Lance Armstrong jest postacią, która aktualnie wywołuje skrajne emocje. Uznawano go za jednego z najwybitniejszych kolarzy wszech czasów, a następnie za najbardziej znienawidzonego sportowca – przynajmniej w USA. Wykryta afera dopingowa  doprowadziła do jego upadku i zniweczyła wszystkie dotychczasowe dokonania. Już nie jest stawiany za wzór i osobę, która pokonuje wielkie przeszkody – mimo napotkanych trudności. Upadek z piedestału był dla niego bardzo bolesny i właśnie o tym jest dwuodcinkowy dokument “Lance” w formie wywiadu rzeki, dostępny na Canal +

Zaciętość i rywalizacja

W filmie obserwujemy historię Lance’a od samego początku gdy tylko zainteresował się sportem. Widzimy że jest stworzony do ogromnego wysiłku i dodatkowo jest bardzo zmotywowany wewnętrznie. Pragnie osiągać coraz lepsze wyniki i być najlepszy we wszystkim co robi – czy chodzi o pływanie czy jazdę na rowerze. Ta sama zaciętość była widoczna w trakcie Tour de France, gdzie stawał siedmiokrotnie na podium. Z pewnością jego naturalne zdolności i warunki fizyczne pozwalają określać go wybitnym sportowcem, jednak pojawiły się okoliczności, które zburzyły jego legendę i postrzeganie jako geniusza kolarstwa. 

Choroba i dobroczynność

Po wyleczeniu raka jąder Armstrong mocno zaangażował się w działalność swojej fundacji Livestrong. Faktem jest, że uświadomił milionom osób o istnieniu raka i zachęcał do badań. Można śmiało stwierdzić, że jego akcje przyczyniły się do uratowania wielu osób. Najsłynniejszą kampanią  było promowanie i noszenie żółtych opasek na nadgarstku. Uczestnikami tej akcji były osoby na całym świecie. Mimo zrobienia tylu dobrych rzeczy, te działania były użyte jako zasłona do stosowania przez Armstronga dopingu. To w jaki sposób się tego dopuścił jest szczegółowo omówione w dwuczęściowym filmie  “Lance”.

Równia pochyła

Zaletą filmu jest to, że oprócz głównego bohatera, wypowiadają się również osoby z którymi pracował. Z niektórymi współpracował blisko i był w konspiracji gdy brał doping. Były też takie, które oczerniał i atakował po tym, jak ujawniły aferę związaną ze stosowaniem przez niego substancji zakazanych. Po wypowiedziach Lanca widać, że jest osobą, która dążyła do celu po trupach – byle tylko nie wyszło na jaw że stosował zakazany środek EPO. Istotny jest również fakt, że w całej tej aferze nie był sam. W trakcie kariery był chroniony przez inne wpływowe osoby i sporo uchodziło mu na sucho. Chęć wypromowania kolarstwa w USA i pojawienie się takiej osoby jak Lance Armstrong sprawiło, że za wszelką cenę starano się utrzymać jego status Boga kolarstwa. Jak wynika to z filmu, aby taki układ był skuteczny, muszą w niego być zaangażowane inne ważne osoby i muszą trzymać swój sekret w tajemnicy. 

Podsumowanie

Film “Lance” jest doskonałym studium przypadku wzlotu i upadku osoby, która wspięła się na szczyt. Pokazuje również, że można zrobić wiele dobrego i jednocześnie niszcząc innym życie. W tym wypadku chodzi o założenie fundacji i oskarżanie innych o kłamstwo, podczas gdy mówili prawdę. Trudno jednoznacznie ocenić czy Lance Armstrong jest osobą zepsutą do szpiku kości. Głównie dlatego, że dzięki kampaniom związanym z uświadamianiem o istnieniu nowotworu uratował wiele istnień – taki przykład widzimy w filmie. Być może najgorszą rzeczą jaką zrobił nie był doping, ale kłamstwa w stosunku do najbliższych i fanów oraz oczernianie ludzi,  którzy chcieli mieć czyste sumienie i wyjawić prawdę. Dlatego właśnie Lance jest postacią nieoczywista i złożoną. Jego sylwetkę i zachowania trzeba rozpatrywać pod wieloma względami i różnym kątem. Ostateczny werdykt pozostawiam każdemu widzowi filmu, tak aby samodzielnie ocenił tę postać. Film jest z całą pewnością wart obejrzenia. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.