Podczas zmiany pracy, bądź wymiany informacji między przedsiębiorcami zastanawiamy się czy dana firma jest biedna czy bogata. Jest to bardzo trudne do zweryfikowania jeżeli dane przedsiębiorstwo nie publikuje sprawozdań finansowych – bądź nie zaistniało na giełdzie. Jednak jest kilka sposobów aby sprawdzić czy warto podjąć pracę lub współpracę z konkretnym przedsiębiorcom.

Nie świadczy o bogactwie

Zacznijmy jednak od tego – co na pewno nie świadczy o bogactwie. Jeżeli oceniasz firmę przez pryzmat w jakim budynku się mieszczą – błąd. Nie masz pojęcia czy dana nieruchomość do Nich należy, bądź czy regularnie płacą za czynsz. Prestiżowe miejsce jeszcze o niczym nie świadczy. Drogie ruchomości i nieruchomości należące do spółki – błąd. Nie wiesz czy czas prosperity już nie minął, a te wszystkie luksusowe rzeczy nie stanowią wyłącznie nadmiernego obciążenia aktualnie dla przedsiębiorstwa.

Pracownicy

Jeżeli dana firma poszukuje nowych pracowników, proponuje ponadprzeciętne wynagrodzenia oraz bogaty pakiet socjalny – może to świadczyć o dobrej kondycji firmy. Jeśli natomiast oferty są ciągłe z minimalnym wynagrodzeniem oraz brakiem dodatkowych pakietów, może to świadczyć o tym, że firma ma duże problemy i pracują w niej wyłącznie osoby, które z jakiegoś powodu musiały podjąć jakąkolwiek pracę i nie zostaną tam za długo. 

Zainteresuj się również opiniami ludzi na temat tej firmy. Poszukaj informacji czy pracownicy się skarżą na zaleganie z wypłatami, bądź nie uregulowanymi składkami ZUS, brakiem obiecanych premii czy też darmową pracą w nadgodzinach. Każdy taki sygnał powinien dać do myślenia.

Przeterminowane długi

Warto również sprawdzić czy firma reguluje swoje zobowiązania. Jeżeli mamy jakieś przeczucie że jest z tym problem – należy to sprawdzić. Niestety w Polsce nie ma jednego rejestru. Najlepiej sprawdzić w kilku miejscach naraz, między innymi w Krajowym rejestrze długów oraz BIG InfoMonitor, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych. Im lepiej zweryfikujecie te informacje – tym mniej niespodzianek spotka Was podczas współpracy. Oczywiście unikajcie firm które nie regulują swoich zobowiązań.

Inwestycje/rozwój

Dzięki szybkiemu rozwojowi dzisiaj wszyscy posiadają strony internetowe. Poszukajcie na nich jakimi aktualnie zajmują się inwestycjami, jakie zrealizowali oraz jakich innowacji używają bądź rozwijają. Jeżeli widzisz, że wszystko wygląda dobrze, praca wre a co jakiś czas pojawiają się nowe informacje można śmiało uznać, że rozwój idzie w odpowiednim kierunku.

Opinie

Nie zapomnijcie oczywiście poszukać opinii innych ludzi. Jeżeli są pochlebne i klienci są zadowoleni, możesz być przeświadczony o profesjonalizmie i zaangażowaniu. Jednak kiedy są w większości negatywne, a większość odbiorców nie jest zadowolona – warto przemyśleć gdzie leży problem i czy chcemy w tym uczestniczyć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *