Od dawna wojna nie była tak blisko nas i jej widmo nie było tak odczuwalne w naszym kraju. Mając świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie mamy pewności, czy w przyszłości również w naszym kraju nie będziemy mieli do czynienia z pełnoskalowym konfliktem zbrojnym. Na bazie obserwacji i doświadczeń ludzi z Ukrainy, warto już teraz przygotować się w jak najlepszy sposób na to, że być może również i my będziemy musieli przetrwać w warunkach wojny i walczyć o wolność swojego kraju. Aby zdobyć skuteczną i praktyczną wiedzę, z pomocą przychodzą nam Kafir i Kaczor. Osoby z doświadczeniem wojennym i ogromną wiedzą militarną, z której może skorzystać praktycznie każdy. W swojej książce “Cywil na wojnie” oswajają czytelnika z realiami wojennymi i przekazują najważniejsze praktyczne wskazówki do przygotowania się i funkcjonowania w nowych, skrajnie trudnych realiach zagrożenia. Przyjrzyjmy się zatem, co zawiera ta publikacja. 

Poradnik dla wszystkich

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, jednak można ją pogrupować na dwa kluczowe obszary – przed i w trakcie wojny. Autorzy wskazują obszary, o jakie należy zadbać w sytuacji, gdy jeszcze panuje pokój i jak należy postępować w momencie działań zbrojnych na terenie naszego kraju. Poza wskazaniem tego, co należy posiadać na wyposażeniu swojego domu, pokazują również, jak się zachować właściwie, tak aby nie stracić zdrowia i życia w nieodpowiedzialny oraz lekkomyślny sposób. Przestrzegają przed bezsensownymi i nadmiernymi zakupami sprzętu, a także podejmowania decyzji, które finalnie mogą mieć opłakane skutki – zarówno w krótkim czasie, jaki i długofalowo. Nie owijają w bawełnę i często w brutalny sposób poruszają tematy, o których wolelibyśmy nawet nie myśleć. Bo czy ktoś myśli o tym, że będzie musiał pogrzebać bliskich w trakcie wojny lub humanitarnie uśpić ukochane zwierzę? Co innego oglądać filmy wojenne, śledzić doniesienia z frontu w innym kraju, a co innego uczestniczyć w konflikcie zbrojnym, gdzie zagrożone jest nasze życie, naszych bliskich i naszych rodaków. Każdy powinien posiąść przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu zachowania się w trakcie wojny i z pewnością ta książka mu w tym pomoże. 

Materiały prasowe Wydawnictwa Bellona

Obalanie mitów i nie praktycznej wiedzy

W publikacji poruszono szereg tematów, w których obszernie opisano zakres właściwego postępowania w obliczu wojny na zamieszkiwanym terenie. Jednak ogromną wartość mają także poruszone elementy niewłaściwego działania, jakie jest promowane przez niektórych prepersów i survivalowców. Coś co świetnie wygląda na filmiku na YouTube lub w książce, nie koniecznie może zadziałać w trakcie wojny i może być zupełnie nieprzydatne dla nas. Nie dość, że się nie przyda, to może nam zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest posiadanie informacji dających realną wartość i które pomogą nam po prostu przeżyć. Kafir i Kaczor przeżyli nie jedno i z opisywanych przez siebie przykładów jasno wynika, że ich wiedza pozwoli nam ocalić życie swoje i naszych najbliższych. 

Wiedza ratująca życie

Żyjemy w świecie, który przyzwyczaił nas do wygody i zapomnieliśmy o trudnych doświadczeniach naszych przodków związanych z wojną i skrajną biedą. Nagłe znalezienie się w strefie wojny byłoby dla wielu ogromnym szokiem – pod względem psychicznym i fizycznym. Dla kogoś, kto spędził większość czasu przed ekranem telefonu lub komputera i nigdy nie był nawet na biwaku, tak skrajne doświadczenie wojny mogłoby okazać się zbyt trudne. Dlatego tak ważne jest zdobywanie doświadczenia w warunkach pokoju, gdy mamy na to przestrzeń, pod względem czasu i zasobów. Gdy nasz kraj ogarnie wojna, może okazać się, że będzie za późno i większość społeczeństwa będzie wręcz sparaliżowana. Dlatego wiedza zawarta w książce “Cywil na wojnie” powinna być powszechnie znana i społeczeństwo powinno być wyedukowane w zakresie działania w warunkach wojny. Jeśli już ona wybuchnie, znacznie łatwiej będzie się zorganizować i przetrwać najtrudniejsze momenty konfliktu. Jak dowodzą autorzy, samotny bohater rodem z filmu, nie jest w stanie ani przetrwać, ani wygrać wojny. Tylko wspólne działanie z ludźmi może doprowadzić do przeżycia i poradzenia sobie w skrajnych warunkach gdy toczy się wojna na naszym terenie.

Podsumowanie

Kafir i Kaczor przeprowadzają czytelnika przez najistotniejsze momenty zaistniałego konfliktu zbrojnego i co należy zgromadzić, nim on wybuchnie i zacznie eskalować. Ilość zagadnień jakie poruszyli jest ogromna. Dzięki ich wiedzy, możemy dogłębnie poznać oblicze wojny i to, z czym może przyjść nam obcować. Nawet najlepiej przygotowaną osobę może coś zaskoczyć w trakcie wojny, stąd też ważne jest działanie wspólnie z innymi osobami. Wojna to nie tylko sprzęt, zapasy i wszelkie zasoby materialne, to także nastawienie i sprawność psychiczna, jeśli jej zabraknie, to nawet najlepsze dobra materialne nam nie pomogą. Autorzy poruszyli również ten obszar. Głównie w kontekście mobilizacji wojskowej, relacji damsko-męskich, moralności i samego przetrwania. Książka “Cywil na wojnie” powinna znaleźć się w każdym domu i zawarta w niej wiedza powinna być przyswojona zarówno przez najmłodszych jak i dorosłych. Wojna jest brutalnym doświadczeniem, jednak o trudnych tematach łatwiej rozmawiać i edukować w warunkach pokoju, niż gdy już się rozpocznie wojenne piekło. Nie warto wypychać z głowy myśli o zagrożeniu i udawać, że nas może to nie spotkać. Wydarzenia na świecie pokazują, że możemy napotkać na działania zbrojne w każdym regionie świata. Widzimy i słyszymy w mediach co dzieje się chociażby w Izraelu, i z czym zetknęli się tam również nasi rodacy. Już teraz zdobądź podstawową wiedzę związaną z pierwszą pomocą, podstawowymi zapasami jakie należy posiadać na swoim wyposażeniu i zachowaniu, gdy już wybuchnie wojna. Korzystając z wiedzy Kafira i Kaczora zwiększymy swoje szanse na przeżycie. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *