Obecna sytuacja zmusiła firmy i instytucje do wdrożenia pracy zdalnej. Dla jednych był to szok a dla innych zwyczajna sytuacja z którą obcują na co dzień. Nagle w ciągu kilku tygodni warunki pracy wielu osób uległy całkowitej zmianie i musiały one dostosować się do nowych reguł towarzyszących pracy zarobkowej. Jedni dostosowali się do tego środowiska lepiej a inni nadal zmagają się z niezorganizowaniem i brakiem produktywności. Wpływ na to ma nie tylko samo miejsce wykonywania pracy ale również jej warunki. Jeśli mieszkasz sam to posiadasz warunki, które sprzyjają skupieniu. Natomiast gdy w jednym miejscu przebywa kilka osób, sytuacja robi się skomplikowana. Dlatego warto sobie zadać pytanie czy praca zdalna niesie jakikolwiek sens?

Zalety

Plusem pracy zdalnej jest brak dojazdu do biura i unikanie codziennego stresu, który jest z tym związany. Ludzie mogą zaoszczędzić czas, który spędzają w aucie lub komunikacji miejskiej i przeznaczyć go na coś produktywnego. Mogą nawet pracować godzinę dłużej i poprawić swoje zarobki. 1 godzina dziennie będzie  mogła przełożyć się po jakimś czasie na niemałe zyski. Praca zdalna potrafi pomóc w odprężeniu, wyciszeniu się i lepszym skupieniu. Jeśli ktoś nie lubi swojego szefa i osób które stoją mu nad uchem, praca zdalna będzie wybawieniem i nagle będzie można nabrać innego spojrzenia na swoje obowiązki. Atmosfera w miejscu pracy jest niezwykle ważna i wpływa na jej efekty i dlatego praca w samotności może być lekarstwem dla wielu. Być może okaże się że ktoś wykonują ją lepiej, dokładniej i bardziej produktywnie. Pracując w siedzibie firmy wiele osób wcześniej śniło o takiej możliwości pracy a nawet ją forsowali z przełożonymi. Często praca zdalna jest przedmiotem negocjacji na rozmowie o pracę, a teraz jest wręcz narzucana. Już wiele firm zapowiedziało że wprowadza pracę zdalną częściowo lub na stałe. Czyli pracodawcy dostrzegli w niej wiele plusów. 

Wady

Pracodawcy przed pandemią krzywo i nie przychylnie patrzyli na pracę poza biurem, ponieważ nie wierzyli w jej skuteczność. Mieli w oczach obraz ludzi zabijających czas podcza grania w gry komputerowe, śpiących przy biurku lub będących częściej w kuchni niż przy komputerze. Obawy być może słuszne ale często wyolbrzymione. Sami pracownicy nie zawsze są zachwyceni gdy są zmuszani do pracy w domu. Niektórzy lubią towarzystwo innych osób i sprawia im przyjemność socjalizowanie się z ludźmi. Ważne są dla nich przyjaźnie, wspólne hobby i pielęgnowanie tych relacji. Jak wiadomo nie każdy jest samotnikiem i bez spotkań z innymi zwyczajnie odchodzi od zmysłów. Niekorzystnym efektem pracy poza firmą jest wyobcowanie się ludzi i brak integracji zespołu. Jeśli nie ma spotkań zespołu raz na jakiś czas to ludzie mogą nie współpracować tak dobrze jak w sytuacji gdy sobie pomagają i poznają się coraz lepiej. Łącząc się ze sobą tylko przez komputer nie są wytwarzane żadne emocje powstaje znieczulenie. Wówczas wielu widzi wyłącznie czubek własnego nosa i nikt nie ma ochoty na wyświadczenie komuś przysługi.

Praca zdalna niesie wiele korzyści dla firm i pracowników. Powoduje również negatywne skutki ponieważ nie każdy jest zdolny do długotrwałej pracy w takim trybie. Jednak im dłużej będzie trwało zagrożenie wirusem, tym dłużej firmy będą delegować pracę do domów zatrudnionych osób. Warto sobie uświadomić i spróbować przewidzieć jakie skutki mogą zostać wywołane zmianą sposobu i miejsca pracy. Czeka nas z pewnością rewolucja w tym zakresie. Czy wykorzystamy ją z korzyścią dla siebie i rynku pracy?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *