Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej miałem okazję zagrać w ich najnowszą grę planszową “Bitwa Warszawska”. Już na wstępie muszę pochwalić wydawcę za super książeczką o wydarzeniach w których  toczy się rozgrywka. Sama gra odbywa się pięć dni przed wydarzeniami historycznymi, co jest super pomysłem. Wykonanie planszówki również stoi na bardzo wysokim poziomie. Zapraszam zatem do przeczytania  recenzji gry planszowej “Bitwa warszawska”

Zawartość Pudełka

Autorzy gry, do rozgrywki przygotowali dla nas planszę do potyczki, 12 kolorowych żetonów armii, 60 kart przedstawiających jednostki, 24 wskaźniki rozkazów wykonane z drewna, 6 wskaźników ataku, znacznik upływu czasu z klepsydrą. Dodatkowo otrzymujemy piękną broszurę z opracowaniem historycznym bitwy o Warszawę. Na duży plus zasługuje również to, że gra jest przygotowana w języku polskim i angielskim. Daje nam to możliwość rozgrywki ze znajomymi spoza Polski oraz pozwala im poznać wycinek polskiej historii. A jak każdy z nas wie, nie jest ona łatwa.

Realia historyczne

Gra jest osadzona w prawdziwych dziejach historii Polski . Przedstawia wydarzenia z sierpnia 1920 r.. Wojna polsko-bolszewicka jest trudna – Polska armia musi obronić Warszawę. Jak wiemy z historii, udało się nam to, ale czy podczas gry uda ci się powtórzyć ten sukces?

Rozgrywka

Gra jest bardzo ciekawa i emocjonująca. Przez mechanizm gry, każda rozgrywka jest inna i ciekawa. Dwuetapowa losowość wprowadza do gry wiele zamieszania oraz urozmaica wydarzenia. Nawet nasze najlepsze plany mogą lec w gruzach, jak podczas prawdziwej walki. W pierwszej chwili może się wydawać, że zasady są dość trudne do opanowania, jednak już pod koniec pierwszej rozgrywki okaże się, że są bardzo dobrze przemyślane i szybko wchodzą w nawyk i przyjemnie się gra. Jedynym minusem tej gry jest to, że jest wyłącznie dla dwóch graczy i trwa tylko 30 min. Jednak wynika to z samych wydarzeń historycznych bitwy warszawskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potyczek rozegrać kilka – raz prowadząc armie polskie a raz bolszewickie. 

Podsumowanie

Osobiście podczas rozgrywek bawiłem się bardzo dobrze. Mnogość możliwości taktycznych oraz ciekawych walk gra się nie nudzi i przez długi czas budzi dużo emocji. Bardzo chętnie do niej wracałem i będę wracał. Autorzy planszówki bardzo mocno trafili me gusta. Polecam grę, bo naprawdę warto. Będzie dużo dodatkowych emocji podczas nadchodzących świąt. Nie ma to jak pokonać kogoś w rodzinie właśnie w tak dobrą planszówkę. Myślę, że nie ma co się zastanawiać nad zakupem. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *