Referencje to bardzo istotny dokument funkcjonujący w biznesie oraz na rynku pracy. Jest swego rodzaju poświadczeniem, że osoba lub firma są godnym zaufania partnerem. Potwierdzają rzetelność wykonania zleconych obowiązków i usług. Pomagają także w zdobyciu kolejnych zleceń i zatrudnienia. Posiadanie ich w swoim archiwum może zaprocentować w przyszłości i przyczynić się do dalszych sukcesów na wielu polach. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom płynącym z posiadania referencji. 

Referencje pracownika

Kończąc pracę w danej firmie, warto na sam koniec przed odejściem poprosić o stosowny dokument podsumowujący wykonywanie naszych obowiązków. Fundamentalną korzyścią takiego poświadczenia jest przedstawienie go przyszłemu pracodawcy. Być może nie zaistnieje taka sytuacja, że ktoś o nie poprosi, ale kilka zebranych będzie czekać na odpowiedni moment. Rekomendacje są ważne z punktu widzenia firmy zatrudniającej. Potwierdzają kompetencje i rzetelność świadczonej pracy. Odnoszą się do posiadanych kompetencji – twardych i miękkich. Pracodawca może w nich zawrzeć zapis, który potwierdzi również jak współpracujemy z innymi i dogadujemy się z nimi w codziennej pracy. Nikt przecież nie chce pracować z kimś, kto jest uciążliwy i sprawia problemy. Jak wiadomo, dobra atmosfera w pracy to połowa sukcesu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Warto o nią regularnie dbać poprzez budowanie zgranego zespołu.

Referencje dla firmy

Po wykonaniu zlecenia na rzecz klienta, warto również poprosić o referencje lub rekomendacje. Opinia osób zadowolonych z naszej usługi będzie istotna przy staraniu się o pozyskanie kolejnych klientów. W Internecie opinia decyduje o tym czy podejmiemy z kimś współpracę lub skorzystamy z kogoś usług. Pragniemy przecież być obsłużeni w odpowiedni sposób, mieć dobry kontakt z kontrahentem i otrzymać zgodny z oczekiwaniami produkt lub usługę – wykonaną na najwyższym poziomie. Dobre słowo potrafi spowodować lawinę nowych zleceń i nowych kontaktów, mogących przydać się w przyszłości. Poczta pantoflowa odgrywa tutaj również istotną rolę i takie słowne polecenie może zaprocentować. Jeśli jako firma posiadamy pisemne referencje, możemy umieścić je na stronie internetowej aby się nimi pochwalić. Eksponując je odpowiednio na swojej witrynie online, możemy przyciągnąć kogoś uwagę. Dla niektórych osób może to być decydujący sygnał aby się z nami skontaktować i nawiązać współpracę.

Podsumowanie

Kończąc z kimś współpracę zawsze warto zapytać o udzielenie pisemnych referencji. Nigdy nie wiadomo kiedy będą mogły nam posłużyć w przyszłości. Mogą spokojnie czekać na swoją kolej. Pozytywne słowa rekomendujące nas mogą być krokiem milowym w odnoszeniu sukcesów zawodowych i biznesowych. Nie warto rezygnować z posiadania tak cennych dokumentów. Naszą wiarygodność wzmocni posiadanie całej kolekcji firm i osób nas polecających. Polecam każdemu zdobywanie tego typu dokumentów udzielanych na koniec każdej współpracy. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *