Każdy z Nas staje przed dylematem zmiany pracy. Sytuacje są różne dlaczego zaczynamy o tym myśleć. Jedni z Nas chcą zarabiać więcej a inni są zmęczeni obecnym miejscem. Ale czy warto zmieniać często pracę? Jakie są korzyści i zagrożenia z tym związane? Dzisiaj powiem Wam dlaczego według mnie należy rozważać zmiany miejsca zatrudnienia.

Trudna decyzja 

Jak pewnie sami się przekonaliście, nie jest to łatwa decyzja. Zawsze mamy w głowie masę myśli – zazwyczaj negatywnych. W aktualnej pracy wiemy jakie mamy obowiązki i zadania, potrafimy im sprostać a jak będzie w nowym miejscu nie mamy pojęcia. Czasami nasze wymyślone trudności zaczynają nam przysłaniać aktualne niedogodności i frustracje. Niemniej jednak, czasami trzeba podjąć ryzyko i zobaczyć co się wydarzy. Ja zawsze robię sobie test myślowy, który polega na analizie, co się stanie jak nowa praca będzie gorsza od aktualnej. Jedno jest pewne, na pewno od tego nie umrzesz.

Co zazwyczaj stoi nam na przeszkodzie?

Jednak to że nie umrzemy od zmiany pracy nie rozwiązuje naszego problemu. Bardzo często ciążą na Nas zobowiązania finansowe, w postaci kredytów, rachunków, codziennych wydatków itd. Jest to duży problem jeżeli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. W takiej sytuacji należy zbudować poduszkę bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Jak masz na koncie środki do życia przez pół roku ryzyko maleje praktycznie do zera. Odległość do nowej pracy również ma znaczenie, być może mamy dziec, które musimy do wyznaczonej godziny odebrać ze szkoły. Sam musisz rozpisać zagrożenia jakie u Ciebie występują i znaleźć rozwiązanie, bądź zaznaczyć, że coś jest nieopłacalne lub niewykonalne. Jeżeli będziesz wiedział co stoi na przeszkodzie, łatwiej jest się do tego przygotować.

Jak często?

Gdy już wiesz co może Ci przeszkodzić, teraz równie ważne jest pytanie jak często zmieniać pracę. I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi że co 5 lat, chociaż kiedyś spotkałem się z badaniem, które postawiło jasny wniosek że powinno się to robić co 4 – 6 lat. Ja osobiście uważam inaczej. Po pierwsze nie możesz jej zmieniać co kilka miesięcy, bo żadna szanująca o dobrej renomie nie będzie chciała pracownika na kilka miesięcy, ponieważ zatrudnienie nowej osoby to konkretny koszt ( zakup mebli, urządzeń, licencji itd.) Oczywiście, możemy przy zmianie wpaść z deszczu pod rynnę ale takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Raczej nikt nie ma złej passy trwającej od sześciu czy dziesięciu podejść. Jeżeli przytrafi Ci się źle wybrać, szukaj kolejnej pracy, nawet jak w CV będziesz miał 4 miesiące pracy w jakieś firmie. Jednorazowa tak szybka zmiana nie wpłynie negatywnie. 

Praca w jednym miejscu przez bardzo długi okres pracy niesie za sobą zagrożenie. Uważam, że największymi są zasiedzenie czyli niechęć do szukania nowego miejsca pracy. Jest jak jest ale jest stabilnie. Drugim poważnym zagrożeniem jest rutyna. Nasze dni są do siebie bardzo podobne, robimy wiele rzeczy z automatu, nie zastanawiając się nad wieloma aspektami a ponadto wiemy co możemy zamieść pod dywan, a co trzeba zrobić. Uczy nas to lenistwa i “spychologii”. Do niczego dobrego to nie prowadzi. Oczywiście poza tymi elementami jest jeszcze wiele innych ważnych aspektów które nam uciekają, jak rozwój, nowe znajomości, różne spojrzenie na problemy, nowe zadania oraz świeżość. 

Podsumowując, radzę zmieniać miejsce pracy nie częściej niż co 2 – 3 lata, ale też nie rzadziej niż 6 – 8 lat. Wszystko zależy jak szybko i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. 

Kiedy warto zmienić pracę?

Teraz odpowiedzmy sobie kiedy zmienić pracę? Według moich doświadczeń powinniśmy zastanowić się nad zmianą kiedy zaczynamy czuć wypalenie, bądź znudzenie aktualnymi obowiązki lub kiedy zaczynamy zauważać że się nie rozwijamy. Oczywiście gdy  chodzi o naszą karierę zawodową a jeżeli czujemy po prostu chęć zmian i widzimy dla nas odpowiednią drogę – również warto podjąć to wyzwanie. Oczywiście w grę wchodzą również czysto ekonomiczne czynniki jak wynagrodzenie oraz benefity. Dobrym nawykiem jest co jakiś czas np. co pół roku sprawdzać jakie są zmiany na rynku pracy. Nawet jak nie chcesz zmiany, warto od czasu do czasu wybrać się na rozmowę aby było to dla Nas naturalne.

Kiedy nie zmieniać pracy?

Już wiesz kiedy zmienić miejsce pracy to teraz kiedy kilka słów o tym kiedy tego nie robić. Jeżeli nie masz oszczędności, a obawiasz się o nowe miejsce. W takiej sytuacji nie ryzykuj, zaciśnij zęby, odłóż kilka złotych na wszelki wypadek. Odradzam również zmiany pracy w momencie złej koniunktury na rynkach, zawsze zwalnia się najmłodszych stażem oraz słabych pracowników. Oczywiście kiedy masz dobrą pracę z odpowiednim wynagrodzeniem, również warto poczekać ze zmianą Pamiętaj tylko aby tego nie przeciągać w nieskończoność, wtedy skupmy się na znalezieniu naprawdę bardzo dobrego pracodawcy. 

Dajcie znać czy macie zamiar zmienić teraz pracę czy jeszcze poczekacie na wydarzenia w najbliższym czasie?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *