz wydajność zespołu.

Lider a wydajność

Dzieje się tak ponieważ mamy na “szczycie” piramidy człowieka, który umie planować pracę swojego zespołu. Potrafi przypisać zadania do predyspozycji swoich pracowników. Prace są prowadzone z maksymalnym wytężeniem ale nie obciążają nadmiernie zespołu. Szybkie reakcje na problemy oszczędzają czas i niwelują zgrzyty w zespole. Wszystko to prowadzi do większego zadowolenia pracowników a to przekłada się na na szybkość realizowanych zadań i ich jakości. Jeżeli naszym zespołem będzie zarządzała osoba, która nie umie rozmawiać z pracownikami, prowokuje do nieporozumień i oskarża przy każdej pomyłce, skończy się to szybkim ich odejściem i stratą być może bardzo dobrych specjalistów.

Cechy dobrego lidera

Zastanówmy się jakie cechy powinien mieć dobry lider. Być może masz te cechy a nawet o tym nie wiesz. Opanowanie jest nieocenione podczas zarządzaniem zasobami ludzkimi. Taka osoba nie może ulegać emocjom. Musi stanąć na wysokości zadania i naprawić błędy zespołu. Niezbędna do tego będzie umiejętność podejmowania szybkich decyzji – które zarazem są przemyślane. Nie zapominajmy o umiejętności rozmawiania z zespołem. Lider musi umieć słuchać i pomagać w różnych problemach zespołu. Nie wystarczy wysłuchać ale trzeba w odpowiedni sposób zareagować i zmienić pewne ustalenia wewnątrz zespołu. I chyba ostatnia bardzo ważna cecha lidera to umiejętność obserwacji. Jesteśmy różni i jednym pewne zadania przychodzą z lekkością a inne bardzo męczą. Dobry lider powinien zauważać takie niuanse i delegować tak zadania aby były wykonywane przez odpowiednio “spersonalizowaną” osobę.

Niedopuszczalne cechy lidera

Niedopuszczalnymi cechami lidera są wybuchy złości. Takie osoby nie mogą być odpowiedzialne za innych. Nie może dojść do sytuacji, że lider wybucha na zespół przez problemy z projektem. To jego błędy doprowadzają do kryzysowych sytuacji. Jeżeli ktoś nie umie rozmawiać ze spokojem i rzeczowo nie nadaje się do prowadzenia zespołu. Brak empatii i zrozumienia predyspozycji zespołu również obniża naszą zdolność liderowania. Jeżeli ktoś nie umie planować prac również  nie może odpowiadać za grupę i czas realizacji. 

A jak Wy myślicie? Jakie jeszcze cechy pomagają w byciu liderem a jakie definitywnie eliminują z takiej funkcji?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *