Marcin Iwuć to specjalista od dbania o budżet domowy. Z powodzeniem od wielu lat prowadzi blog Finanse Bardzo Osobiste. Jak sam twierdzi, jego celem jest wyposażenie w wiedzę o finansach 15 mln Polaków. Po ponad dwóch latach wytężonej pracy wydał swoją drugą książkę pod tytułem “Finansowa Forteca”. Już sam tytuł wskazuje, że chodzi o zbudowanie solidnej budowli na którą będą składać się nasze zaoszczędzone pieniądze i dokonane inwestycje. Wszystko to w celu stworzenia stabilnej i długotrwałej fortecy zabezpieczającej nasze życie. Autor postanowił przekazać czytelnikom wiedzę którą zdobywał przez wiele lat – edukując się w dziedzinie finansów oraz pracując w instytucjach finansowych. Efektem tego jest książka, która pozwala laikom rozpocząć inwestowanie i tworzenie majątku.

Aspekty techniczne

Już pierwszy kontakt z książką jest bardzo przyjemny, ponieważ jest wydana w dobrej jakości. Cechuje ją także przejrzystość – przyjemna dla oka czcionka i wyeksponowane najważniejsze fragmenty na które powinien zwrócić uwagę czytelnik. Kolorystyka książki odgrywa tutaj bardzo ważną rolę (kolory: czerwony, czarny, szary i biały). O tym jaki finalnie zostały użyte decydowali m.in potencjalni czytelnicy książki zanim trafiła ona do druku. Sam autor przygotował ankietę w której konsultował ostateczny wygląd egzemplarzy które trafią w ręce ludzi. Elementem który bardzo ułatwia przyswajanie wiedzy jest także przejrzyste ułożenie treści, pogrupowane w bloki, które pomagają w odbiorze myśli autora. Język jaki został zastosowany jest bardzo prosty, pomimo iż niektóre aspekty początkującym inwestorom mogą sprawić problemy przy braku fachowej wiedzy. Ogromne brawa dla autora że potrafił w tak przystępny sposób przekazać wiedzę o finansach.

Inwestowanie dla początkujących

Marcin Iwuć na kartach swojej książki przeprowadza nas przez cały proces związany z lokowaniem naszych zasobów pieniężnych. Od momentu pozbycia się długów, zbudowania poduszki finansowej, aż po inwestowanie nadwyżek. Taki zabieg sprawia, że każdy kto chce zadbać o swoje pieniądze może po nią sięgnąć i przy praktycznie zerowej wiedzy w dziedzinie finansów może rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Autor podkreśla że przekazuje informacje w taki sposób jakby rozmawiał z przyjacielem. To odróżnia go od wielu tzw. guru inwestowania, którzy głoszą wykłady o najlepszych sposobach na pomnażanie pieniędzy. Nie biorąc pod uwagę indywidualnej sytuacji każdego człowieka mogą doprowadzić do ogromnych strat majątku wielu osób. 

Ogrom wiedzy i przykłady z życia

Ilość wiedzy jaka jest zawarta w “Finansowej Fortecy” jest ogromna. Dlatego bardzo ważne jest rozłożenie sobie czytania na wiele etapów aby przetrawić zdobyte informacje. Świetnym pomysłem autora było dodanie miejsca na notatki, dzięki temu możemy odpowiedzieć na pytania zadane na końcu rozdziału i umieścić swoje przemyślenia. Notowanie odrabianie zadań pomaga w utrwalaniu wiedzy. Zdecydowanie warto to robić po przeczytaniu każdego bloku tematycznego. Autor zwraca uwagę na wiele elementów związanych z przygotowaniem do inwestowanie oraz aspektów mentalnych. Według niego bardzo ważna jest psychologia – ponieważ gra ona główną rolę przy podejmowaniu decyzji związanych z dysponowaniem naszego kapitału. Rynki i giełdy są cykliczne i łatwo stracić głowę, co w konsekwencji może przełożyć się na błędne decyzje i utratę kapitału.

Kolejnym plusem jest omówienie każdej klasy aktywów jakie występują na rynku. Zarówno tych w jakie inwestuje Marcin Iwuć oraz tych które obecnie unika. Warto zwrócić uwagę na transparentność przekazywanych informacji o tym, jakie podejmuje kroki i w co inwestuje swoje zarobione pieniądze. Jest to ogromny atut książki, ponieważ mamy wgląd w portfele, co zawierają i w jakich proporcjach. Dzięki temu sami możemy pójść śladem autora lub sugerować się częścią jego strategii. Czy posiadamy mały kapitał czy duży – nie ma to znaczenia – w książce każdy znajdzie informacje, które pomogą mu w jego indywidualnej sytuacji finansowej. Zasługującym na uwagę jest również dodatek na końcu książki dla osób które jeszcze bardziej pragną pogłębić swoją wiedzę. Są w nim zawarte szczegółowe informacje na temat konkretnych klas aktywów – ten kto tam zajrzy będzie zadowolony z informacji które pozyska.

Podsumowanie

Owoc pracy Marcina Iwucia w postaci książki “Finansowa Forteca” jest jedną z tych wyjątkowych książek na które długo się czeka aby w końcu pojawiły się na rynku. Takiej pracy brakowało w naszym kraju i nareszcie możemy delektować się nią i edukować w zakresie inwestowania i pomnażania pieniędzy, tak aby pracowały na naszą korzyść. Nie znajdziecie tu porad w stylu myślenia życzeniowego, tylko rzetelne i twarde dane o tym co należy robić w celu inwestowania swojego kapitału w różne klasy aktywów. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję. Będą to wasze bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *