Mało kto zastanawia się nad konsekwencjami czynów które popełnia. Zazwyczaj mamy na widoku szybkie korzyści, a późniejsze efekty naszego działania naprawia się kolejnymi decyzjami i czynami. Jednak podejmujemy takie decyzje, których nie da się łatwo naprawić lub w ogóle. Nasze decyzje powinny być podejmowane na długie perspektywy.

Szybka korzyść

Uzyskanie korzyści tu i teraz jest naszym naturalnym zachowaniem. W końcu kto chce czekać za swoją nagrodą kilka dni, tygodni czy lata. Jedna nasuwa się pytanie, czy to co otrzymamy teraz jest warte późniejszych profitów, które tracimy bądź poniesiemy dodatkowym kosztem. Dobrym przykładem jest zakup na raty np. nowego smartphona. Mamy go od razu ale spłacamy przez miesiące bądź lata. Jak wszystko będzie szło po naszej myśli zapłacimy np. 10% więcej. Jednak jeżeli będziemy mieli ogromnego pecha urządzenie może ulec uszkodzeniu, a my dalej będziemy za nie uiszczać opłaty. Czy warto z długiej perspektywy czasu płacić więcej??

Horyzont decyzyjności

No dobrze. Może warto wstrzymać się z taką błahą decyzją i zaczekać. Ale jak długo?? Jest tu jedna odpowiedź. To zależy. Zależy od ważności podejmowanej decyzji. Zakup urządzenia jest decyzją z lekkiego kalibru, natomiast podjęcie decyzji o wyjeździe bądź zmianie czasu to całkiem inna bajka. Dlatego należy określić do czego ma nas doprowadzić nasza decyzyjność. Jeżeli zmieniasz pracę i robisz to co 3 miesiące, bo akurat źle trafiłeś, otrzymałeś lepszą propozycję itd. I takich zmian w roku masz trzy albo cztery, to musisz się liczyć z niechęcią zatrudnienia Cię na lepsze stanowisko po kilkunastu takich zabiegach. Dlaczego? Postaw się w roli pracodawcy. Jeżeli szuka kierownika sklepu, działu,  lub teamu, to chce aby ta osoba została z nim na dłużej, ponieważ powierzy mu pewne tajemnice firmy, dane personalne pracowników lub pomysły na rozwój. Jeżeli zobaczy w twoim CV, że zmieniasz co kilka miesięcy pracę, od razu wyrzuci Twoje podanie bo nie szuka takiego pracownika. Natomiast Ty aby uzyskać wymarzoną posadę, będziesz musiał budować od nowa swoją opinie wśród kolegów w pracy myśląc o długiej perspektywie. Twój rówieśnik w wieku 30 lat może zostać cenionym pracownikiem, a Ty będziesz dopiero budował swoją markę i to samo osiągniesz 10 lat później.

Stracone profity

I jak sam widzisz przez te 10 lat bardzo dużo tracisz. Nie chodzi tylko o pieniądze których nie zarobiłeś, ale również inne Twoje aspekty życia przy tym cierpią. Gorzej zarabiasz, możesz na mniej sobie pozwolić. Twoje dzieci nie mogą liczyć na tak dobry start jak byś chciał. Musisz borykać się z kryzysami finansowymi, które prowadzą do problemów emocjonalnych, które natomiast prowadzą do kłótni z najbliższymi Ci osobami. Na nasze nieszczęście żyjemy w świecie pełnym powiązań. Jedne wpływają na kolejną sferę życia, a te z kolei na kolejne i łańcuszek się ciągnie. Im więcej decyzji podjętych chwilą i chęcią szybkiego profitu mogą się one w dłuższej perspektywie skończyć fatalnie.

Tragedie

Niejednokrotnie drogi czytelniku słyszałeś o samobójstwach i ich próbach z powodów finansowych czy rodzinnych. Jednak musisz mieć świadomość, że ich zalążki były w źle podjętych  decyzjach, które pociągały za kolejne, kolejne i kolejne. Tych błędów było tak dużo i tak zaczynają boleć iż wpadamy w problemy zdrowotne zarówno fizyczne i psychiczne. Popełniamy jeszcze więcej błędnych wyborów zazwyczaj już nieracjonalnych. Niestety kończą się one fatalnie nie tylko dla Nas ale również najbliższych. Zastanów się czy nie warto poczekać z osiągnięciem profitu, być może jest to lepsze na dłuższą metę i więcej wygrasz niż teraz.

Pasmo nieszczęść

Oczywiście nie każda decyzja należy do Ciebie. Może w zbiegu okoliczności zdarzyć się że będziesz zmuszony do częstych i szybkich zmian. Jednak nie oszukujmy się. Takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko. Można je w logiczny sposób wytłumaczyć. Jednak jeżeli nie ma w nich logiki i sytuacji niezależnych od Ciebie, oznacza to, że sam doprowadzasz do ich powstawania co musisz szybko zmienić. Zmienić sposób myślenia o swoim życiu i zachciankach. Nie wszystko musimy mieć od razu. Czasami warto zacisnąć zęby i wytrzymać jeszcze kilka miesięcy w miejscu w którym się znajdujesz i przekuć swoją wytrwałość na stałą korzyść, a nie chwilową zazwyczaj małą i ulotną.

A Tobie drogi czytelniku jak często zdarza się podejmować decyzje chęcią otrzymania czegoś już teraz. A później okazuje się że to była bardzo zła decyzja podyktowana nie roztropnością i przyniosła Ci więcej szkody niż pożytku?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *