W codziennej pracy realizujemy wiele zadań. Aby coraz bardziej usprawniać nasze działania, powinniśmy zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą nam zwiększyć komfort oraz wydajność pracy. Na rynku jest cała masa aplikacji i rozwiązań, które nam w tym pomogą. Dzisiaj przedstawię sześć narzędzi must have. Umiejętne ich wykorzystanie pozwoli Ci na zwolnienie czasu i przeniesienie części energii na bardziej wymagające zadania.

Pakiet Office

Dzisiaj już nie wyobrażamy sobie pisania odręcznie dokumentów czy przygotowywanie raportów. Wykorzystujemy do tego pakiety office, które w swoim zestawie zawierają edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, narzędzia do przygotowywania prezentacji. Wszystkie te rozwiązania przyspieszają naszą pracę oraz pozwalają na szybką edycję oraz rozbudowanie raz przygotowanego dokumentu. Najbardziej popularnymi pakietami są MS Office, Dokumenty Google oraz LibreOffice.

Klient poczty

Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem jest klient pocztowy elektronicznej. Pozwala na pobieranie wiadomości na komputer, ich strukturyzowanie czy automatyczne przenoszenie do odpowiednich katalogów aby zachować porządek i być na bieżąco z otrzymywanymi wiadomościami. W klientach jest zaimplementowanie mnóstwo dodatkowych rozwiązań jak przypomnienia, ustawianie ważności wiadomości czy szybkie wyszukiwanie poczty po frazach. Na rynku najbardziej popularne są Outlook i Thunderbird.

Kalendarz

Ciężko sobie wyobrazić życie bez kalendarza. Dziś idziemy o krok dalej i wykorzystujemy wersje elektroniczne tego nieocenionego narzędzia. Daje nam to możliwość współdzielenia go z naszym zespołem oraz przełożonymi. Następuje szybka weryfikacja czy wydarzenia się nie nakładają oraz pozwala śledzić zaplanowane wcześniej spotkania bądź terminy realizacji  zleceń/zamówień. Osobiście preferuję kalendarz od Google ponieważ mogę go połączyć z prywatnym oraz widoczny jest na wszystkich moich urządzeniach. Są oczywiście inne kalendarze np. wbudowany w klienta pocztowego Outlook czy nawet systemowego będący integralną częścią systemu Windows.

Współdzielona przestrzeń dyskowa

Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem jest współdzielona przestrzeń dyskowa, która pozwala na wymianę plików oraz w niektórych przypadkach jednoczesna edycja danych przez kilka osób. Nie mamy w tym przypadku ograniczenia wielkości pliku, jak to jest np. podczas przesyłania wiadomości e-mail. Jest to również swojego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ kiedy stracimy plik z naszego urządzenia, jego kopia będzie znajdowała się na współdzielonej przestrzeni dyskowej. Taką usługę można wykupić w Dropbox, Dysk Google bądź zakupić własny serwer i zainstalować go w siedzibie firmy.

Aplikacja do zarządzania pracy w grupie

Coraz powszechniejsza staje się praca z domu, bądź innego miejsca niż siedziba firmy. Aby stanąć na przeciw takim sytuacją powstały aplikacje do zarządzania zadaniami pracowników i zespołów. Pozwalają one na prowadzenie dziennika i określić na jakim etapie jesteśmy z zamówieniem czy też delegować pewne prace innym członkom zespołu. Dzięki tym narzędziom widzimy progres oraz informację nad czym aktualnie pracujemy. Najbardziej znanym jest Nozbe, ale nie brakuje innych rozwiązań takich jak Slack czy Trello.

Notatki

Kto nie ma wszędzie przylepionych żółtych karteczek zwanych pieszczotliwie “sklerotyczki”? Czy Was też irytuje szukanie odpowiedniej bądź przeoczenie najważniejszej? I tu również przychodzą z pomocą aplikacje dedykowane do tworzenia notatek. Już nic nam nie zginie i w odpowiednim momencie zostanie nam przypomniane, że o czymś zapomnieliśmy. Nie mówiąc o panującym porządku. W aplikacjach możemy nadać ważność naszym zapiskom oraz wykorzystać masę szablonów, które będą dla nas najlepsze w danej sytuacji. Najpopularniejszymi aplikacjami są Evernote, Google Keep czy Microsoft OneNote.

Musisz po prostu mieć podstawowy arsenał aplikacji, które ułatwią Ci życie. Oczywiście nie stanie się to od razu po instalacji. Musisz się nauczyć je odpowiednio wykorzystywać. Ale z czasem nie będziesz umiał bez nich pracować. Oczywiście na rynku istnieje o wiele więcej programów niż tylko te, które przytoczyłem. Jeżeli jesteś użytkownikiem aplikacji którą warto się podzielić – napisz proszę w komentarzu co to za aplikacja i jak Tobie pomaga.

One Comment
  1. Praca Interwałowa jest bardzo ciekawa, sam z niej korzystam od pewnego czasu i mam póki co same pozytywne odczucia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *