Wiele osób nie dopuszcza do siebie myśli, że może coś się im stać. Nie zastanawiają się, co zrobić aby zapobiegać skutkom losowych zdarzeń  w życiu – jak choroby, wypadki czy nawet śmierć. Żyjemy beztrosko daną chwilą, uważając, że nam nic złego się nie stanie, a powyższe nieszczęścia nas ominą. Wielu przekonało się, że życie nie jest tak łaskawe i należy podjąć kroki zabezpieczające. Dzisiaj przedstawimy te najważniejsze. W komentarzach napiszcie co według Was powinno znaleźć się na tej liście. 

Finanse

Bardzo często piszemy na łamach bloga o finansach. Jest to  niezbędny temat, w którym należy mieć porządek i być przygotowanym na nieszczęścia. Żyjemy w świecie, w którym za wszystko należy zapłacić –  niezależnie od sytuacji. Możesz stracić pracę i szukać kolejnej przez kilka miesięcy, może ulec awarii Twoje auto, którym na co dzień podróżujesz i bez sprawnego pojazdu nie możesz chociażby dojechać do pracy, zepsuje się lodówka, zachorujesz i należy wykupić leki, powody mogę mnożyć, a Ty musisz mieć odłożoną gotówkę na nieszczęścia. Musi ona być łatwo dostępna. Nie próbuj inwestować każdego grosza, bo to się na Tobie zemści i to bardzo szybko.

Ubezpieczenie 

Bardzo często oszczędzamy na rzeczach, na których nie powinniśmy. Należy mieć ubezpieczenie życia oraz mienia bez którego nie możemy funkcjonować. Prawo każe posiadać ubezpieczenie OC nie bez powodu – ono chroni Ciebie i poszkodowanego przed szkodami, jakie możesz nieumyślnie wyrządzić. Tak samo ubezpieczenie na życie chroni Twoją rodzinę przed najgorszym. Nie chodzi o to, abyś zostawił im po sobie miliony, ale zapewnił odpowiedni czas aby mogli podnieść się po stracie i zacząć żyć na nowo przyziemnymi sprawami. Ubezpieczenie mieszkania chroni Cię przed bezdomnością. Zastanów się co musisz ubezpieczyć i zrób to jak najszybciej.

Przyjaciele/rodzina

Oczywiście pieniądze to nie wszystko i nic Ci po nich, jak nie będziesz miał nikogo w rodzinie czy wśród przyjaciół, kto będzie mógł Ci pomóc w najgorszej chwili. Utrzymuj odpowiednie relacje ze swoimi najbliższymi jak rodzice, rodzeństwo, dzieci czy małżonkiem. Te osoby będą zawsze dla Ciebie najważniejsze, a Ty dla nich. Warto mieć zaufane osoby również wśród przyjaciół. Nigdy nie wiesz kiedy będziesz musiał poprosić o pomoc. Zadbaj o swoje relacje i ciesz się aktualną sytuacją z rodziną i przyjaciółmi.

Pełnomocnictwa/zgody

Bardzo często nie zastanawiamy się nad pełnomocnictwami dla osób z naszego otoczenia – co często okazuje się błędem. Warto wydać takie naszym najbliższym – chociaż do konta bankowego czy ubezpieczenia – aby nie czekać na rozprawy sądowe. Niewiele trzeba poświęcić czasu oraz wysiłku aby raz na zawsze załatwić tą sprawę. Niby dla każdego oczywiste, ale bardzo często zaniedbane.

Teczka prawdy i dostępu

Ustalmy z naszymi bliskimi położenie teczki “prawdy” – w której będziemy przechowywać informacje o naszych sprawach. Warto zostawić w niej listę kont gdzie przechowujemy pieniądze, informacje o naszych inwestycjach czy aktach notarialnych, ale również informacje o zadłużeniu. Zostawmy w niej podsumowanie naszych aktywów i oznaczmy dokładnie ich wartość – aby nie przekazywać długów naszej rodzinie. To jest najmniej im potrzebne w tej sytuacji.

Warto również w niej zostawić listę aktywnych kont w social mediach i innych usługach łącznie z hasłami, aby można było je pozamykać czy odpowiedzieć na maila. Pamiętajcie również o hasłach do urządzeń elektronicznych jak smartphone czy komputer – być może znajdują się na nich dane, które rodzina chciałaby zachować.

Mam nadzieję, że powyższe rady nigdy Was się nie przydadzą. Jest ich naprawdę niewiele, a jak ułatwiają nam one  w wyjątkowych i tragicznych sytuacjach. Warto przez to przebrnąć.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *