W naszym życiu jest cała masa narzędzi, które niszczą nasze osobiste życie. Bardzo często wydaje nam się, że jest odwrotnie. Ten wpis został napisany pod wpływem pewnego wydarzenia, którego byłem ostatnio świadkiem. Siedząc ze znajomymi w kawiarni zauważyłem wchodzącą dwójkę młodych ludzi z nosami w smartphonach. Zajęli stolik obok Nas. Przez około godzinę nie zauważyłem aby którekolwiek odłożyło smartphone’a albo nawiązało kontakt z drugą osobą. W pewnym momencie wstał chłopak “Chodź kochanie, czas na Nas” i wyszli nie odrywając wzroku od telefonów.

Social Media

Jak pokazuje powyższy przykład, wręcz hardkorowy – media społecznościowe uzależniają. Nie ma w tym nic dziwnego. Są one tak zaprojektowane, żeby wciągały nas w otchłań portalu na którym jesteśmy. Jest to opłacalne dla właścicieli. Im dłużej jesteś na Ich stronie, tym więcej reklam mogą Ci pokazać, tym większe prawdopodobieństwo że w którąś klikniesz, co za tym idzie – większa szansa na zarobek. Nie chcę oczywiście demonizować tych stron. Jednak należy zachować umiar. Nasze spotkania z rodziną, partnerami czy przyjaciółmi nie powinny tak wyglądać i nie możecie dopuścić aby waszym jedynym miejsce spotkań była sieć.

Brak zrozumienia dla innych

Każdy z Nas potrzebuje odrobiny zrozumienia i akceptacji od innych ludzi. Jesteśmy różni, posiadamy różne pasje i zainteresowania oraz różne mankamenty. Mamy różne potrzeby i dobrze jest jak osoby z naszego otoczenia akceptują nas takimi jakimi jesteśmy. Dlatego zanim komuś powiecie “A głupi jesteś, to co robisz jest pozbawione sensu. Szkoda czasu”. Zastanów się czy masz rację i czy właśnie w tym momencie nie spowodujesz wyobcowania tej osoby. Zapewne sam robisz rzeczy, których inni nie robią

Walka o zwiększenie własnych dóbr

Bardzo często w naszym życiu dochodzi do momentu, w którym gonimy wyłącznie za dobrami materialnymi i zaczynamy zaniedbywać potrzeby najbliższych. Bardzo często uświadamiamy sobie to, jak rozpadają się nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi, a my dowiadujemy się o tym jako ostatni. Padają wtedy pytanie dlaczego? Odpowiedź jaką zazwyczaj usłyszymy jest to, że ktoś nas potrzebował jako człowieka, ale my tego nie widzieliśmy – ponieważ jedyny co było w zasięgu naszego wzroku – było tylko więcej lepszego dobra materialnego.

Brak planów na jutra

Wielu z Nas nie ma pomysłu na siebie, a tym bardziej na naszą przyszłość. Nikt z Nas nie lubi być z osobami, które nie mają celu w życiu i egzystują z dnia na dzień. A każde proste pytanie kończy się odpowiedzią “Nie wiem”, “Jak chcesz” – na dłuższą metę jest to męczące Lubimy wiedzieć w jakim kierunku podążamy, a nie ciągle żyć na bieżąco. Wiele osób uważa za coś pozytywnego aby nic nie planować i brać co życie przyniesie, lecz jeśli nie mamy pomysłu na nasze jutro – będziemy cały czas w tym samym miejscu.

Nie umiejętność jasnego określenia własnych priorytetów

Nie ma nic bardziej dla mnie irytującego jak osoby, które nie potrafią określić swoich priorytetów. Nie wiedzą co dla nich jest ważne, a jakie elementy życia są mniej istotne. Zarazem chcą wszystko i w sumie niczego. Z jednej strony marzą o rodzinie i gromadce dzieci i psie, a z drugiej chcą najbliższe dwa lata spędzić podróżując po świecie z plecakiem i dolarem w kieszeni. Jak dobrze wiemy tak się nie da i trzeba określić swoją listę najważniejszych rzeczy – a nie ciągle pływać w marzeniach.

Chorągiewka na wietrze

Najgorszą cechą niszczącą relacje między ludźmi jest bycie jak chorągiewka na wietrze. W końcu kto lubi jak podczas rozmowy usłyszeć jedno, a na spotkaniu z przyjaciółmi coś innego od tej samej osoby. W pewnym momencie już nie wiemy kiedy ktoś mówi i robi co myśli – czy za chwilę zmieni zdanie i zrobi coś zupełnie innego z bliżej nieokreślonych powodów. Z takim człowiekiem nie da się żyć i przyjaźnić. Najgorsza cech człowieka.

Jeżeli są inne zachowania o których nie napisałem dajcie znać w komentarzu. Chętnie się dowiemy czego musimy się wystrzegać aby nasze życie społeczne było jeszcze lepsze.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *