Wielu z Nas pracuje w danym miejscu wiele lat. Nie uważam tego za złe ani nie rozsądne, jednak są sytuacje w których należy poszukać zatrudnienia w nowym miejscu. Im dłużej pracujemy dla jednego pracodawcy, tym trudniej jest nam odejść, dlatego warto od czasu do czasu przemyśleć czy to już nie czas? A tymczasem zajmijmy się sytuacjami kiedy musisz zmienić swoje miejsce pracy!

Wypalenie

Jednym z najważniejszych problemów jest wypalenie zawodowe. Wiele osób strasznie cierpi codziennie wstając do pracy, i jedyne co mają w głowie to powrót do domu. Jest to najgorsza “choroba” zawodowa. Sami ściągamy na siebie poważniejsze niebezpieczeństwa. Zwykłe wypalenie zawodowe może zmienić się w poważne schorzenie psychiczne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zmienić pracodawcę i z chęcią wstawać do nowej pracy.

Zła atmosfera

Kolejnym destruktywnym czynnikiem w pracy jest zła atmosfera. Jeżeli zamiast pracować w dogadujących i wspierających się grupach, rywalizuje ze sobą i walczyć o przychylne spojrzenie przełożonego, to jest jasny sygnał – czas wyjść i nie wrócić. Podczas przedłużającej się walki wewnętrznej możecie poczuć się nieporadni, przepracowani, niedocenieni itd. Co w większości przypadków nie jest prawdą. To zła atmosfera w pracy wpływa destruktywnie na samoocenę. Nie pozwól na to!

Rozwój

W wielu miejscach zatrudnienia docieramy do szklanego sufitu rozwoju. Nasze obowiązki od dłuższego czasu się nie zmieniają, brakuje szkoleń, a wasza wiedza i umiejętności stoją w miejscu,  natomiast reszta rynku biegnie przed siebie. Gdy pracodawca jest głuchy na potrzebę rozwoju kadry, to znak – szukaj nowej pracy. Musisz być świadomy szybkości zmian zachodzących w dzisiejszym świecie. Stojąc w miejscu tak naprawdę się cofasz. Jeżeli pozwolisz aby taka sytuacja miała miejsce przez 2 -3 lata, pozwalasz na zahamowanie własnej kariery i walki z młodymi wilkami ze straconej pozycji. W końcu Oni potrafią rzeczy o których Ty nawet nie słyszałeś!

Problemy finansowe 

Niech rzuci kamieniem kto nigdy takich nie miał!! Więc jeżeli zwiększasz swoje umiejętności i wiedzę, a Twoje wynagrodzenie się nie zmienia oraz jeśli Twój szef unika Cię od dnia kiedy  rozmawialiście o podwyżce – masz jasną sytuację. Musisz przeglądać ogłoszenia, a na pewno znajdzie się ktoś, kto z wielką chęcią zapłaci Ci odpowiednio do posiadanych umiejętności. W tym momencie wejdź np. na https://pl.jooble.org/ i sprawdź czy właśnie ktoś Cię nie szuka!

Drugi powód finansowy może nie być zależny od Ciebie. Bardzo często zdarza się, że pracodawca zalega z wynagrodzeniami, bądź wypłaca je z opóźnieniem. Jeżeli jest to jednorazowe zdarzenie, nie ma powodu do szybkiej zmiany pracy. Każdy może mieć gorsze chwile. Należy dokładnie rozpatrzeć daną sytuację, lecz jeżeli dana sytuacja występuje notorycznie od kilku miesięcy bądź lat – zdecydowanie szukaj nowej pracy. Są to oznaki, że Twoja firma może w każdym momencie zbankrutować, a Ty zostaniesz bez dochodu, lepiej odejść w bardziej pewne miejsce i nie zostać na lodzie.

Cele zawodowe

Nie zapomnij również o własnych celach zawodowych. Jeżeli chcesz zostać menadżerem bądź team liderem, ponieważ dobrze czujesz się w zarządzaniu grupą ludzi, a w Twojej aktualnej pracy nie masz możliwości kolejnego awansu – poszukaj pracy od razu na odpowiednim stanowisku. Być może będzie to małe przedsiębiorstwo, które zaproponuje Ci mniejsze wynagrodzenie od oczekiwanego, jednak pamiętaj – musisz zdobyć doświadczenie aby chciały zatrudnić Cię na tak odpowiednim stanowisku duże i szanowane firmy. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś dążył za własnymi celami zawodowymi. Musisz tylko dobrze to zaplanować i iść wcześniej zaplanowaną drogą.

A ty jak sądzisz? Jaka jeszcze sytuacja powinna popchnąć Cię do zmiany pracy?

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *