Nasz wewnętrzny głos – jakim jest intuicja – jest często ignorowany lub traktowany po macoszemu. Nie każdy go słucha lub co najwyżej – bardzo rzadko poddaje się jego wpływowi. Jednak jego obecność jest kluczowa dla sprawnego i prawidłowego funkcjonowania, w zwariowanym świecie jakim żyjemy obecnie. Aby okiełznać intuicję i lepiej zrozumieć jej działanie, możemy sięgnąć po książkę Ethana Krossa “Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać”. Ten nagradzany psycholog i neurobiolog, wyjaśnia nam zawiłości związane z tzw. “trajkotem” – czyli nękającym nas głosem. 

Rozmowy z samym sobą

Autor na bazie swoich doświadczeń i obserwacji, przedstawia w książce spostrzeżenia związane z pojawiającym się głosem wewnątrz naszej głowy. Wyjaśnia skąd się bierze, jak go traktować i jak sobie z nim radzić. Przedstawia jego zalety i zagrożenia jakie niesie dla naszego zdrowia i samopoczucia. W logiczny i naukowy sposób prezentuje rozwiązania, mogące wpłynąć na zapanowanie nad naszą intuicją. Wszystko po to, aby była naszym sprzymierzeńcem przez całe nasze życie – tak żeby pomagała w trudnych chwilach i wspierała nas w dążeniu do określonych celów. Ethan Kross przekazuje nam konkretne rozwiązania, które możemy zaadoptować we własnym życiu. Nie są to jednak sztywno określone zasady, lecz wskazówki, które pomogą nam stworzyć własne korzystne systemy postępowania i rytuały.

Fałszywe przekonania

Na łamach książki mamy okazję poznać przemyślenia autora na wiele nieprawdziwych przekonań, jakie istnieją w powszechnym obiegu. Rozprawia się np. zagadnieniem związanym z uzewnętrznianiem swoich negatywnych emocji – jakoby dawało to ukojenie po negatywnych doznaniach. Na bazie badań udowadnia, że jest to działanie, które może pogorszyć nasze samopoczucie. W jaki sposób się to odbywa? Odpowiedź znajdziecie w publikacji.

Ukojenie 

Podczas czytania można odnieść wrażenie, że autora stara się uspokoić czytelnika. Narrację prowadzi w sposób spokojny, uporządkowany i poparty rzetelnymi dowodami. Można zauważyć, że jego celem jest dobro osoby, która pochłania informacje. Odnosi się do przeżyć innych ludzi, co sprawia, że możemy się utożsamić z rozterkami i zastosowanymi rozwiązaniami w ich życiu. Dzięki uzyskanym informacjom, możemy bacznie przyglądać się swojemu zachowaniu, i temu co podpowiada nam umysł za pośrednictwem wewnętrznego głosu. Najważniejszym przesłaniem wydaje się być to, żeby zapanować nad tym głosem i przekierować jego moc na naszą korzyść. Jeśli on zniknie lub nas zdominuje – poprzez negatywną narrację – będzie to miało katastrofalne skutki dla naszej psychiki. 

Wewnętrzna moc

Istotnym elementem wywodu autora, są historie znanych osób ze świata sportu. Opisuje problemy utalentowanych sportowców, którzy w pewnym momencie poddali się destrukcyjnemu wpływowi “trajkotu”. Co doprowadziło nawet do zaprzepaszczenia kariery. Studium przypadków w książce jest godne uwagi. Ethan Kross opisuje również rytuały, które sprawiają, że takie osoby jak Rafael Nadal odnoszą niezwykłe sukcesy. A jedną z przyczyn takie stanu rzeczy, są określone rytuały na korcie podczas meczu. Warto wzorować się na tych zachowaniach, ponieważ istnieje szansa, że przysłużą się również nam. 

Podsumowanie

Książka Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystaćdostarcza interesującej wiedzy o nas samych i o tym, jak potrafimy swoimi myślami i wewnętrznym głosem panować nad sobą. Jest to świetny materiał, który może stać się impulsem do dalszego poznania siebie i pracy nad swoja intuicją. Najważniejsze jest to, aby przekuć tę wiedzę w realne korzyści i wymierne efekty poprawiające jakość naszego życia. Już sama lektura potrafi natchnąć czytelnika do głębszej refleksji – i przetestowania wskazówek zaprezentowanych przez autora. Praca z własną głową i wewnętrznym głosem w jej wnętrzu, jest jednym z najważniejszych treningów jakie musi odbywać człowiek. Im lepiej zapanujemy nad treściami rozmowy prowadzonej w jej wnętrzu, tym lepiej poradzimy sobie z trudnościami i będzie wieść niezwykłe życie. Jest to książka dająca powód do myślenia i głębszej refleksji nad samym sobą. Gorąco polecam jej lekturę.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *