Bardzo łatwo wpaść w spiralę ciągłego rozwoju. Kolejne szkolenia, warsztaty, książki i audiobooki, dzięki którym zdobywamy wiedzę, a jednocześnie stają się nałogiem. Czy takie podejście bez zastanowienia uzyskanej wiedzy ma jakikolwiek sens? Wiedza którą zdobędziemy i nie zastosujemy w praktyce będzie bezużyteczna i zainwestowane pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Co zatem należy zrobić aby zdobyte informacje przełożyły się na efekty? Należy w jak najszybszy sposób użyć zdobytych informacji i zacząć działać. Bartek Popiel z bloga liczy się wynik nazywa takie podejście – prędkością implementacji, czyli jak najszybsze wdrożenie wiedzy w życie.

Rozwój osobisty jest obecnie trendem

Na rynku samorozwoju działa aktualnie wielu trenerów, coachów oraz instytucji, które oferują szeroką gamę szkoleń, aby każdy mógł wznieść się na wyższy poziom świadomości, rozwoju osobistego i osiągania sukcesu. W natłoku tych ofert znajduje się jednak tylko ograniczona ilość wartościowej wiedzy. Wiele osób pragnie zbić majątek i szybko zarobić duże pieniądze. Należy zrobić porządną analizę w celu znalezienia odpowiedniego trenera i szkoleń. Rozwój człowieka jest jak najbardziej słusznych kierunkiem postępowania. Trzeba podnosić swoje kompetencje aby być coraz lepszym człowiekiem w życiu zawodowym i prywatnym. Jeżeli kończymy kurs negocjacji to zyskamy na tym przy kupowaniu dla siebie rzeczy codziennego użytku oraz będziemy skutecznie negocjować w pracy dla naszego pracodawcy lub we własnym biznesie. Na obu tych płaszczyznach zyskamy znacznie jeżeli będziemy stosować wiedzę którą zdobędziemy na warsztatach i szkoleniach. Będziemy śmielej działać i z pewnością odbije się to na naszych finansach osobistych. Gdy nauczymy się obsługi nowych programów również będziemy atrakcyjniejsi na rynku pracy. Inaczej jest gdy jesteśmy gotowi do nauki i gdy już posiadamy specjalistyczną wiedzę. Zmiana pracy może okazać się dla nas ogromną korzyścią jeśli chodzi o pieniądze i zajmowane stanowisko.

Samodoskonalenie musi być oparte na działaniu

Możemy przeczytać wszystkie książki które istnieją na świecie, i zaliczyć każde dostępne szkolenie. Jednak jeśli nie wykorzystamy tej wiedzy w praktyce, to niestety nic nam to nie da. Musimy eksperymentować i próbować za każdym razem gdy się czegoś dowiemy. Im więcej razy postaramy się wdrożyć nowe informacje w życie, tym lepiej zacznie nam to wychodzić i zdobędziemy bezcenne doświadczenie. Czasem jedna wykorzystana informacja i zastosowana odpowiednio, jest więcej warta niż cała przeczytana książka, o której po tygodniu zapominamy. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Lepiej dłużej czytać i uczyć się danej rzeczy, ponieważ utrwali się ona w naszym umyśle w prawidłowy sposób. Kilka książek pochłoniętych w przeciągu kilku tygodniu zaczyna zlewać się jedną całość i powstanie chaos. Najgorszą rzeczą będzie pomieszanie się informacji i zniechęcenie, które powstanie przez natłok ogromnej ilości wiedzy.

Głód wiedzy i zdrowy rozsądek

Powinniśmy być głodni wiedzy i starać się rozwijać nowe i stare umiejętności. Rozwój to zmiana i nowe możliwości. Warto zdobywać nowe informacje o swojej branży i życiu, aby każdego dnia stawało się ono lepsze. Nie należy jednak tego robić bezrefleksyjnie i ślepo brnąć w coraz to nowe szkolenia i kursy. Nigdy nie opanujemy całej dostępnej wiedzy, która powstawała na przestrzeni wieków. Zawsze ktoś będzie w danej dziedzinie lepszy. Lepiej się skupić na specjalizacji kilku obszarów i zdobyciu ogólnej wiedzy. Nie warto zajmować się każdą dziedziną na 100%, ponieważ i tak nam to nie wyjdzie w rzeczywistości. Rozwijać się należy z głową i rozsądkiem, przyswajać i wdrażać to czego się dowiedzieliśmy. Warto słuchać i konsultować się z osobami, które mają większą wiedzę od naszej w konkretnym temacie, i chłonąć z ciekawością informacje od nich. Trenerzy rozwoju będą zachęcać  wmawiać nam, że musisz wiedzieć to, to i jeszcze to. Nie dajcie się nabrać na takie podejście. Musicie też słuchać głosu swojego rozsądku, aby nie zatracić się w pogodni za bezrefleksyjnym rozwojem osobistym.

Nieustanny i ślepy rozwój może zablokować to co jest najważniejsze dla nas, czyli zdobywanie celów, które sobie założyliśmy. W rozwoju właśnie chodzi o to, aby zdobywać wiedzę i przekuwać ją w osobiste cele i sukcesy, które będą prowadzić do lepszego życia. Zyskamy na tym sami oraz nasi najbliżsi.  

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *