Dzięki uprzejmości Radka jakiś czas temu trafiła do nas jego nowa książka. Bardzo  za to dziękujemy. Tym razem przeczytamy jak zwiększyć wydajność naszej pracy czy nauki oraz dowiemy się, dlaczego rady kołczów należy włożyć między bajki. Nie przedłużajmy już wstępu i zobaczmy co tym razem proponuje nam “Inaczej”.

Oprawa

Zaczniemy  od aspektów wizualnych książki, ponieważ jest nad czym się pochylić. Dzieło Radka jest w twardej oprawie. Jak już wiecie, nie jestem fanem takiego rozwiązania, ponieważ zwiększa to wagę dzieła oraz jest mniej poręczna (a może tylko mi wbija się w dłonie – dajcie znać jak jest to u Was). Trzeba przyznać że wygląda bardzo dobrze. Jakość druku, grafik i papieru jest na najwyższym poziomie. Wydawnictwo Altenberg przyzwyczaiło nas do wysokiego standardu i trzyma poziom. Książkę można śmiało kupić komuś na prezent. 

O czym jest?

Przejdźmy do zawartości. Książka traktuje o produktywności w pracy oraz jej jakości. Rozprawia się również z “kołczingiem” i bzdurami krążącymi w mainstreamie. Wszystkie rady przedstawione w publikacji opierają się na badaniach psychologów. Auto szczegółowo opisuje prawidłowe sposoby wyznaczania celów i budowanie z nich systemów, które ułatwiają Nam działanie. Rozprawia się z mitami motywacyjnymi i przedstawia, jaka nagroda (zewnętrzna, wewnętrzna) jest dla Nas lepsza i dlaczego. Nie zapomina przy tym wspomnieć o relaksie, który jest nam niezbędny oraz jak rozpoznać “rozpraszacze” i jak stawić im czoła. Moim zdaniem jest to kompleksowa pozycja do tego, aby zmienić nasze przyzwyczajenia do pracy i sprawić aby była bardziej wydajna oraz przyjemniejsza. Jeżeli masz z tym problem to jest to dla Ciebie pozycja obowiązkowa.

Jak się czyta?

Wiemy już, że merytorycznie książka jest bardzo dobra. Dla mnie jest również ważne jak się ją czyta. I tu również autor staną na wysokości zadania. Czas spędzony z tą książką był bardzo przyjemny. Minuty szybko zamieniały się w godziny a przyjemność z czytania pozostawała. Bardzo lekka i zabawna. Każdy z Nas zna poczucie humoru Radka z Polimatów. Przeniósł je w 100% do książki. Jego porównania i anegdoty są zarazem śmieszne i nieoczywiste. Zdarzyło mi się wybuchnąć nawet śmiechem po przeczytaniu jednej z nich. Pozycja ta sprawiła mi bardzo dużo przyjemności i udało się uniknąć ciężkości, którą ma bardzo dużo książek o podobnej tematyce. Można ciekawiej!! Wielkie brawa za to dla autora.

Co będę stosował

Oczywiście książka z której nic nie wyciągamy jest stratą czasu. W tej pozycji jest masa informacji i podpowiedzi. Część z nich już wykorzystuję, jednak dodam do mojego asortymentu nowe elementy zaczerpnięte z “Inaczej”. Są nimi przerwy co 90 min pracy oraz przygotowanie najważniejszych zadań pod koniec dnia na kolejny – pozwoli mi to od razu zrealizować najważniejsze z nich nie zastanawiając się czy czegoś nie przeoczę. 

Ideał?? 

Książka może wydawać się idealna, jednak takowych nie ma. Być może trochę się przyczepię. Niestety nie udało się uniknąć literówek. Jednak jest ich bardzo mało. Sam wyłapałem dwie może trzy. Bardzo pochwalam bibliografię w książkach, ponieważ sami możemy sprawdzić czy autor rzeczywiście się opierał na badaniach czy tylko tak powiedział. W “Inaczej” ma ona aż 56 stron. Bardzo dużo i to wszystko zostało wydrukowane kilka tysięcy razy. Uważam, że przy takich rozmiarach można było zrobić dedykowaną stronę www i umieścić w książce QR kod, zresztą  które zostały użyte do promocji innych książek Radka. Zmniejszyłoby to wagę książki i zwiększyło wygodę jej trzymania.

Pomimo tych drobnych błędów z całą odpowiedzialnością mogę Wam polecić  “Inaczej – jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej “. Myślę, że nie będziecie żałować wydanych pieniędzy i czasu.

2 Comments
  1. “a może tylko mi wbija w dłonie” – Ci się wbija? Czy też może Tobie? 😉

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *