Żyjemy we wspaniałych czasach gdzie mamy do dyspozycji ogromne zasoby wiedzy i informacji. Na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do tak ogromnej porcji wiedzy, o której nasi przodkowie mogli by tylko pomarzyć. W kieszeniach nosimy telefony podłączone do internetu gdzie możemy znaleźć tysiące książek, audiobooków lub artykułów naukowych.  Przed erą powszechnego dostępu do internetu, aby uzyskać interesujące nas informacje, należało przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Kupno książki wiązało się wyłącznie z udaniem się do księgarni. Aktualnie od uzyskania wiedzy dzieli nas jedno kliknięcie w pożądaną witrynę internetową. Dlaczego zatem nie korzystamy z dobrodziejstwa informacji jakie nas otacza?

 

Lenistwo czy ignorancja?

 

Być może ze względu na taką łatwość uzyskania wiedzy nie czujemy obowiązku by ją przyswoić. Skoro mamy wszystko w telefonie lub komputerze, to wystarczy że tam zajrzymy i będziemy wszystko wiedzieć w ułamku sekundy. W  dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do krótkich informacji i ich ogromnych ilości. Panuje pogląd że średniowieczny człowiek przez całe swoje życie uzyskał tyle informacji ile zawartych jest w codziennej gazecie. Zatem, jeśli jesteśmy bombardowani codziennie tak ogromną dawką informacji, to może dojść do sytuacji że zniechęcamy się i zwyczajnie będziemy nimi przesyceni. Poprzez przyzwyczajenie do krótkich informacji młode pokolenie ma problem z przeczytaniem dłuższego artykułu, nie mówiąc już o książce która ma kilkaset stron. Media dostarczają ogromne ilości przekazu które mocno wpływa na odbiorców, prowadzi to do rozleniwienia i braku samodzielnego myślenia. Bezgraniczne zaufanie otrzymanym informacjom bez ich sprawdzenia to czysta ignorancja. Warto sprawdzić czy to co mamy podane na tacy nie mija się przypadkiem z rzeczywistością.

 

Gdzie szukać cennej wiedzy?

 

Cenna wiedza ukazuje się nam w momencie nieustannych poszukiwań. Możemy ją zdobyć poprzez rekomendacje znajomych, uczestnictwo w szkoleniach lub chęć własnego rozwoju. Nasz światopogląd poszerza się w momencie zgłębiania wiedzy o otaczającym nas świecie. Sytuacje które do tej pory były dla nas zagadką, nagle stają się jasne i przybierają zupełnie inną formę naszego postrzegania. Odkrywanie tajemnic świata może być niezwykłą przygodą, która trwać będzie przez całe życie. Tylko od nas zależy czy będziemy podążać tą drogą. Ignorowanie lub niezdawanie sobie sprawy z tego jak ogromna wiedza jest na wyciągnięcie ręki, może prowadzić do poważnych konsekwencji w naszym życiu. Niewiedza o otaczającym nas świecie działa na naszą niekorzyść tak samo jak nieznajomość prawa. Żyjąc w błogiej nieświadomości sami sobie szkodzimy. Zaniechanie podjęcia określonego działania ma takie same konsekwencje jak podjęcie złej decyzji.

 

Im dalej w las tym więcej drzew.

 

Jeśli rozpoczniemy proces zgłębiania wiedzy to okaże się jak mało wiedzieliśmy do tej pory. Nagle zdajemy sobie sprawę jak wiele rzeczy było dla nas niejasne, i o których nie mieliśmy pojęcia, żyjąc w nieświadomości przez lata. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przyswoić całej dostępnej wiedzy w naszym życiu, jednak należy ją nieustannie zdobywać i wdrażać. Warto uświadomić sobie że nauka to niekończący się proces w którym to my decydujemy czego chcemy się nauczyć i jak szybko. Największym problemem może być przyznanie się przed samym sobą, że czegoś się nie wie. Nikt jednak nie wymaga od nas że będziemy ekspertami w każdej dziedzinie. Ciekawość świata i zdobywanie wiedzy może być niezwykle ekscytujące, a konsekwencją tego będzie podniesienie jakości naszego życia.

 

Mnogość dostępnych źródeł wiedzy.

 

Żeby zdobyć wartościową wiedzę nie trzeba już teraz nawet wychodzić z domu. Możemy uczestniczyć w kursach online, oglądać webinary, słuchać podcastów lub audiobooków. Ogromna ilość wiedzy jest dostępna za darmo na przykład na YouTube. Jedyne co musimy zainwestować to czas i posiadać otwartą głowę na przyswajanie nowych informacji. Wielu szkoleniowców lub propagatorów wiedzy prowadzi transmisje na żywo na Facebooku, w których przekazują niezwykle cenną wiedzę. Siedząc w zaciszu domowym możemy uczestniczyć w wykładzie trenera który jest na przykład w USA, Australii lub Wielkiej Brytanii. Jeśli poświęcimy czas na poszukiwanie interesujących nas tematów to zwrot z takiej inwestycji będzie nieoceniony. Jeszcze kilka lat temu można było pomarzyć o takich możliwościach nauki, a jej koszt byłby niezwykle wysoki

 

Niewykorzystywane możliwości.

 

Dzisiaj mamy ogromne możliwości rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, jednak niewielki procent ludzi poszukuje różnorodnych kanałów wiedzy. Nieograniczony dostęp do wiedzy jest dobrodziejstwem który jest niestety marnowany. Czas który mógłby być spożytkowany na naukę, bardzo często jest wykorzystywany na bezmyślne przeglądanie portali społecznościowych, oglądaniu zabawnych filmików lub memów. Warto docenić co ma do zaoferowania nam świat internetu i nowoczesnych technologii, ponieważ dzięki temu możemy uzyskać olbrzymie korzyści. Jednak tylko od nas zależy jak wykorzystamy dobrodziejstwo dostępnej wiedzy w XXI wieku.  

2 Comments
  1. Ciekawy temat. Myślę, ze jest to w jakiś sposób połączone z grupami wiekowymi lub pewnymi naszymi stereotypami. Niektórym wystarczy przeczytać nagłówki z Google i już im się wydaje, że są ekspertami danej dziedziny, a tak naprawdę nie wiedzą nic 🙂 Sama wiem po sobie, że jak jakiś temat mnie interesuje to szukam, a jak nie to wystarczy mi wiedza ogólna 🙂

    1. Bardzo trafne i cenne spostrzeżenia. Dzięki za wartościowy komentarz 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *