Mnóstwo osób marzy o niesamowitych biznesach i pojawianiu się niezwykłych okazji – po wykorzystaniu których – będą mogli pławić się w luksusie. Chcą dokonać niebotycznych transakcji, opiewających na setki tysięcy złotych lub nawet miliony. Sęk w tym, że w pierwszej kolejności nie skupiają się na najprostszych i podstawowych sprawach związanych z biznesem, pracą i codziennymi wydatkami. Chcąc dokonać czegoś wielkiego w kwestii finansów, najpierw trzeba robić to dobrze na poziomie podstawowym – w mistrzowski sposób. Jeśli nie umiesz odpowiednio zarządzać budżetem domowy i finansami mikroprzedsiębiorstwa czy małej firmy – z pewnością polegniesz gdy w grę zaczną wchodzić duże sumy pieniędzy i ogromna odpowiedzialność. Dyrektorami wielkich korporacji nie bez przypadku zostają osoby przynajmniej po 40-stce. Posiadają oni moc decyzji i wiedzą jak pracować w małej skali, średniej i wielkiej. Krok po kroku nabywają odporności, wiedzy i doświadczenia. Dlatego też wiedzą co powinni robić na bazie wcześniejszej praktyki. Jeśli marzysz o wielkim sukcesie, zostań najlepszym specjalistą w tym co robisz w małej skali. Musisz okrzepnąć, nabrać pewności i doświadczenia w podejmowaniu ważnych decyzji. Nic nie dzieje się bez przypadku, a działanie na hip hip hura prowadzi do zguby. Szybko może się wzbogacisz, ale jeszcze szybciej wszystko stracisz. Pracuj z głową i rozwagą. 

Ogromne kredyty

Pewnej magicznej nocy wstąpił w Ciebie magicznych duch z pomysłem na biznes życia, który odmieni wszystko raz na zawsze. Będziesz sławny, bogaty i  szanowany – to Twoje marzenie od lat – i może się spełnić już niebawem. Wystarczy aby pomysł się zmaterializował. Postanawiasz za namową dżina z butelki – którą wypiłeś wieczorem ze szwagrem – udać się do banku po wielki kredyt. Ponieważ pomysł, który posiadasz musi się sprawdzić w rzeczywistości. Już na pewno w polskiej – tutaj przedsiębiorczość jest wspierana i każdy prywaciarz jest na wagę złota. Niech ręka uschnie temu kto ją podniesie na jakiegokolwiek badylarza. 

Pochopne działanie

Zatem masz kredyt, inwestujesz wszystko w firmę i… cisza. Nie ma żadnych klientów i zamówień, spływają tylko rachunki i wezwania do regulowania należności kredytowych. Co poszło nie tak – taki wspaniały pomysł i nienaganny biznes plan? I do tego ten samochód za 500 tys. zł, który miał bezpiecznie przewozić z miejsca na miejsce i pokazywać jak dobrze idzie w interesach. Gdzie został popełniony błąd? Może dżin skłamał albo szwagier nie doszacował kosztów prowadzenia firmy? Wszystko poszło w łeb. Po jakimś czasie obwiniasz wszystkich dookoła, że się nie udało, zapominając że pomysł nie był testowany w boju i z nikim doświadczonym go nie konsultowałeś. Działanie na łapu capu i bez zastanowienia nie popłaca – a już na pewno nie komuś – kto chce się szybko wzbogacić bez wytężonej i mądrej pracy. Odroczona gratyfikacja jest przez wielu zaniedbywana, każdy chce wszystkiego tu i teraz. Jednak ta droga prowadzi wyłącznie do klęski. Nie porywaj się z motyką na słońce i nie wchodź na siłę na grunt, który jest niesprawdzony i niepewny. Najpierw zdobądź wiedzę, doświadczenie i rozmawiaj z ludźmi, którzy zjedli zęby w danej dziedzinie. Nic nie przychodzi łatwo, jednak włożony wysiłek się opłaca po pewnym czasie. Dlatego nie udawaj chojraka, który wie wszystko, tylko z pokorą, krok po kroku ucz się i wykorzystaj zdobytą wiedzę w praktyce.

Gorzka lekcja biznesu

Jeśli poniosłeś klęskę w biznesie, to jeszcze nic straconego i nie jest to koniec świata. Jeżeli masz otwartą głowę, dodatkowo chcesz poszerzać swoje horyzonty i być lepszym przedsiębiorcą. To z gorzkiej lekcji biznesu będziesz w stanie dla siebie wiele wynieść. W tym celu najważniejsze jest przyznanie się do błędów, skorygowanie swoich działań i naprawienie ich w najlepszy możliwy sposób. Kluczowe jest uregulowanie zobowiązań, sprzedaż niepotrzebnych drogich rzeczy i pozbycie się wszystkich długów. Bankructwo nie jest wstydem oraz niczym negatywnym. Porażki się zdarzają. Jednak nie można popełniać tych samych błędów kilka razy, jest to niedopuszczalne. Wielu przedsiębiorców zmagało się z niepowodzeniem w biznesie, a mimo to wyszli na prostą. Mało tego, zbudowali ogromne firmy i majątki. Wszystko można zmienić, poświęcając czas, energię i zaangażowanie. Te elementy będą kluczowe w tworzeniu kolejnego przedsięwzięcia. Dodatkowo dobrze wpłynie pozytywne nastawienie. Zamartwianie się nic nie da, może spowodować wyłącznie negatywne skutki. Wiara, wizja i optymizm w życiu przedsiębiorcy są bardzo ważne. Trzeba pielęgnować w sobie te elementy. Troska o nie zaowocuje w przyszłości.

Otoczenie

Jeżeli decydujesz się na pochopne działanie, możesz tego później żałować. Działając bez zastanowienia i realizując każdy pomysł możesz doprowadzić do osobistej katastrofy. Jeżeli masz wokół siebie również pseudo doradców, to nie wróży to nic dobrego. Nie słuchaj porad osób, które w danej dziedzinie nie osiągnęły odpowiednio dobrych wyników. Ktoś może mieć najlepsze intencje, ale nie ma wiedzy na pewne tematy i nie powinno się w przeważającej części brać takich porad pod uwagę. Lepiej zasięgnąć języka u ekspertów i praktyków z danej dziedziny. W obecnych czasach jest mnóstwo bezpłatnych konsultacji z osobami, które posiadają sprawdzoną w boju wiedzę, wystarczy przejrzeć strony internetowe z konkretnej tematyki. Inwestujesz jedynie swój czas i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i własny rozwój. Nie bój się zadawać wiele pytań, nawet błahych czy pozornie oczywistych. Kto pyta nie błądzi. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę i zbudujesz to na czym ci tak na prawdę zależy. 

Zanim podejmiesz się jakiegokolwiek biznesu, zastanów się najpierw dwa razy i porozmawiaj z kimś kto będzie mógł właściwie doradzić. Nie decyduj się na super świetne okazje do szybkiego wzbogacenia się – nie tędy droga. Droga do sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie wymaga czasu, zaangażowania, pracy i wytrwałości. Z dnia na dzień nie spadną ogromne pieniądze i sława. Pierwszym krokiem jest zdobycie czegoś, następnym utrzymanie go i rozwinięcie, a to wymaga ogromnej wiedzy, wytężonego działania i życiowej mądrości którą nabywa się z wiekiem.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *