Każdy z Nas ma dni kiedy czuje się zmęczony psychicznie oraz ma wszystkiego dosyć. Czasami powoduje to praca, kłopoty rodzinne, przyjaciele, znajomi lub piękna modelka widniejąca na piśmie które czytamy. Każdy z Nas ma inną wrażliwość psychiczną i każdy musi sobie z problemami radzić. W dzisiejszym wpisie przedstawię pięć sposobów na relaks psychiczny, z którego sam korzystam w kolejności od najbardziej preferowanej.

Wysiłek Fizyczny

Moim ulubionym sposobem na odpoczynek psychiczny jest wysiłek fizyczny. Za każdym razem jak moja psychika ma problem – idę pobiegać, pojeździć rowerem, popływać na basenie, bądź podrzucać ciężary na siłowni. Pozwala mi to na odcięcie się od problemu i zajęcie umysłem czymś innym. Jeszcze jedna seria, trochę szybciej, jeszcze 5 km. Przenoszę pracę umysłu na doznania fizyczne. Bardzo często łącze wysiłek fizyczny ze słuchaniem muzyki bądź podcastu. Pozwala to dodatkowo skupić myśli na treści bądź melodii.

Hobby

Kolejnym sposobem na radzenie sobie ze sobą są moje dwa hobby, a mianowicie – pasja do motocykli oraz piwa. Jeżeli pogoda pozwala na przejażdżkę, planuję trasę w ciekawe miejsca architektoniczne, przyrodnicze bądź kulinarne oraz zwiedzam browary. Ta ostatnia czynność łączy się z moim zainteresowaniem piwa. Śledzę co ciekawego dzieje się na rynku. Staram się udzielać na forach i vlogach tematycznych oraz sam jestem piwowarem domowym. Nic mi tak nie poprawia nastroju jak kolejne udane piwo we własnym domu. A jak połączymy to jeszcze z degustacją ze znajomymi, którym smakuje mój produkt, to od razu troski schodzą na kolejny plan.

Lektura

Bardzo często również sięgam po ciekawą lekturę. Czytając zagłębiam się w myśli autora i przenoszę je na swój grunt zgadzając się bądź nie ze słowami pisarza. Pisząc te słowa czytam “Homo Deus. Krótka historia jutra.”  Yuval Noah Harari. Zabiera ona w bardzo ciekawy świat człowieka i jego otoczenia oraz zmian które wywołujemy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tej publikacji zapraszam zapoznać się z recenzją Tomka. Pozwala mi to na oderwanie się od problemu i po godzinie  wracam do niego z czystymi myślami, co często kończy się pomysłem na rozwiązanie tropiącego problemu. Trochę czasu zajęło mi nauka tej umiejętności, ale było warto.

Odcięcie się od technologii

Często naszą frustrację i zdenerwowanie powoduje technologia masowego przekazu. Wszędzie gdzie tylko spojrzymy otaczają nas ludzie sukcesu i ze wspaniałym życiem. A My, no cóż, siedzimy na kanapie i biczujemy się. Do niczego dobrego to nie prowadzi. W takich sytuacjach należy się odciąć od social mediów oraz mainstreamu, który Nas okłamuje, lecz nasza głowa nie dopuszcza takiego obrazu świata. Zaczynamy czuć się gorsi z gorszym życiem. Tak naprawdę wszystkie te piękne zdjęcia na Instagramie i Facebooku są wyrwaną z kontekstu, narracją życia drugiego człowieka, którego nie koniecznie jest lepsze od naszego. Jeżeli czujesz że zaczynasz w to wierzyć, czas zrobić sobie detoks i oderwać się od technologii i zrobić coś w naszym życiu innego w to miejsce, np. wybierzcie coś z powyższych możliwości.

Medytacja

Jest to ostatni sposób który wykorzystuję do wyluzowania. Włączam sobie muzykę lekką, z odgłosami przyrody. Staram się odciąć od rzeczywistości. Korzystam z tego typu praktyk dość rzadko, ponieważ bardzo ciężko jest mi wejść w stan “odcięcia”. Kosztuje mnie to dość dużo energii lecz z czasem jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Być może za jakiś czas będzie to dla mnie łatwiejsze i będę częściej udawał się w podróż w głąb siebie. Czas pokaże.

Pomoc psychologa

Oczywiście powyższe propozycje nie koniecznie muszą pomóc Ci w osiągnąć równowagi i mimo wszystko będziesz coraz bardziej rozchwiany psychicznie. Wtedy musisz wybrać się po profesjonalną pomoc do psychologa. Bardzo wiele osób mimo wielu problemów psychicznych obawia się udać do specjalisty. Boją się, że społeczeństwo uzna ich za schizofreników, psychopatów i … W ogóle się tym nie przejmujcie. Najważniejsze aby odzyskać spokój psychiczny.

Jeżeli macie jakieś ciekawe sposoby na odzyskiwanie równowagi psychicznej, podzielcie się z Nami w komentarzu. Być może ktoś skorzysta z nich i znajdzie swoją drogę do spokoju.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *