W naszym życiu może się zdarzyć tak, że będziemy znajdować się w takim miejscu, gdzie nie do końca nam się podoba i mamy ochotę na zmianę. Jednak w przypadku rozpoczęcia czegoś nowego będziemy pełni obaw. W naszej głowie wielokrotnie pojawiają się rozterki dotyczące wyruszenia w nowym kierunku. Warto sobie odpowiedzieć w takiej sytuacji na pytanie – jakie są koszty bezczynności? Być może będzie nas to więcej kosztowało niż podjęcie działania i dokonanie rewolucji w swoim życiu. Przyjrzyjmy się zatem, co nam daje podróż w nieznane i doświadczanie nowych rzeczy w naszym życiu.

Wspomnienia

Nowa para butów, komputer czy sportowy samochód będą nas cieszyć tylko przez kilka tygodni po zakupie. Następnie znudzimy się tymi rzeczami i zaczniemy szukać nowych, w celu pocieszenia się i sprawienia sobie przyjemności. Inaczej jest jednak z przeżyciami w postaci podróży, spotkań ze znajomymi, spróbowania nowych dań i innych rzeczy które dostarczają nam wspomnień na całe życie. Nie da się ich wycenić i skalkulować ponieważ są bezcenne. Nikt nie jest w stanie nam zabrać tego co zobaczymy i spróbujemy. Materialne rzeczy się kurzą i niszczą, bardzo często odchodzą w zapomnienie i zostają zamienione na inne. Lepszym pomysłem jest zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy i wybranie się na wakacje w miejsca przez nas jeszcze nie odkryte. Dostarczy nam to niesamowitych przeżyć i interesujących wspomnień do końca życia. Radość z wyjazdu może nam pomóc w zmianie nastroju gdy mamy zły humor. Jeśli wrócimy myślami do wypadu np. do ciepłych krajów – od razu dostarczymy sobie pozytywnych emocji. Będzie to także motywacja do pracy i działania, ponieważ będziemy mieć świadomość – że w kolejnym roku czeka nas następna niezwykła przygoda. 

Doświadczenie

Jeżeli spróbujemy czegoś po raz pierwszy, będzie to dla nas niezwykłe przeżycie, które zamieni się w doświadczenie. Bazując ponownie na przykładzie podróży, zyskamy szerszy światopogląd na świat i będziemy mogli przekazać komuś wiedzę na temat danego kraju. Telewizja potrafi mocno zniekształcić obraz otaczającej nas rzeczywistości, lecz w momencie gdy sami przekonamy się jak jest naprawdę, będziemy mogli zabrać głos i zdać relację. Mając wiele punktów odniesienia na naszym globie, jesteśmy w stanie porównywać i wydawać własne oceny. Każdy może postrzegać daną sytuację w inny sposób, ale dla nas najważniejsze będzie to co sami zobaczyliśmy i to wpływa na nasze postrzeganie świata i doświadczenie. Jeżeli próbujemy wielu różnych rzeczy takich jak zamieszkanie w innym kraju, zmiana pracy, poznanie nowych osób lub zwiedzanie nowych krajów – to wszystko wpływa na nasz odbiór otaczającego nas świata. Dzięki bogatemu doświadczeniu inaczej podejmujemy decyzje, odnosimy się do różnych sytuacji i bazujemy na tym z czym mieliśmy do czynienia w przeszłości. Nasz filtr staje się dużo bogatszy i ułatwia nam czasem podjęcie trudnej decyzji lub zrobienia czegoś niespotykanego. 

Odkrycie swoich możliwości

Często zdarza się tak, że robimy coś z przyzwyczajenia – bo tak jest wygodnie. Boimy się nowych rzeczy i zmiany, blokując w ten sposób swoje możliwości i potencjał. Niekiedy jednak słyszymy od znajomych lub bliskich osób że nadajemy się do robienia czegoś ważniejszego. W pierwszym momencie odrzucamy to stwierdzenie ponieważ jest to odruch obronny i mówimy – nie no coś ty, gdzie ja? W ten sposób zamykamy sobie drogę do zmiany sposobu działania w naszym życiu. Tworzymy barykadę w swojej głowie i marnujemy szanse na robienie czegoś co tak naprawdę sprawiało by nam ogromną radość i frajdę. Być może akurat mamy pracę której nie lubimy i męczymy się w niej, a przy odrobinie odwagi i wysiłku możemy to zmienić. Wystarczy zaryzykować, podjąć wysiłek i wdrożyć pomysł w życie. Niby wydaje się proste – lecz powoduje że wiele osób tego nie jest w stanie zrobić. Strach ma wielkie oczy i paraliżuje nas od wewnątrz, mimo iż bardzo często jest po prostu wyimaginowany. Sami nadajemy zbyt wielką rangę naszym obawom i musimy stać się więksi od naszych negatywnych myśli. Warto stoczyć tę wewnętrzną walkę, nagroda może okazać się ogromna. Nikt za nas niczego nie zrobi, może nam tylko pomóc i doradzić. Odpowiedzialność za swoje życie to klucz aby je poprawić i kontrolować. 

Szerszy światopogląd

Jeżeli jesteśmy ciekawi świata i chcemy go odkrywać, to efektem ubocznym tego będzie rozszerzenie swojego światopoglądu. Nowe sytuacje w naszym życiu powodują że nasz mózg otrzymuje nowe bodźce. Staje się bardzo aktywny i jest dzięki temu stymulowany. Otrzymujemy przez to świadomość tego jak wygląda otaczające nas świat i co wpływa na to jak go postrzegamy w całości. Jeżeli będziemy przy każdej okazji robić coś nowego, to zdobędziemy więcej punktów odniesienia i zupełnie inaczej spojrzymy na otoczenie, ludzi i świat jako całość. Warto podsycać w sobie ciekawość robienia nowych i niespotykanych rzeczy. Przyczyni się to do lepszego rozumienia społeczeństwa i mechanizmów jakie rządzą naszą planetą. 

Odkrywanie nowych rzeczy oraz doznawanie nieznanych nam wcześniej emocji może przyczynić się do naszego rozwoju. Zyskamy lepsze rozumienie innych oraz całego świata. Ciekawość powoduje że uczymy się więcej i lepiej. Stajemy się osobami oświeconymi – które nie boją się zaryzykować i sięgnąć po nieznane. Jest to znacznie lepszy sposób niż pozostawanie w jednym miejscu i przez cały czas – co prowadzi do stagnacji. Zmiana wiąże się z rozwojem, a rozwój powinien towarzyszyć nam przez całe życie. Życzę wszystkim coraz lepszego odkrywania świata!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *