Wielu z Nas ma problem aby zrozumieć otaczający nas świat. Bardzo często nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia aby samemu próbować rozwiązywać skomplikowane problemy. Jednak mimo to ciężko nam się do tego przyznać i próbujemy znaleźć rozwiązanie, które pozwala nam na nasz “rozum” zrozumieć zachodzące zmiany i na nie reagować. Jednak jak sam wiesz bardzo często są to złe odruchy i decyzje!

Nikt nie wie wszystkiego!

Od razu Cię uspokoję, nie ma na świecie osoby, która wie wszystko i umie za każdym razem podjąć odpowiednie decyzje. Powiem Ci więcej, są osoby, które bardzo dobrze rozumieją pewne zagadnienia, mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie a mimo to popełniają błędy i nie zawsze ich decyzje są odpowiednie. Możemy to zauważyć chociażby pośród inwestorów. Codziennie ktoś zyskuje a ktoś traci pieniądze. Czy to oznacza że część z tych osób nie ma pojęcia co robi? Nie! Inwestować można na setki, jak nie tysiące sposobów. Każdy z Nich podejmuje inne decyzje co prowadzi do wypracowania różnych strategii. Są to bardzo skomplikowane zagadnienia. 

Co robić?

Musisz sobie uświadomić, że nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego, dlatego należy rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie wybranym przez Nas zakresie. Jeżeli zawodowo zajmujesz się programowaniem, to cały czas rozwijaj się w tym kierunku. Zdobywaj wiedzę z książek, szkoleń oraz codziennie programuj, rozwiązując coraz trudniejsze problemy.  Jeżeli natomiast chcesz zacząć inwestować, musisz znowu zacząć od zapoznania się z podstawami oraz przeanalizować kilka strategii inwestowania i poszukać najbardziej zgodną z Twoimi potrzebami. Kiedy wiesz już co chcesz robić, musisz zacząć inwestować niewielkie kwoty aby zdobywać doświadczenie oraz odporność psychiczną. Ten proces może trwać miesiące albo nawet lata. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji. Jednak w taki sposób możesz posiąść ograniczoną ilość wiedzy. Będąc bardzo dobrym programistą, dobrym inwestorem oraz przeciętnym np. lingwistom. Na więcej raczej zabraknie Ci czasu. 

Co dalej?

Nasze życie jest bardziej skomplikowane i taka ilość wiedzy może nie wystarczyć a tym bardziej nie wystarczy aby zrozumieć wszystkie zmiany wokół Nas. Masz opanowane kilka najważniejszych dziedzin ze swojego życia, które dotyczą nas tu i teraz. Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu czy rozwojem robotyki są nam znana ale bardzo pobieżnie i nie umiemy zrozumieć wszystkich procesów które się na to składają . Tak naprawdę większość z Nas nawet nie umie rozróżnić, jak nasze zachowanie wpływa na zmiany klimatyczne – zapłacić gotówką a może kartą – co zostawia mniejszy ślad węglowy? Niby pytanie to jest bardzo proste a nie umiemy na nie odpowiedzieć. Pokazuje to jak nasza wiedza jest niewystarczająca.

W takich przypadkach należy znaleźć autorytety, które będą umiały nam powiedzieć jak, co i dlaczego należy robić.. Dodatkowo powiedzą na jakich badaniach i doświadczeniach opierają przekazywaną wiedzę. Takich osób wbrew pozorom nie jest tak mało. Są pewne bardzo ważne czynniki które wpływają na nas wszystkich Poszukaj wiarygodnego specjalisty uznanego w środowisku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.