Każdy człowiek zmaga się na co dzień z różnego rodzaju przeszkodami. Jedne są mniejsze, drugie natomiast sprawiają więcej problemów. Tylko od nas zależy jak reagujemy na wyzwania pojawiające się na naszej drodze. Możemy się z nimi zmierzyć lub uciekać i chować głowę w piasek. To w jaki sposób reagujemy na trudności, będzie determinowało naszą przyszłość. Jeżeli podejdziemy odpowiedzialnie do sytuacji, które będą się pojawiać, będziemy mogli decydować o naszym losie. Wszystko leży w naszych rękach, sami możemy kierować naszym życiem i je kształtować. Ważne aby działać śmiało i zdecydowanie. Nie pozwolić aby kłopoty zatrzymały nas w dążeniu do naszych celów.

Reakcja na porażki

Od naszej reakcji na porażki zależy nasza przyszłość. Jeżeli przywitamy je z otwartymi rękami, to będziemy mogli sobie z nimi radzić o wiele sprawniej. Natomiast jeśli każda porażka będzie nas zatrzymywać i dołować, będzie nas to kosztowało dużo energii oraz stresu. Często pozorna przeszkoda staje się zalążkiem nowych możliwości oraz wyjątkowych szans na rozwój. Musimy wówczas wykrzesać dużo więcej energii i kreatywności oraz wysilić się, by pokonać przeszkodę która właśnie pojawiła się na naszej drodze. Można lamentować i ubolewać nad tym że coś złego nam się przytrafiło, lub wykorzystać to do poszukiwania nowej drogi w życiu.

Pokonywanie przeszkód

Jedni się poddają i nie podnoszą się po swoich upadkach, natomiast inni idą nieustannie do przodu. Po każdym upadku wstają ponownie, wyciągają wnioski i stają się coraz silniejsi. Gdyby Tim Ferris nie był wytrwały w swoich dążeniach, prawdopodobnie nigdy byśmy nie przeczytali jego bestsellerowej książki “4-godzinny tydzień pracy”. Dwadzieścia siedem wydawnictw odrzuciło propozycję wydania jego książki, która stała się numerem jeden na liście New York Timesa. Determinacja i wytrwałość były czynnikami, które doprowadziły Tima do sukcesu. Na odrzucenie i odmowy reagował w odpowiedni sposób, czyli nie poddawał się i robił swoje aż do skutku. W końcu usłyszał TAK na swoją prośbę wydania książki. To pokazuje jak ważny jest upór i wytrwałość. Jeśli czegoś bardzo pragniesz, zrobisz wszystko by to osiągnąć.

Wytrwałość w działaniu

Nie jest łatwo pracować nad swoim marzeniem, gdy na każdym kroku napotykamy opór. Jednak to pod wpływem przeszkód nabieramy życiowego doświadczenia i stajemy się silniejsi. Wiemy co nie działa i czego powinniśmy unikać za wszelką cenę. Uczymy się na błędach i porażkach co pozwala nam na zyskanie mądrości życiowej. Warto zwracać uwagę również na życie innych ludzi i uczyć się z ich doświadczeń, które zbierają. Możemy znaleźć ludzi którzy trudnią się dziedziną w której działamy, zapytać o ich receptę na sukces. Nawet jedno zdanie od takiej osoby lub przeczytane w czyjejś biografii może poprawić nasz sposób działania. Naszą tarczą będzie wiedza zawarta w audiobookach, nagraniach wideo, książkach oraz wykładach i szkoleniach. Im więcej wiemy, tym mamy lepszy sposób na korygowanie swoich poczynań.

Nowe perspektywy

Za każdą porażką kryją się nowe możliwości, dzięki którym znajdziemy się tam gdzie naprawdę chcemy być. Nic nie dzieje się bez przypadku, w każdej pozornej przeszkodzie znajduje się źródło ogromnej szansy. To od nas zależy jak zinterpretujemy konkretną sytuację która nas spotka. Możemy użalać się nad niesprawiedliwością lub po prostu zabrać się do działania i przekuć trudności w ogromny sukces. Nie należy załamywać rąk, ponieważ możemy przegapić okazję, która właśnie się pojawiła. Warto mieć otwarty umysł i dopatrywać się wielkich możliwość wokół. Być może dzięki trudnościom odnajdziemy to czym powinniśmy się zająć. Nigdy nie wiadomo co odkryjemy w trakcie naszego życia.

Cenne lekcje

Dzięki sytuacjom które przysparzają nam różnego rodzaju kłopotów, możemy nauczyć się wiele o sobie. Zdobędziemy informacje o swoich słabościach i ograniczeniach, a także o tym co należy poprawić. Odpowiednie zweryfikowanie słabych stron będzie mogło uchronić nas przed popełnieniem podobnego błędu w przyszłości. Oczywiście trzeba również doskonalić nasze silne strony i szkolić się w dziedzinach, które nas bardzo interesują. Dzięki temu staniemy się coraz lepsi i będzie realizować swoje plany i zadania w profesjonalny sposób. Warto spojrzeć na siebie z dystansem i zobaczyć swoją osobę oczami innych. Sami często nie zdajemy sobie sprawy jakie mamy wady i jakie popełniamy błędy. Możemy latami tkwić w nieświadomości, a ktoś z boku będzie potrafił w kilku zdaniach dać nam informację zwrotną na temat naszego zachowania.

Ważne jest analizowanie naszych błędów i wyciąganie wniosków z porażek, które pojawią się na naszej drodze. Tylko ten nie popełni błędu, kto nic nie robi i siedzi z założonymi rękami. Warto podejmować trud i wyzwania, które stawia nam życie. Dzięki temu zdobędziemy doświadczenie, odkryjemy samych siebie i otaczający nas świat.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *