Zbliża się koniec aktualnego roku. Dla wielu z nas był on naprawdę trudny i przynoszący bardzo dużo niepewności. Ledwo co udało się wyjść z lockdownów covidowych, a za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Nie tylko z punktu militarnego dużo się zmieniło, ale również gospodarczego. Dzisiaj pokuszę się o podsumowanie tego co zmieniło się w 2022 r. dla nas wszystkich.

Wybuch wojny

24 Lutego br. siły zbrojne Rosji zaatakowały Ukrainę. Przywódcy rosji sądzili, że w kilka dni zdobędą Kijów i podporządkują sobie podbity naród. Jak już wiemy, to się nie udało, a walki trwają już ponad 300 dni. Po kilku dniach Polska, USA i inne kraje NATO wsparły militarnie ukraińców, co przełożyło się na wiele bolesnych dla nas aspektów. Musimy jeszcze powiedzieć sobie jasno, że nasze wsparcie militarne dla Ukrainy nie jest wyłącznie gestem dobrego serca, ale również wyrachowanym działaniem. Jak by to nie zabrzmiało dobrze, że nie ma jej u nas.

Tracący PLN

Dzień przed wybuchem wojny $ kosztował 4,05 zł. Był już drogi, ale to co wydarzyło się po 24 lutym, nikt tego nawet nie przewidział. . Do 7 marca cena podskoczyłą do 4,59 zł. Ale to nie było jeszcze koniec tego horroru, cena rosła dalej aby 5 października osiągnąć 5 zł. Jak wiemy, ceny na rynkach międzynarodowych są rozliczane właśnie w dolarze, co doprowadziło do kolejnego bardzo złego zjawiska – inflacji.

Inflacja

Inflacja zaczęła rosnąć już przed wybuchem wojny, co było związane z polityką monetarną, niskimi stopami, rozdawnictwem i wieloma innymi błędami fiskalnymi. Jednak również nie można powiedzieć, że wojna nie miała na to wpływu. Agresja Rosji doprowadziła do osłabienia się złego, skok cen paliw oraz niepewność czy wojna nie rozleje się na wschód Europy. To wszystko nie pomagało nie tylko nam, ale również Finlandii, Łotwie czy Estonii. Dzisiaj każdy z nas mierzy się z wysokimi cenami w sklepach i póki co nie widać obniżek. Ceny rosną ale ten wzrost zaczyna spowalniać.

Energia 

Jak wszyscy dobrze wiemy, latem 2022 roku obawialiśmy się, że zabraknie nośników energii – jak węgla czy gaz. Na tą chwilę nie ma przesłanek, aby tak się wydarzyło, jednak kilkaset tysięcy polaków walczyło na stronie PGG aby kupić węgiel i wiedzą jaki był stres. Również w kontekście gazu było dużo niepewności, udało się uruchomić Baltic Pipe w odpowiednim momencie. Ceny energii i niepewność co do ich dostarczenia, również podbiły ceny w Polsce jak i całej europie

Zbrojenia

Sytuacja w Ukrainie zmusiła polski rząd do szybkich zmian dotyczących wojska polskiego. Naprędce zaczęliśmy podpisywać umowy aby przeprowadzić wymianę przestarzałego poradzieckiego sprzętu. To również obciąża budżet i prowadzi do jeszcze większego deficytu. Wiele lat zaniedbań trzeba naprawić w bardzo krótkim czasie, a to nie jest ani łatwe ani tanie. 

Osłony państwowe

Polski rząd postanowił również wprowadzić pakiet pomocowy dla obywateli. Obniżono podatek VAT i akcyzę. Niestety ta pomoc się kończy z nowym rokiem. Dla budżetu były to ogromne straty. Mogło być inaczej gdyby nie problemy z praworządnością i zamrożeniem wypłat z KPO dla Polski. Brak wsparcia może ponownie nakręcić spiralę inflacyjną.

Opisaliśmy tylko kilka aspektów zmian dla Polaków. Na świecie dzieje się o wiele więcej. Jeżeli chcecie przeczytać co o tym sądzimy, dajcie znać w komentarzach.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *