Szukasz książki, która w przystępny i łatwy sposób nauczy Cię umiejętności negocjacji? Happy Happy jest pozycją, z której dowiesz się, jak należy przygotować się do rozmowy, co trzeba wiedzieć aby poszła po naszej myśli oraz jak należy rozmawiać z drugą osobą. Wszystko to jest opisane bardzo ciekawie i lekko się czyta. 

Lars-Johan Åge

Autor książki jest bardzo ciekawą osobą. Zawodowo zajmuje się negocjacjami w biznesie oraz dyplomacji. Przez wiele lat pomagał szwedzkiej policji oraz doradzał FBI. Prowadzi zajęcia dla studentów i uczy przede wszystkim, jak podejść do negocjacji. Wiedza zawarta w książce wywodzi się z praktyki oraz dziesiątek trudnych negocjacji. Jak sam autor podkreśla, należy rozmowę przeprowadzić tak, aby nawet porywacz czuł się szczęśliwy, że trafi do więzienia  – niż miał zginąć podczas ataku antyterrorystów. Ale jak tego dokonać, przecież cele agresora są odmienne od porwanych czy negocjatorów policji?

Wiedza o ludzkim mózgu

Autor na wstępie opisuje działanie naszego mózgu. Zwraca uwagę, jakie jego części są odpowiedzialne za logiczne podejmowanie decyzji, a jakie zawsze stawiają na swoim i nazywa go “gadzim mózgiem”. Oczywiście całą wiedzę popiera przeróżnymi badaniami. Bez problemu możemy je odnaleźć dzięki bibliografii w Internecie, o ile nas bardziej zaciekawią. Trzeba zauważyć, że Lars-Johan bardzo ciekawy sposób wplata w opisy odniesienia do badań. Czujemy, że nie są one przypadkowe i każdy poruszany temat z zachowaniem człowieka odnajduje odzwierciedlenie w nauce. 

Dlaczego Happy Happy

Tytuł ““Happy Happy” bardzo dobrze oddaje rolę negocjacji w naszym życie. Wielu osobom wydaje się, że należy je prowadzić w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej ze stratą dla drugiej osoby. Jednak autor słusznie zauważa, że nie chodzi o zwycięstwo, lecz o to, aby obie strony odeszły od “stołu” szczęśliwe. Pewnie słyszeliście o technice win-win, w której celem jest obopólne zwycięstwo. Lars-Johan uważa natomiast, że chodzi o szczęście. Codziennie z kimś negocjujemy i zależy nam na utrzymaniu relacji np. z żoną czy dzieckiem. Musimy tak prowadzić negocjacje, aby wszyscy czuli się po nich dobrze i kolejne rozpocząć w dobrym nastawieniu.

Pokrótce

Autor przekazuje nam jak należy przygotować się do negocjacji. Opowiada o naszych emocjach i o tym, jak wpłyną na negocjacje. Jeśli będziesz źle nastawiony to nie masz szans dojść do porozumienia i skończą się fiaskiem. Następnie mówi jak się przygotować do rozmowy. Mamy własne cele, ale druga strona też jakieś ma, nie zawsze musimy zgadywać, często należy otwarcie o nie zapytać, aby wypracować wspólny plan działania. Aby było nam łatwiej, należy zbudować dobrą relację. Jak się okazuje, autor opisuje kilka ciekawych prostych zachowań, które nam w tym pomogą. Super, jesteśmy przygotowani mentalnie i wiemy czego chcemy, teraz musimy nauczyć się jeszcze poprawienie rozmawiać z innymi. Lars-Johan przytacza kilka przykładów kiedy robimy to dobrze, a kiedy kładziemy sprawę na łopatki. Pokazuje również, że zawsze możemy wrócić do rozmowy z odpowiednim nastawieniem i mową. Jak dobrze wiemy, może to nie wystarczyć, dlatego dowiemy się również, jak przygotować plan B na wszelki wypadek. Pozycja jest kompleksowa.

Dla kogo jest książka?

Z czystym sumieniem mogę polecić “Happy Happy” osobom, które rozpoczynają przygodę z negocjacjami. Dowiecie się wszystkiego co jest najważniejsze – jak działa mózg, dlaczego należy się odpowiednio przygotować do rozmowy oraz jak przygotować plan  B. Jednak osoby, które już przeczytały niejedną książkę i negocjują na co dzień utrwalą wyłącznie zdobytą wcześniej wiedzę.

Książka została wydana przez wydawnictwo:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *