Bardzo często brakuje nam elastyczności. Patrzymy na nasze cele z zawziętością, a przy okazji negując otaczający nas świat. Takie podejście może nam uniemożliwić jego osiągnięcie – bądź znacznie wydłużyć  drogę – dlatego tak ważna jest umiejętność dostosowania naszej drogi do panujących warunków w naszym życiu, zmieniającej się gospodarki czy nowych możliwości.

Długoterminowe cele

Zazwyczaj nasze cele są długoterminowe. Planujemy nasze kariery zawodowe lub rozwój przedsiębiorstwa. Chcemy na przestrzeni lat osiągnąć duże mierzalne sukcesy. Jednak bardzo często zapominamy, że w tym czasie otoczenie się zmienia, chociażby przez nową technologię czy zmiany na szczytach władzy. Dlatego musimy być elastyczni. Cały czas monitorować nasze postępy i korygować kurs wspomagając się pozytywnymi zmianami – jak dofinansowanie lub uciekając przed zagrożeniem – np. zmieniające się prawo. Jeżeli nie będziemy tego robić, możemy bardzo mocno się napracować, a efekty nie będą widoczne. Najważniejsze w celach długoterminowych jest szerokie spojrzenie oraz szukanie odpowiedniej drogi. 

Krótkie terminy

Mogłoby się wydawać, że w perspektywie kilku tygodni możemy skupić się na planie i nie rozglądać dookoła. Jednak nie jest to takie proste. Być może w spokojnych czasach jest to bardzo prawdopodobne, lecz nie pewne. Zauważcie, że teraz w Polsce bardzo trudno coś zaplanować nawet z perspektywą kilku miesięczną. Nasza aktualna władza potrafi w ciągu kilku dni przeforsować każdy pomysł polityczny, a nie potrafi zająć się sprawami ważnymi. W ostatnim roku pojawił się dodatkowo COVID, który tą niepewność jeszcze spotęgował. Już bez pandemii mogło się w kilka dni wszystko zmienić, teraz są to godziny. Dlatego nasza elastyczność powinna być jeszcze większa i podejmowanie zmian musi następować nawet na ostatniej prostej.

Porażka

Jak pewnie sam już się przekonałeś we własnym życiu nie każdy pomysł uda się zrealizować. Bardzo często jest to nasza wina ponieważ albo się poddamy albo zabraknie nam siły na realizację. Jednak każdy z Nas spotkał się z sytuacją kiedy niezależnie od Nas musimy porzucić dążenia. To jest bardzo trudne żegnać się z wizją nas samych przez czynniki zewnętrzne. Możemy próbować ratować nasze cele, lecz nie zawsze warto. Trzeba nauczyć się radzić z porażkami, to jest również elastyczność. Jeżeli masz taką sytuację, weź najlepsze z tego co już dokonałeś i poszukaj dla tej wiedzy i umiejętności nowych możliwości. Bardzo często może się to wydawać niemożliwe ale jak dobrze się zastanowisz uda Ci się to wykorzystać. 

Lepsze czasy

Zawsze staram się aby artykuły które ukazują się na blogu były ponadczasowe. I tym razem postaram się aby tak było. Jeżeli Wasze plany zostaną zniszczone przez polityków, zamiast ostatecznie zapomnieć o celu, poczekajcie na zmiany. Jak sami wiecie, prawo zmienia się w zależności od rządu. Dzisiaj mamy taki czas, że kościół jest ważniejszy od pojedynczego człowieka. Jednak to się zmieni, być może przy najbliższych wyborach, a może na kolejnych. Warto wyczekać odpowiedni moment.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *