Bardzo często ludzie wyszukują coraz to nowe powody aby usprawiedliwić brak efektów w danej dziedzinie. Specjalizują się w tworzeniu wymówek dlaczego czegoś nie posiadają. Idą po najmniejszej linii oporu, i zamiast szukać sposobu na realizację przedsięwzięcia, starają się znaleźć jak najwięcej powodów dlaczego nic nie robią. Jest to jednak droga donikąd, ponieważ oddala nas i zamyka szansę na lepsze życie i zdobycie upragnionych celów.

Powody

Istnieją dwa rodzaje powodów, te dzięki którym możesz coś zrobić oraz te przez, które czegoś nie zrobisz. Możesz posiadać motywację do działania i nawet chwilowa trudność będzie zamieniać się w powód do robienia czegoś lepiej lub w inny sposób. Pozytywne inspiracje będą Cię napędzać i generować pozytywną energię do dalszych kroków. Natomiast jeśli źródłem Twojego postępowania będą wymówki, to niestety popadniesz w stagnację i nie dokonasz zbyt wielu cennych rzeczy w swoim życiu. Świat mknie bez przerwy do przodu i należy się rozwijać by dotrzymać kroku zmianom. W przypadku bierności będziemy stali w miejscu, podczas gdy inni będą dokonywać wielkich rzeczy. Ich napędem będą nowe wyzwania i chęć zmiany otoczenia na lepsze.

Usprawiedliwianie się

Najprostsze jest mówienie dlaczego czegoś nie można zrobić. Maskujemy wówczas swoje lenistwo, brak wiedzy, nieudolność, brak motywacji i niechęć do zmiany i rozwoju. Najłatwiej jest siedzieć na kanapie i popijać piwo podczas oglądania kolejnego odcinka ulubionego serialu. W tym czasie można by pójść na lekcje nauki nowego języka lub szkolenie z kompetencji miękkich. Można też nauczyć się obsługi nowego programu komputerowego,dzięki temu zdobyć lepiej płatną pracę. Jednak wiąże się to z wysiłkiem i wyjściem ze strefy komfortu jakim jest przytulny dom, w którym jest nam bardzo przyjemnie. Być może szkoda będzie wydać kilka złotych na szkolenia – mówiąc że to nic nie da. Z takim podejście do życia można wegetować w domu. Unikając wysiłku i nowych nieznanych sytuacji oraz ludzi, będzie to równia pochyła do przegapienia wspaniałych momentów w życiu.

Wyzwania

Nasz rozwój powodują wyzwania i mierzenie się z trudnościami. Bardzo mało wielkich rzeczy powstało w przyjemny i łatwy sposób. Najczęściej wiązało się to z wysiłkiem, problemami, rozterkami i wątpliwościami. Upłynęło wiele lat zanim coś zostało stworzone by zachwycać ludzi. Nic wartościowego nie zdarza się w jedną noc, często są to trudności, z którymi trzeba się nieustannie mierzyć na co dzień. Długotrwałe rzeczy wymagają poświęcenia, wysiłku, ogromnej determinacji i czasu aby powstały. Nasza cierpliwość i wytrwałość opłaci się w długim horyzoncie czasowym Jeśli się nie poddamy i będziemy mieli dość samozaparcia, to z pewnością dopniemy swego. Szukajmy powodów dla których możemy coś zrobić, a nie wymówek przez które usprawiedliwiamy naszą bierność.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *