Każdego dnia odbywamy dziesiątki rozmów. Każda może nas do czegoś doprowadzić – bądź wręcz odwrotnie. Aby nasze szanse na zdobycie nowego przyjaciela, znajomego, kontakt biznesowy były maksymalnie wykorzystane, należy przestrzegać podstawowych zasad komunikacji. Pozwolą one nam nie tylko dobrze komunikować się z innymi, ale dają również sporo satysfakcji z miłej konwersacji.

Nawiązanie wspólnego języka

Musicie przyznać, że najlepiej się nam rozmawia z osobami, które po prostu lubimy. Dlatego należy zawsze być przychylnie nastawionym dla drugiej osoby oraz starać się szukać wspólnego języka. Nie ma to jak od czasu do czasu oderwać się od trudnych tematów i zagadać o pasji i ciekawym filmie. Każdy z Nas lubi porozmawiać o tym co nas interesuje. Lubimy dzielić się swoimi pasjami, a przy okazji rozmowa nabiera przyjacielskiego ducha.

Wysłuchanie drugiej strony

Podczas rozmowy musimy być otwarci na przekonania innych. Nie możemy pozostać głusi na ich wiarę w pewne aspekty. Każdy ma prawo mieć przekonania i naszym obowiązkiem jest je uszanować. Co nie znaczy, że musimy się zgadzać. Zawsze możesz powiedzieć “OK, masz prawo do takiego zdania, ja natomiast uważam że … i mam nadzieję że to szanujesz”. Nigdy nie przekonuj na siłę do swojego zdania. Każdy ma swój bagaż doświadczeń i każdy ma prawo do posiadania wyrobionej opinii. Nawet jak jest błędna – nie można nikomu tego zakazać.

Zawsze bądź nastawiony pozytywnie

Nikt nie lubi ludzi, którzy mają minę zarzynanego kota i głoszącym ciągłe pretensje i żale. Na myśl o rozmowie z taką osobą już mamy dosyć, a gdzie jeszcze pójść i porozmawiać. Dlatego należy być pozytywnie nastawionym. Wiem, że mamy w życiu różne sytuacje i nasza psychika nie zawsze nam na to pozwala, ale jeżeli okres przybicia się przeciąga – należy coś z tym zrobić. Dbajmy o naszą psychikę i starajmy się szukać pozytywnych stron, być zadowolonym i chętnym do nawiązywania kontaktów.

Mimika mówi bardzo dużo

Oczywiście nie tylko słowa ale nasza mimika mówi dużo o Nas naszemu rozmówcy. Dlatego starajmy się patrzeć na osobę z którą rozmawiamy, w ten sposób okazujemy zainteresowanie. Od czasu do czasu się uśmiechnijmy, wyciągnijmy rękę na przywitanie. Użyjmy wszystkich znanych nam technik aby pokazać zainteresowanie naszemu rozmówcy. Starajmy się nie uciekać wzrokiem i nadmiernych gestykulacji oraz przebierania nogami. Chyba nikt z nas nie lubi odczuwać, że kogoś zanudzamy albo co gorsza, że rozmowa toczy się z przymusu, a nie z przyjemnością.

Postaw się po drugiej stronie

Prowadząc rozmowę zawsze starajmy się postawić siebie po drugiej stronie i wczuć się w dane realia. Są one bardzo często inne niż nam się może wydawać na pierwsze spojrzenie. Posiadamy świadomość co my w takiej sytuacji moglibyśmy zrobić, na jakie ustępstwa moglibyśmy pójść i jak chcielibyśmy być potraktowani. Nigdy nie traktujemy drugiego człowieka roszczeniowo, bo i my nie lubimy być w takiej sytuacji. Taka postawa pomoże nam osiągnąć cele i nie zniszczyć drugiej strony.

Myślę, że nie są to trudne rzeczy do opanowania. Pomyśl tylko jak mogą zmienić się realia naszych konwersacji jak zaczniesz stosować się do tych kilku rad? Jeżeli chciałbyś coś dorzucić napisz w komentarzu. Bardzo chętnie dowiem się nowych rzeczy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *