Wiele osób zastanawia się dlaczego odnoszę sukcesy. Często tłumaczą to szczęściem i ciągle powtarzają, że w dobrej branży się znalazłem. Ja to widzę inaczej i uważam, że po pierwsze można w sobie wypracować pewne umiejętności, ułatwiające dążenie do celu.  Dodatkowo nigdy nie należy zapominać, że podstawą każdego sukcesu jest mądra praca.

Planowanie

Według mnie, najważniejszą umiejętnością jest planowanie. Jeżeli nie umiemy zadbać o czas jaki mamy, nigdy nie osiągniemy sukcesu, ponieważ czas ma do siebie to, że potrafi w niespotykany sposób “przemijać”. Jeśli wydaje się komuś, że bez zaplanowania drogi uda mu się osiągnąć sukces, zazwyczaj straci go na oglądaniu Netflixa – bo przecież wszystko może poczekać jeden dzień. Też tak masz, że miałeś coś zrobić w poniedziałek a już jest kolejny weekend i w sumie już zapomniałeś o swoich zamiarach? Bez planu nigdzie nie zajedziesz.

Nastawienie na cel

Dobry plan to początek, ale aby dotrzymać jego założeń, musisz wyćwiczyć w sobie dążenie do celu i umiejętność do podnoszenia się po porażkach. Jeszcze nigdy nie udało mi się czegoś osiągnąć, bez kilku przynajmniej większych czy mniejszych porażek. Jednak umiejętność dążenia do wyznaczonego celu bardzo ułatwia. Zacznij od małych celów np. przeczytania książki, później odłożenia oszczędności itd. Na pewnym etapie będziesz umiał zbierać siły aby osiągać cele. Mi również codziennie się nie chce, ale mam świadomość, co muszę osiągnąć i codziennie mierzę się z trudnościami. Raz udaje mi się to lepiej a raz gorzej. Jednak codziennie robię chodź malutki krok do celu. Prawie zawsze docieram do celu po pierwotnie ustalonym terminie, ale ciężką pracą udaje się osiągać kolejne cele.

Mądra praca

Kolejną umiejętnością jest pracowanie, ale wyłącznie mądre pracowanie. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby zapracować się na śmierć. Chodzi o to, aby pracować tak, aby sił starczyło na długie lata. Mądra praca pozwala nam, na odpowiednio efektywne dążenie do celów. Jeżeli możesz część prac przekazać specjaliście, zrób to, a Ty się zajmij tym czym jesteś najlepszy. Nie ucz się wszystkiego, bo do niczego to nie prowadzi. Podziel zadania na etapy i określ ich trudność. Jeśli coś możesz wykonać sam, to nie ma na co czekać, ale to na czym się nie znasz, musisz zlecić innym osobom. Masz pracować efektywnie a nie głupio.

Umiejętność odpoczywania

Pracy nie ma bez odpoczynku. Zaplanuj czas na regenerację. Jeżeli czujesz, że już nic nie posuwasz do przodu, a frustracja rośnie, to znak, że trzeba odpocząć, a nie pracować po 16 godzin dziennie. Każdy z nas przemęczony jest nie wydajny i drażliwy. Zacznij zauważać momenty, kiedy czas wyjechać na dłuższy weekend bez komputera i telefonu. Odpocząć to nie oznacza pracować w innym miejscu. Pamiętaj o tym!

Dobór współpracowników

Kolejną umiejętnością jest dobór współpracowników. Najważniejsze jest to aby wykazywali oni oznaki chęci do pracy oraz potrafili inne rzeczy niż my sami. Jeżeli jesteś dobry w technicznych sprawach poszukaj kogoś od sprzedaży. Naucz się budować odpowiedni zespół z wachlarzem predyspozycji – to bardzo pomaga zwiększać cele i skracać czas ich osiągania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *