Roger Federer i Rafael Nadal to wybitne postacie tenisa. Oboje sięgnęli w tym sporcie po kluczowe puchary. Między nimi nieustannie toczy nie zacięta walka o prymat. W filmie Federer i Nadal – bogowie tenisa mamy okazję przekonać się, jak wyglądała ich rywalizacja w pojedynku na Wimbledonie w 2008 roku. Poznajemy szczegóły tego widowiska z za kulis i tok myślenia zawodników. Widzimy co ich motywuje i jak ogromna praca stoi za ich sukcesami. Jest to doskonałe studium przypadku sięgania po najwyższe tytuły i utrzymanie się przez długie lata na szczycie. 

Rozgrywka w głowie

Tenis jest sportem indywidualnym i zawodnik rozgrywa w swojej głowie najważniejsze pojedynki. Musi mierzyć się z przygotowaniem fizycznym i mentalnym. Na korcie pozostaje sam i to od niego zależy co zrobi oraz jak przeprowadzi grę. W programie widzimy jakie przemyślenia o swojej grze mają Federer i Nadal. Rozważają różne opcje prowadzenia pojedynku i starają się zagrać jak najlepiej. W jednym meczu wygrywają, a w innym przegrywają. Ich życie sportowe to rollercoaster, który prowadzi do wahań nastroju i różnego rodzaju wątpliwości. Jeśli uda im się ujarzmić wewnętrzny głos, będą mogli sięgać po najlepsze tytuły, a wygrana w finale Wimbledonu jest jednym z nich. 

Droga na szczyt

Poza głównym meczem w Londynie, w filmie oglądamy również wycinki z historii tych dwóch zawodników. Obserwujemy ich w początkowych latach oraz  kiedy  zaczęli profesjonalną karierę. Widzimy z jakim poświęceniem musieli się zmierzyć już na wczesnych latach i co muszą zrobić teraz, aby pozostać na szczycie. Uderza nas także ogromne serce i zaangażowanie w przygotowanie i grę. Roger i Rafael są niezwykle różnymi zawodnikami, jednak wola walki w nich jest na podobnym poziomie. Na korcie oddają całych siebie, wylewają pot i wkładają całe serce w mecz. Są skupieni i mają w głowie tylko zagranie jak najlepszego pojedynku i pokonanie przeciwnika.

Szlachetne zachowanie

Uderzające jest zachowanie obu zawodników względem siebie i szacunek jakim się darzą. Raz wygrywa Nadal, raz Federer i taka sinusoida toczy się przez całą ich karierę. Fenomenalnie obserwuje się ich wypowiedzi o sobie nawzajem. W finale Wimbledonu w 2008 roku ich pojedynek trwał 4 godziny i 48 minut. To zacięte starcie pokazało ich determinację w dążeniu do celu. Tak morderczy wysiłek może położyć niejednego zawodnika, lecz tutaj mamy okazję delektować się genialnym pojedynkiem. Mimo napiętej atmosfery i chęci wygranej, obydwaj zawodnicy potrafili oddać sobie po wszystkim szacunek. Po takim zachowaniu poznaje się mistrzów i ludzi z klasą. 

Podsumowanie

Warto obejrzeć ten film aby dowiedzieć się z czym wiąże się profesjonalna gra w tenisa i co stoi za sukcesem w tej dyscyplinie. Dwóch zawodników, którzy są zaliczani do najlepszych w historii, są idealnym przykładem posiadanego talentu i ciężkiej pracy. Niczego nie biorą za pewnik i do każdego pojedynku podchodzą z dystansem. Wiedzą, że zawsze muszą dać z siebie 100% i zagrać jak najlepiej. Film pokazuje również, że nie ma drogi na skróty i musi zostać wykonana fundamentalna praca na treningu i w głowie przed meczem. Warto uświadomić sobie, że mecz odbył się w 2008 roku i obaj zawodnicy nadal są w doskonałej formie i grają fenomenalne tenisowe spotkania. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem tenisa i tak będzie pod wrażeniem tego co zobaczy na ekranie. Być może będzie to krok w kierunku lepszego poznania tej dyscypliny. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *